Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bronzová socha pápeža v Snine spustila vlnu nevôle (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

kto je autor?

Nevie niekto, kto sochu pápeža v Snine vytvoril a koľko stála vtedy? Bola na to nejaká súťaž? Dosť mi pripomína sochu pápeža v Barci v Košiciach. Alebo sú to opakované odliatky?
 

 

Treba si uvedomiť, že je to aj z daní ateistov. Ako na to prídu že ich peniaze sa vyhadzujú na takéto veci? Keby to robili v našom meste určite by som bol proti. Snina má ulice v takom stave, že už na ne netreba dávať žiadne peniaze?
 
Hodnoť

ano, je velmi podobna

preco sa nevolil vtedy "odolnejsi" material? Urcite nebola lacna ani vtedy. A zivotnost 12 rokov je velmi malo.
 
Hodnoť

modla

Bez modiel sa neda zit, aj keby na chlebanebolo
 

 

Poslanec Čop:
„Keby zostala ešte jednu zimu bez zásahu, už by tu bola na hanbu. Museli by sme ju dať preč.
Dobrý postreh. Nech ju dajú prec. Nikomu ten umelohmotový odliatok nebude chýbať. Peniaze sa môžu prerozdeliť na niečo rozumnejsie, nemusí sa potom rádobyumeleckédielo a bronz strážiť kamerovým systéemom voči zberačom kovošrotu dlhé stáročia. Jan Pavol tam nikdy nebol, nevie ani kde je Snina, neurazí sa.
 

 

Btw., keby sa teraz urazil, bol by to zázrak.
 
Hodnoť

 

Kebyže je tam socha Ježiša alebo Panny Márie... dajme tomu. Ale čo má Snina s Jánom Pavlom II? Načo sa tam hrajú? Čo sú Poliaci? Veď to ani nieje socha svätého (pokiaľ mi niečo ušlo opravte ma), ani miestneho rodáka... nechápem. Ak Cirkev poukázala na stav... možno by nebolo zlé ak by sochu zatiahla zo svojho.
 

 

Faktická poznámka: socha svätého to už teraz je (J-P II bol vyhlásený za svätého v roku 2014).
 

 

ako píšem ak mi to ušlo opravte ma... tak či onak si myslím, že svetské starosti o cirkevné záležitosti je síce fajn... ale odtiaľ potiaľ.... a spomínaná suma by sa iste zišla aj niekde inde.
 

 

Iste. Súhlasím, že by sa na to mohli miestni veriaci poskladať. A to píšem ako tiež veriaci.
 

 

Všetci sme veriaci... ale treba si uvedomiť, že je to hladová dolina a tie peniaze na sochu by aj sám bývalý pápež rozdelil medzi chudobu. Pripomenúť sa dá aj obrazom čo namaľuje nejaký veriaci.
 
Hodnoť

 

Vyhodene peniaze, preco sa na to maju skladat atristi sa pytam?
 
Hodnoť

 

Tomuto sa hovorí renesancia neskorej doby bronzovej.
 
Hodnoť

Asi už niet zmysluplnejšej investície

na tom chudobnom severovýchode, ako je investícia do novej sochy jedného bývalého pápeža.

Asi tam majú veľa peňazí nazvyš.
 

 

presne toto ma napadlo

za 12 rokov už 2. krát idú platiť sochu JPII.
 

Jedna socha je málo

Neskorší krakovský kardinál Karol Wojtyla na dve slovenské obce, Krempachy a Novú Belú, uvalil ešte v roku 1968 cirkevnú kliatbu – interdikt, za to, že odmietali poľskú liturgiu.
 
Hodnoť

 

To robí cirkev, dalo by sa povedať, systematicky: najprv vyžobronia, iniciujú, ale nie je dosť peňazí na riadny odliatok, potom "upozorňujú" na zlý stav a treba zaplatiť bronz. Všetko z verejných peňazí.Lebo pravda, cirkev je chudobná. Tú odluku od štátu by som veľmi očakávala, na to tu ani jedna politická garnitúra nemala odvahu ani o to zakopnúť. To ich posmelilo a pomaly by riadili(akože aj riadia) aj samosprávy, a tak trochu celý vesmír. Na východe je to o to ľahšie, že ľudia sú tam ozaj pobožní (to sa dá ľahko manipulovať).
 
Hodnoť

Prečo jednu?

Prečo tých sôch nespravia viac? Za viac peňazí? Veď toto je určite vo Svidníku to najdôležitejšie. A hohla by mať 4 metre, prečo trocháriť.
 
Hodnoť

Do zoznamu najmenej rozvinutých okresov

patrí okres Snina, dozvedajú sa z médií občania celého Slovenska, ako sa dozvedajú aj to, že je to okres, ktorý vymiera. Má najnižšie hodnoty pôrodnosti a vysokú mieru emigrácie obyvateľstva. Počet obyvateľstva klesá rok čo rok, lebo v okrese nie je dosť možností nájsť prácu. Okres je jednou z najchudobnejších lokalít Slovenska, zápasí s množstvom ťažkostí a poslanci mesta si dovolia za všetkých občanov mesta Snina urobiť rozhodnutie, o ktorom sa prostredníctvom médií (televízia JOJ, tlačené i elektronické periodiká, Facebook) dozvedá celé Slovensko. Poslanci očakávajú "potlesk" a obdiv, najmä zo strany veriacich, veľkej časti voličov v blížiacich sa komunálnych voľbách, ale reakcie občanov celého Slovenska sú opačné. Prevláda rozhorčenie nad skutočnosťou, že poslanci mestského zastupiteľstva - aspoň predbežne - nehľadali iné cesty uhradenia sumy na vyhotovenie sochy, a to sponzorský dar či kombinácia sponzorského daru a zbierky občanov.

Z Facebooku, z rôznych správ Korzára i z reakcií občanov v televíznom spravodajstve sa Slovensko dozvedá, že Snina potrebuje riešiť celý rad akútnych problémov, riešiť zlý stav ciest, chodníkov, problémy prestarnutého obyvateľstva, záchranu historickej zelene v parku, má problémy s likvidáciou odpadov a množstvo iných a poslanci - niekoľko občanov mesta - rozhodnú za všetkých občanov tak, že by s tým nesúhlasil ani sám pápež Ján Pavol II., ak by mal možnosť rozhodnúť o financovaní svojej sochy.

Kritika rozhodnutia poslancov mesta Snina neznamená, že si kritizujúci nevážia osobnosť pápeža, ktorého si chcú Sninčania uctiť sochou, ale predmetná socha nie je to nevyhnutné, čo aktuálne musí toto mesto riešiť. Mimochodom, prečo má byť socha pápeža Jána Pavla II. niečím mimoriadne dôležitým práve pre toto mesto, keď podobných sôch tohto pápeža je niekoľko len na území samotného Slovenska (stačí si nájsť výpočet takých lokalít na internete) a to už nespomínajúc Poľsko - veď hneď za hranicami Slovenska je ich tiež niekoľko.
Nie malá čiastka za sochu pápeža pre obyvateľov chudobného okresu - 42 000 eur! Prečo "je nevyhnutná"? Lebo sa blíži termín komunálnych volieb. Celkom prozaické vysvetlenie rozhodnutia sninských poslancov. To je cesta, ako si získavať priazeň veriacich voličov?!" Veď žijeme v 21. storočí a rozvážni a rozumní veriaci si v dnešnej dobe uvedomujú, že ústavne zaručenú náboženskú slobodu dnes nikto nemôže obmedzovať, ale oni majú zodpovednosť aj za to, ako sa v obci, v meste, žije čo všetko treba robiť, aby mladí húfne neopúšťali rodné končiny.
Predmetné rozhodnutie sninských poslancov nebol prejav demokracie, ale ukážka autokratického správania sa funkcionárov v nejakej totalite.
 


Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop