HUMENNÉ. Poznáme ho predovšetkým ako autora knižnej predlohy Obchod na korze.
Ladislav Grosman má však na konte viac pozoruhodných diel, ktoré ale za jeho života neboli v slovenčine vydané. Teraz však už svitlo na lepšie časy.
Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry len minulý týždeň vydalo poviedku Ladislava Grosmana Nevesta.
Jej hlavnou témou sú deportácie židovských dievčat v kontraste s túžbou po šťastí a láske. Dielo je síce o holokauste, no je napísané tak, že nebolí.
Aj sám autor o tejto poviedke povedal, že ju má najradšej zo všetkého, čo kedy napísal.
Manželka prežila
„Odvody židovských dievčat a prvé transporty nedávali jednotlivcom takmer žiadnu šancu vykĺznuť z chápadiel mašinérie. A predsa sa jej postaví Lízinka, dcéra pekára Jonáša, stará dievka, ktorá sa stáva jednou z najzaujímavejších neviest v literatúre,“ napísala v doslove k dielu o hlavnej postave poviedky Nevesta literátka Marta Hlušíková.
Tému Grosman veľmi dobre poznal, pretože deportácie zažila aj jeho manželka Edita. Ako jedna z mála, našťastie, koncentračný tábor prežila a vrátila sa domov.
Stratil celú rodinu
V jednom z transportov však zahynuli všetci jeho najbližší príbuzní. Grosmanovci boli garbiarska rodina z Humenného, kde sa Ladislav narodil vo februári 1921.
Po vzniku vojnového slovenského štátu ho na základe platných rasových protižidovských zákonov zaradili do pracovnej služby ako vojaka bez zbrane.
Po nevydarenom úteku ho internovali v tábore nútených prác. Zúčastnil sa v Slovenskom národnom povstaní a po jeho potlačení sa skrýval.
Jeho rodičia a traja súrodenci zahynuli v roku 1944 v Ružomberku pri bombovom útoku na vlakový transport. Pochovali ich na miestnom cintoríne.
Oscarový scenárista
Počas vysokoškolských štúdií sa Ladislav Grosman usadil v Prahe, kde pracoval ako redaktor vo vydavateľstvách a napokon sa stal scenáristom na Barrandove.
Slávnym sa stal po tom, čo jeho poviedku Obchod na korze sfilmovali Ján Kadár a Elmar Klos. On sa na oscarovom filme podieľal ako scenárista.
V septembri 1968 však Grosman urobil zásadné rozhodnutie. So synom a manželkou emigroval do Izraela, kde sa usadil a až do smrti pôsobil ako profesor na univerzite v Tel Avive.
Nepredaný náklad zničili
Poviedka Nevesta pôvodne vyšla v roku 1965 v češtine, keďže Grosmanovci vtedy žili v Prahe.
A hoci doma stále rozprávali po slovensky, diela tvoril v češtine. Keď však odišli do Izraela, boli všetky nepredané kusy zlikvidované.
Nevesta v roku 1969 vyšla v Izraeli hebrejsky, o rok neskôr v USA po anglicky a v roku 1972 ju v českom jazyku vydalo vydavateľstvo Index Spoločnosti pre československú literatúru v zahraničí v Kolíne nad Rýnom v Nemecku.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín