Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Poloninách našli raritu, mloka dravého. Prvýkrát na Slovensku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Takze nejaky obojzivelnik sa zrazu objavi v potoku 600km od uzemia, kde sa najblizsie nachadza.
To tam akoze preskakal krizom cez 2 republiky alebo sa doviezol v kamione so Syrcanmi?

A zrazu sa dozviem, ze "Genofondová lokalita v Zboji si do budúcna zaslúži finančnú podporu pre rozšírenie tohto rozmnožovacieho biotopu obojživelníkov".
No jasne, ked uz sa nam tu zjavil ten zivocich scista jasna, tak hadam mame dalsi dovod na cerpanie penazi na chov ziab v mocarisku.
A nie, nekonspirujem, len sa tak trochu zamyslam a kombinujem. Pekny den
 

 

Jednou z teórií je, že priniesť ho tam mohlo napríklad vodné vtáctvo, ktoré v lokalite jeho výskytu rozvírilo bahno spolu s vajíčkami mloka, tie sa im zachytili na perí a v novej lokalite sa uvoľnili, vyliahli a vyvinuli.
Napokon je známe že aj mnohé druhy rýb takýmto spôsobom "premigrovalo" do lokalít, v ktorých sa pôvodne nenachádzali.
 

 

Vajicka mloka akoze preziju 600km prevoz v peri vtaka? Na suchu? Myslel som, ze potrebuju byt vo vode... Ale tak ja som neni zoolog, aby som urcoval, ktory druh vtaka migruje z Rakuska na severovychod Slovenska...
 

 

Je to jednou z preukázaných teórií ale či to bolo tak aj v tomto prípade, je otázne. No rozhodne je to pravdepodobnejšie, ako to, že sa tam dostal "po svojich".
 

na bližšie vysvetlenie:

druh dnes označovaný ako mlok dravý (Triturus carnifex) bol kedysi braný iba ako poddruh mloka veľkého/hrebenatého - Triturus cristatus carnifex. Neskôr poddruhy vedci povýšili na samostatné druhy, čiže je Triturus cristatus ako samostatný druh (žije aj u nás, v stredných a vyšších polohách), T. dobrogicus (tiež žije aj u nás, v nížinách okolo veľkých riek), tento T. carnifex (Taliansko, Rakúsko, zasahuje až na juh ČR) a potom ešte je T. karelini (Balkán a priľahlá Z Ázia). Jednotlivé tieto druhy sú si podobné, takže môže prichádzať do úvahy zámena, ak ich človek detailnejšie nepozná. Navyše je v styčných oblastiach ich areálov bežná hybridizácia. V prípade tohto nálezu je pravdepodobné, že sa jedná o druh T. cristatus... ktovie, možno sa jednalo o vzhľadovo trochu atypického jedinca?
Každopádne aj nález Triturus cristatus je u nás hodnotný. Celkovo sú mloky dlhodobo na ústupe v dôsledku zmien v krajine - odvodňovanie, znečisťovanie, výstavba, neodborné vysádzanie rýb,... .
 

 

Inak ide o invázny druh, ktorý by mali odchytiť aby neohrozoval pôvodné druhy, rovnako ako ochranári odchytávajú korytnačky písmenkové, aby neohrozovali biotopy korytnačky močiarnej.
Niečo podobné je potrebné zaviesť v celej EU aj pri druhu homo sapiens sapiens, aby životy, zdravie a majetok pôvodných druhov neohrozovali tie nepôvodné, z iných kontinentov.
 

 

Jediný v súčasnosti žijúci zástupca rodu Homo je práve tebou spomínaný Homo sapiens sapiens. Preto ho ako druh nemôžu ohrozovať žiadne iné druhy rodu Homo. Najväčšie ohrozenie pre seba predstavuje on sám.
 

Finančná podpora

Finančná podpora je to čo ťa trápi? Keby si si tak skúsil zistiť ako to tam vyzerá. Že je napr. problém označiť a vyznačiť chránené územia, že je problém, aby sa tam ochranári vôbec dostali, lebo nie je na benzín, na techniku (foto, video), že je problém publikovať, že je problém prezentovať..... a dalo by sa bohužiaľ dlho pokračovať.
Ja im blahoželám, že sa im podarilo objaviť a potvrdiť výskyt nového druhu v území, ktorý síce nie je pôvodný, ale ani nie je invázny.
A len dodatok - nie som tam zamestnaný, ani z prípadnej podpory nič nemám (a a ni by som nechcel- nech to ide na rozvoj územia) - len tak z veľkej diaľky človek trochu vníma veci.
 

 

V novej Sedlici, ale vyhadzuku peniaze na info centrum, ktore je otvorene od 7 00 do tusim 14 00 h. Kde sa clovek nic nedozvie a ani len mapu nekupi. Co je ale rarita. Daju sa tam kupit letaky, ake v inych castiach Europy dostane clovek zadarmo.
http://archiv.station.zoznam.s...

Pohladnicu odtial , ale neposlete. Tato vec mi je zahadou na Slovensku. Malo kde na svete bol problem poslat z miesta kde som kupil pohlanicu ju poslat.Aj poulicny predajcovia mi tento komfort ponukli. Na Slovensku je to presne opacne. Malokde je moznost ju z miesta nakupu poslat.
 

Nuž, neviem...

ale nezdá sa mi to Tvoje vyjadrenie objektívne, skôr je také ochranársky obvyklé "vyplakávajúce". Skús si nájsť (nemusíš - a mne sa nechce), aké jednoznačne veľkorysé až premrštené sumy idú na niektoré (niekedy čiastočne až okrajové) ochranárske projekty zo strany EÚ či iných grantov a fondov. Osobne si skúmam a realizujem viacero záujmových cieľov za svoje financie, od nikoho nič nepýtam, nikde sa tým mediálne nechvascem (občas pri pive áno, a veľmi...). Údaje v Tvojom príspevku o tom, že "niet na benzín", alebo "na techniku" - keď dnes takmer každý disponuje mobilom či smartfónom s pomerne dokonalou záznamovou výbavou sú moderným bolestínskym odvarom. Rovnako to, že je dnes vraj podľa Teba ešte problémom publikovať či prezentovať - tak toto už v dnešnej mediálne dostupnej dobe ani nekomentujem (blogy, www, youtube a pod.). To len z Tvojej veľkej diaľky vnímaš veci trošku obmedzene. A propo: som si istý, že že si v podstate fajn a myslíš to dobre. Si mi "švagor": obaja máme tú istú frajerku, prírodu a delíme sa o ňu. Doprajem Ti viac, ako sebe.
 
Hodnoť

 

Jeho meno neveští nič dobré pre tú genofondovú zásobáreň.
 
Hodnoť

tak tak, Karel Capek

to predvidal, vid Valka s mloky
:)
 

 

Akurát že v češtine je názov mlok určený živočíchovi, ktorý sa u nás volá salamandra. A náš mlok je zasa po česky čolek. Takže po česky Válka s mloky a po slovensky Vojna so salamandrami. A to je celkom iný živočích.
 

tak to som rad

uz som sa bal ze to zacalo
 

 

Aby nedošlo k omylu - aj salamndra je mlok.
 

 

Mloky aj salamandry patria do čeľade salamandrovité, ale v mnohom sa výrazne líšia, čiže druhové názvy sú tu správne výrazne odlíšené. Tvrdiť, že salamandra je mlok je to isté, ako tvrdiť, že líška je pes. Nie je, napriek tomu, že patria do rovnakej čeľade. Medzi salamandrou a mlokom sú minimálne také rozdiely, ako medzi psom a líškou. Na to máme predsa druhové názvy, aby sme vedeli odlíšiť jednotlivé druhy, ktoré síce patria pod jednu čeľaď, ale sú podstatne rozdielne. A aj keby sme vychádzali z čeľade, tak skôr mlok je salamandra, keďže čeľaď je Salamandridae... Jednoducho povedané- salamandra nie je mlok.
 

 

Máš pravdu, to, čo som mal na mysli a nazval to mlokom (rod) bol rad (mlokotvaré). nTeda, že salamandra nie červoň ani žaba ale mlok v zmysle radu. Moja chyba.
 
Hodnoť

Nech

sa do Polonín dostal akokoľvek,treba ho chrániť. Netreba zas okamžite drankať o financie (isteže sú potrebné) cez médiá, ale tvrdo zaútočiť na kompetentných, ktorí ak sú odborne fundovaní, MALI by pochopiť o čo tu ide. Ak sú nedovzdelaní,nepochopia ani význam vody pre život na Zemi !
 


Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop