Korzár logo Korzár Prešov

Diskusia k článku: Američania začínajú s ropnými vrtmi, obce sú proti

Američania vysvetľujú, aktivisti hovoria o kolonizácii. Pre ropu na východe v obciach rastie napätie.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
16 príspevkov

  • Am I?

    "V utorok 12. januára

    ohlásila Alpine Oil and Gas v Prešove tlačovú konferenciu, kde ťažiari oznámia začiatok prác na prieskumných vrtoch v týchto obciach, vysvetlia technológie, ktoré budú pri geologickom prieskume využité a ich dopady na životné prostredie." A budú informovať aj o dopade, ak Američania zistia, že tu na V-Slovensku ropu máme ?! Zatiaľ tu máme kľud, ale čo bude potom ? Bude aj u nás kvôli rope vyvolaný konflikt ? A z akého dôvodu by prieskum zásob našich nerastných surovín malo vykonávať zahraničie? Nie je to obdoba zasahovania do našich vnútorných záležitostí?
    • Anfield

      Máme holé riťe /vraj/

      ale zato tu máme kľud. A tak nech to ostane do konca dní sveta!
      • Karol Labaš

        Asi Vašej pozornosti

        ušla podstatná maličkosť. V obciach proti ťažbe vystupujú vlastníci pozemkov. Takí istí vlastníci, ako Vy ste (možno) vlastníkom auta. Dovoľte porovnanie. Auto je teda Vaše, ale niekto (najlepšie zo zahraničia) si vymyslí biznis s Vaším autom. Napríklad prevádzkovanie taxislužby. Vy by ste mu auto na to pravdepodobne neposkytli (opravte ma, keď sa mýlim). Keby predsa, tak len za dohodnutú úhradu. Ale je inštitúcia s právomocou podobnou ministerstvu ŽP, ktorá môže zo zákona povoliť užívanie Vášho auta záujemcovi. Stačí, že oň požiada a splní predpísané náležitosti. Inštitúcia povolí – a Vy ste presne tam, kde vlastníci pozemkov. Môžete protestovať, vypisovať, kričať. Proti vyššej moci všetko márne. Po pár rokoch sa síce dočkáte vrátenia auta, ale bez záruky, či používaním alebo haváriou sa nestane nepoužiteľným. Pritom záujemca za užívanie auta platí – ale nie podľa logiky Vám, ale povoľovacej inštitúcii. Vlastne prečo by platil Vám, keď nie ste vo vzájomnom zmluvnom vzťahu? Takto je v skratke postavená filozofia geologického a banského zákona. Keď ste ochotný úprimne si nechať takto nakladať so svojím majetkom – autom, potom máte morálne právo kritizovať počínanie v článku spomínaných vlastníkov pozemkov.
        • Klamm

          re: Karol Labaš

          To čo hlásate je demagógia. Ústava SR, článok 4 začína takto: "Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky." Filozofia tých zákonov ktoré kritizujete vychádza pritom z ǔstavy SR, a nie je to slovenskou špecialitou, podobný vzťah k prírodným zdrojom majú ostatné krajiny. Predstava, že vlastník pozemku je vlastníkom aj toho čo je pod povrchom a to tuším až do stredu zeme, je chybná. A čo horšie, vedome chybná.
          • Karol Labaš

            Nepíšte vedome demagóiu

            na moju adresu, ale radšej pozornejšie čítajte. Píšem iba o vlastníctve k pozemku a rešpektujem ústavu, že nerastné bohatstvo pod „mojím“ pozemkom je vlastníctvom Slovenskej republiky. Auto, ktoré som použil ako príklad vlastníctva, neprirovnávam vo vlastníckej rovine k nerastným surovinám, ale k pozemku, ku ktorému mi štát môže obmedziť užívacie právo vlastníka v prospech iného. Toť vsjo. Zdá sa mi, že Vaša chuť protirečiť a hádať sa je väčšia, než chuť (schopnosť?) pozorne čítať (vnímať?). Za takých okolností si hľadajte zámienku niekde inde, ja končím.
            • Klamm
  • Am I?

    "Starosta Vladimír Baran (Sieť)

    si myslí, že blokádou cesty sa nič nevyrieši. „Iba sa naťahuje čas a ľuďom sa skomplikuje život. Som rozhodnutý podať na súd návrh na predbežné opatrenie, nech blokádu odstránia.“ K celej kauze zaujal neutrálne stanovisko. No ten je teda "neutrálny, až to bolí, keď je rozhodnutý sám podať na súd návrh na vydanie predbež. opatrenia na odstránenie blokády, čím by konal v prospech ťažiarov. "Ak majú medzi sebou spor odporcovia ťažby a ropná spoločnosť, nech si to riešia sami.“ - Postoj "hodný" starostu. Asi zabudol, kým bol zvolený a čo obnáša funkcia starostu.
    • Anfield

      Starosta jeden bĺbý

      či zabudol, že jeho psiou povinnosťou je udržiavať svoju dedinu v írečitej slovenskej chudobe? Vari nevie, že peniaze len krivia charakter?
      • Am I?

        Anfield,

        Vasa ironia nie je vobec na mieste. Starosta ma hajit zaujmy obcanov svojej obce. Zvlast, ked obci a Slovensku z tazby pripadnu iba drobaky a vsetok zisk aj s ropou poputuju do zahranicia. Nam ostane iba znicene zivotne prostredie a vedomie, ze sme si nechali ukradnut (vzhladom na podiel zo zisku) NASE nerastastne bohatstvo, ktore by malo byt chranene Ustavou. Malo by (je to v nej zakotvene), ale realne, ako je vidiet, nie je. P.S. Pan Anfield, nie ste nahodou sam pan, v clanku spominany, starosta? Alebo zastupca americkej tazobnej spolocnosti pre SR?
  • Karol Labaš

    Ropa je strategickou surovinou

    Ak sa objaví, zahraničný záujemca o ťažbu môže preto počítať s plnou podporou medzinárodného spoločenstva, v krajnom prípade aj s vojenskou. Pre legitimitu vojenskej intervencie stačí označiť ochrancov domáceho nerastného bohatstva za rebelov. Označenie rebela si ľahko vyslúži každý, kto sa postaví proti povoleniam ministerstiev a úradov ku geologickému prieskumu a ťažbe. Africká krajina Mali je príkladom, keď sa nerastné bohatstvo chudobnej krajiny stalo jej prekliatím. Bude situácia v Mali pre Slovensko výstrahou alebo príkladom? http://www.*****/co-naozaj-chce-francuzsko-v-m ali/
    • Karol Labaš

      Ibi Maiga o situácii v Mali

      Keďže zdroj na článok, na ktorý odkazujem, je blokovaný, dá sa nájsť na internete pod názvom „Čo naozaj chce Francúzsko v Mali“. V podobnom duchu sa o francúzskej intervencii vyjadruje aj Ibrahim Maiga: http://www.parlamentnelisty.sk...
      • Anfield

        No pán Labaš

        odvolávať sa na názor politológa, sociológa a čierneho baču p. Maigu to je sila. Ja som to videjko náhodou videl, videl som ten vydesený pohľad krásnej platinovej Barbie čo držala mikrofón pred zhýralo-vyžitou tvárou nášho samozvaného politológa, ktorý aj po rokoch strávených na Slovensku dával slovenčinovi riadne po boku. Tie nekompatibilné bľaboty bolo ťažko pochopiť, nakoniec z neho vyšlo, že Slovensko je vo všetkom nevinne a všetko si v súvislosti s utečencami majú zlízať Francúzi, Angláni a USA lebo vydrancovali a zbedačili jeho milované Mali, ktoré by inak teraz bolo vedúcou technologickou veľmocou sveta. Sú to, samozrejme nezmysly, čo šíri p. Maiga. O tom aké sú to nezmysly by mu snáď mohli porozprávať trebárs obyvatelia UAE či Ománu či Bahrajnu. Bolo by to rozprávanie plné biedy a poroby
  • Karol Labaš

    Plne podporujem

    aktivity domácich obyvateľov proti ťažbe ropy. Konajú tak v súlade s č. 44 ods. 2 Ústavy, keďže chránia životné prostredie vo svojom najbližšom okolí a zároveň bránia vlastnícky vzťah štátu k nerastnému bohatstvu (čl. 4 Ústavy). Na rozdiel od Ministerstva pre povoľovanie činností nepriateľských k životnému prostrediu. Myslím tým Ministerstvo životného prostredia, proti ktorému v Košiciach roky bojujeme za definitívne zastavenie prieskumov v okolí uránového ložiska na Jahodnej. Toto ministerstvo svojou dlhodobou ústretovosťou voči banským spoločnostiam nielenže uránovému prieskumu stále nezabránilo, ale vohnalo štát do arbitráže o 22 mil. eur. Na poučenie a inšpiráciu web stránka, na ktorej je chronologicky zachytený priebeh košickejkauzy uránu: http://uran-kosice.webnode.sk/ Po dlhodobých skúsenostiach môžem konštatovať, že ministerstvá zainteresované do ťažby uránu (aj ropy), t. j. ministerstvo ŽP a hospodárstva v terajšom personálnom obsadení neobhajujú v otázkach ťažby nerastov záujmy občanov a potreby krajiny, ale záujmy ťažobných spoločnosti.
    • Anfield

      Pre vás by MŽP

      by bolo len vtedy dobré, keby všetko zamietalo. Pravda, vy chápete, že k životu potrebujeme urán i ropu, ale len nech sa pekne ťaží pekne ďalake od našej idylickej krajiny. Nejakým cudzím ľuďom kdesi ďaleko doprajete škodlivých účinkov plným priehrštím. Len nech to naše Slovensko ostane nedotknuté! Ale nech je pritom bohaté ako Saudská Arábia!!! Tak nejako si to predstavujete, však? Byť bohatí bezprácne a hlavne na úkor iných. Či skôr propagujete návrat do jaskýň. medzi Hrešnou a Vysokým vrchom je ich asi dosť pre všetkých, že?
      • Karol Labaš

        Áno,

        ministerstvo ŽP by podľa mňa malo zamietať všetko, čo je rizikové pre ŽP. Lebo jeho funkcia je IBA ochrana ŽP. Ak v štruktúre ministerstiev má niekto prihliadať na ekonomické výhody ťažby, na nevyhnutnosť surovín pre ľudstvo, na tvorbu pracovných miest atď., tak na to sú iné ministerstvá, najmä rezort hospodárstva. Z podstaty poslania ministerstiev vyplýva, že navzájom by mali byť medzi sebou v permanentnej kolízii záujmov. Rezort ŽP by mal bojovať o ochranu ŽP o to viac, že v konečnom dôsledku zachované životné prostredie stúpa na cene aj vo finančnom vyjadrení. Vkladáte mi veľa do úst, čo som nenapísal. Pokúsim sa preto aj ja parafrázovať aspoň jednu Vašu vetu o škodlivých účinkoch, ktoré ňou pri ťažbe spomenutých surovín priznávate. Mám teda tomu rozumieť, že chcete, aby tie škodlivé účinky z ťažby zostali u nás? Máme my byť tými hrdinmi, ktorí spasia svet tým, že si pre blahobyt „nejakých cudzích ľudí“ (citujem Vás) necháme vŕtať doslova za humnami (uránové ložisko – iste viete – je 2 km od domov vo V. Klátove a 6 km od obývaných častí Košíc)? Nemôžu si túto svetozáslužnú činnosť ťažby strategických surovín robiť na svojom nesmierne rozľahlom území napríklad USA či Kanada, ktorá má aj provincie s legislatívnym zákazom ťažby uránu napriek jeho rozsiahlym zásobám?
    • Klamm

      re: Karol Labaš

      Hovorí sa tomu neokolonializmus. V podstate chcete aby urán ťažili tam, kde nemajú žiadnu atómovú elektráreň, ropu aj tam, kde nemajú autá, a tuším železnú rudu tam kde stále používajú drevené motyky. Skrátka všetky nepriaznivé dôsledky možného využitia prírodných zdrojov vyviezť do cudziny, najlepšie do nejakej rozvojovej krajiny. Kde takto ako bonus získate dobrý pocit, že ste ten svet urobil lepším. No a neurobili...

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 433
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 672
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 380
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 119
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 458
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 231
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 508
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video