Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Firma Nexis Fibers nahlásila hromadné prepúšťanie takmer 400 zamestnancov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

v týchto prípadoch relatívne dobre dopadnú tí, ktorí majú hypotéky s vysokými splátkami nie kvôli objemu úveru ale kratšej doby splácania a ktorí ich majú zároveň aj poistené práve pre tieto typy výpovedí. Ak k tomu prirátajú podporu po dobu 8 mesiacov môžu vďaka tomu napriek strate zamestnania v prenesenom význame zarábať ešte viac. Ani sa im neoplatí po túto dobu hľadať si nové zamestnanie.
 

 

veľmi zúžený pohľad na vec...
humenné je aj v období silného rastu "hladová dolina" s malými možnosťami zamestnať sa..
 

 

samozrejme ze je to zuzeny pohlad, aky iny by mal byt. Lenze aj toto su fakty ktore som spomenul
 

 

pozeráš na to cez "svoj" ďalekohľad alebo lupu..
tí ľudia o tom nerozmýšľajú tvojím spôsobom, lebo nevidia svetlo z tunela..
ak bude chemlon naďalej vydierať nexis, tak tí ľudia na DLHÉ ROKY budä bez práce... žiadne špekulácie a kalkulácie že positenie, úrad práce... NEISTOTA!
 

 

preboha človeče, aký môj ďalekohľad...veď ja píšem o niečom čo je zrejmý fakt a o tom, že keď niekto príde o robotu a má hypotéku s vysokou splátkou tak je zahojený na niekoľko mesiacov. Toto je niečo čo je absolútna realita. Môj švagor prišiel o prácu, mal hypo na 10 rokov lebo si to mohol dovoliť a splátku niečo cez 1000 mesačne. teraz berie 8 mesačnú podporu a poisťovňa za neho spláca úver po dobu až 1 roka. Takže má de fakto vyšší prijem ako mal predtým a nemieni si hľadať akútne zamestnanie lebo sa mu to nevyplatí. Vieš koľko takých teraz bude? Takže o tom som písal, ok?
 

 

A ja píšem o tom, že mnohí, ktorí sa aj dostanú k takej to výhode, sú psychicky na tom zle, lebo majú úzkosť z toho, či a kedy nájdu robotu.. ak pochádzajú z mesta,, kde je to také zlé, ako v HN.. o tom píšem ja.. žijem a pohybujem sa v celom KE a PO kraji, poznám pocity a rozmýšľanie tých ľudí..
 

 

aj ja tu žijem a mám množstvo známych po celom východe
ty píšeš o väčšine (možno) , ja o špecifických prípadoch ktorých zase nie je málo....proste aj tieto prípady sú a bude ich teraz dosť. hromadné prepúšťanie je zlá vec, no ten kto myslí vopred aj na zadné vrátka to prežije určite lepšie ako tí ktorí riešia odklady splátok.
 

Koho je to vina

No ale tu hladovu dolinu si tam robite sami. Koho si volite toho mate. Mate poslancov a poslankyne v parlamente a kde je tlak aby sa dialnica potiahla z Presova az do Humenneho? Mladi ze by mohli podnikať v meste alebo v okoli tak primator s jeho radou im hadžu polena pod nohy. Slaby primator nespravil vobec nic za dva roky.
 

 

Vôbec to nie je také jednoduché. A v Humennom to vôbec nie je o diaľnici.
Apropos: nie som z Humenného, som z KE, ale podnikám v regióne celého vých.slovenska.

Dnešná situácia nie je o voľbách. Je o tom, že vo veľkom areáli bývalého Chemlonu má v rukách dodávku médií (energie, teplo..) len jeden subjekt, a ten chce vydierať ostatné (aj veľký Nexis), dvíha ceny vysoko nad bežný priemer.

Súkromný subjekt proti súkromnému subjektu. Primátor v tom zmôže málo - aj keď: Slota v Žiline za starých čias by to vybavil. Ale - už nie sú staré časy...
 

 

Vôbec nemáš pravdu v tom, že si za to môžeme sami. Väčšina poslancov je z Bratislavy a tí na východ kašlú. Chýba tu infraštruktúra, preto sem nepríde nijaký investor, ktorý by vytvoril dobre platené pracovné miesta a to sa prejavuje na nižšej kúpyschopnosti obyvateľstva a to má negatívne dôsledky aj pre menších podnikateľov. Tento začarovaný kruh tu je už od 90-tých rokov a pokiaľ bude na Slovensku jeden volebný obvod, tak volič v Humennom to nemá ako ovplyvniť.
 
Hodnoť

 

Mesto už malo mať davno vyriešene dodavky energii diverzifikovanym spôsobom. Takto bude navždy v Humennom vládnuť chemes a nie primátor. Investicie do lokalnych zdrojov energie by sa v Humennom oplatili
 
Hodnoť

Dopady dlhodobo neriešených problémov

vyústilo do hroziaceho zatvorenia firmy Nexis - Fibers, čo by malo pre stále chudobnejšie Humenné drastické následky
Okrem iného preto, že :
- raz navždy sa vytratí jedinečné know - how, duševné vlastníctvo firmy Nexis - Fibers, ktoré
rástlo počas viac ako 60 - ročnej histórie a je skutočne unikátne, v rámci celej východnej a strednej Európy niet podobnej firmy produkujúcej technické vlákna z polyamidu 6 aj polyamidu 6.6., ktoré sú využívané pri výrobe airbagov, pneumatík, špeciálnych horolezeckých lán, morských sieti pre lov rýb, teplovzdušných balónov, dopravných pásov, klinových a iných remeňov atď.
Bez práce ostane nielen 400 zamestnancov Nexisu, ale podobný počet out - sourcovaných pracovníkov. Ich rodiny stratia príjem.
Riešenia sú dve a to sťahovanie celých rodín, alebo aspoň jedného člena smerom na západ. HN sa bude vyľudňovať ešte intenzívnejšie ako doteraz / za Vaľovej /
- Z priemyselného parku odíde rozhodujúci odberateľ všetkých energií, ktoré poskytuje Chemes a ktoré vyrába na prastarých zariadeniach. Niet divu, že náklady na výrobu týchto médii sú na dnešné pomery neskutočne vysoké a Nexis sa bráni, pretože prestáva byť konkurencieschopný aj napriek tomu, že personálne náklady má podstatne nižšie než konkurencia na Západe. Lenže odpísanie Nexisu neprinesie Chemesu žiadny benefit. Produkovať bude menej, fixné náklady mu ostanú rovnaké. Je tak predpoklad, že bude dvíhať do neba cenu médii pre ostatné firmy v parku a tie budú postupne odchádzať ako doteraz, len rýchlejšie.
Druhou alternatívou je zámer Chemesu - to nie je už dlhú dobu žiadne tajomstvo - odkúpiť Nexis. Musel by to však urobiť ihneď, lebo ľudia čakať nebudú a keď sa raz roztratia, nikto ich už späť dohromady nedá. Vidím to teda tak, že ak padne Nexis, padne aj Chemes a dodám subjektívny názor že, právom
 


Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop