Korzár logo Korzár Košice

Diskusia k článku: Pozrite si krásy východu, ktoré chceme zapísať do UNESCA

Prinášame zoznam jedinečných lokalít východného Slovenska, ktoré sú navrhnuté na zápis do UNESCA.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
19 príspevkov

  • 1800603

    Choďte do zadnice aj s Pianom

    Krásy východu, ktoré chceme zapísať do UNESCA - radšej to zamknime, aby sa k tomu nikto nedostal. Kašlem na varovanie admina. Pre tých čo nemajú Piano: Jedná sa o lokality: Tokajská vinohradnícka oblasť; Gemerské a abovské kostoly so stredovekými nástennými maľbami; Gejzír v Herľanoch; Krasové údolia Slovenska - presnejšie Je na pomedzí okresu Rožňava, Gelnica a Košice-okolie. Nachádza sa tu Drienovská, Gombasecká aj Jasovská jaskyňa.
  • Sabo Peter

    Ťažba z pralesu UNESCO

    Ak je situácia okolo Spišského hradu a Podhradia tragikomická, na najvzdialenejšom východe Slovenska už komický prvok odpadá celkom. Zasmiať sa ľudia naposledy mohli v roku 2007, keď sa konečne potvrdilo, že Karpatské bukové pralesy na Slovensku i na Ukrajine sa dostanú do zoznamu svetového dedičstva. V jedno týždenníku vyšiel veľký článok o tom, ako sa do UNESCO onedlho zapíše lokalita a rezervácia Kyjovský prales, ktorá sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch. Napokon – boli tam predtým na obhliadke aj ľudia z UNESCO. "Na naše prekvapenie však neskôr do UNESCO zaradili tri lokality v Poloninách a jednu vo Vihorlatských vrchoch, ale inú ako Kyjovský prales,” spomína na prvé zo série sklamaní ochranár Viliam Bartuš. Ďalej to už bola len tragédia. Textová a mapová časť vyznačeného územia, ktoré spadá pod UNESCO, totiž vôbec nesedeli. Na mape bolo vyznačených oveľa menej hektárov ako v texte. Vzácny prales patriaci pod UNESCO zahŕňal väčšie územie ako aktuálne prírodné rezervácie. A na Slovensku pred ťažbou chránia jedine rezervácie, takže napriek tomu, že lesy sú označené logom UNESCO, môže sa v nich naďalej ťažiť drevo. A ťaží sa dodnes – spôsobom holorubov. "Pôvodne sme sa snažili, aby sa rezervácia rozšírila na celé územie, ktoré spadá pod UNESCO. Keď však vlastníci pozemkov toto zamietli a videli sme, že niet inej cesty, rozhodli sme sa UNESCO požiadať, aby slovenskú časť Karpatských bukových pralesov zo zoznamu svetového dedičstva vyškrtla,” pokračuje ochranár Juraj Lukáč. Chceli len na problém upútať pozornosť? "Nie, naozaj chceme vyškrtnutie. Nechceme, aby pod záštitou UNESCO prebiehala ťažba a ľudia si mysleli, že to je normálne.” Súkromní vlastníci sú v týchto lesoch v minorite, veľký podiel spravujú Štátne lesy. Aj ich hovorca Vlastimil Rezek uznáva, že celý proces vyhlasovania Svetového dedičstva UNESCO od počiatku sprevádzajú chyby. "Územie nebolo pred nomináciou zmapované, teda nebolo jasné, ktoré z navrhovaných lokalít sú a ktoré nie sú pralesmi a v niektorých prípadoch sa teda nedajú určiť ani presné hranice týchto pozemkov,” odkázal a dodal, že Štátne lesy momentálne v lesoch UNESCO drevo neťažia. Nad najvýchodnejšou obcou na Slovensku Novou Sedlicou je však pre nákladiaky s drevom vybudovaná priam autostráda a stopy po vyrúbanom dreve vedú práve od lesov UNESCO. Vlani si to mohol pozrieť aj inšpektor z tejto organizácie, na výsledok jeho správy sa čaká. Medzičasom sa však k slovenským a ukrajinským bukovým pralesom pridali aj nemecké a UNESCO podľa neoficiálnych informácií plánuje zoznam rozšíriť o ďalšie európske lokality. Je teda nepravdepodobné, že by zo zoznamu vyškrtla základný kameň – slovenskú časť.
    • ZaaX

      vsetko pekne...

      ... az na to,ze za divokou tazbou su hlavne sukromni vlastnici,ktori sa dostali klesom napriklad vdaka divokej restitucii... Odporucam tie lesy aj pozriet... Niekde to vyzera ako mesacna krajina... Nechcem obhajovat statne lesy,lebo funguju doslova na drancovani lesov v dnesnej dobe... Avsak vidin co sa tu na vychode deje a poznam aj urbariaty aj ludi ktori v nich robia... Lesy pri Levoci doslova zlikvidovali a co nezlikvidovali oni,to dokoncil lykozrut...
  • Sabo Peter

    Budeme tretí?

    Napokon, v histórii UNESCO sa to stalo zatiaľ len dvakrát. V roku 2009 v španielskej Seville rozhodli o vyradení Labského údolia v Drážďanoch pre stavbu moderného mosta. Prvýkrát sa to stalo v roku 2007, keď ománska vláda výrazne zredukovala rezerváciu, kde žije ohrozený druh antilopy. Na Slovensku má dodržiavanie ochrany pamiatok UNESCO v kompetencii Komisia na koordináciu ochrany lokalít svetového kultúrneho dedičstva, ktorá má medzirezortný charakter. O vyňatie z UNESCO však zatiaľ žiadajú len ochranári. Iste, prirovnávať zničenie Budhov v Afganistane k ťažbe v slovenských pralesoch je pritiahnuté za vlasy. (Najmä keď ťažba prebieha legálne. Hoci ide o národný park – ťažba je tu oficiálne povolená. Zakázaná je len v rezerváciách, tie však pokrývajú len menšiu časť lesov UNESCO.) Ukazuje sa však, že vyhlásenie za časť svetového dedičstva naozaj nie je ochrannou známkou a zodpovednosť k pamiatke si musí vytvoriť daný štát a jeho obyvatelia. V Afganistane uprednostnili náboženský fundamentalizmus, u nás peniaze z ťažby. http://zurnal.pravda.sk/…/c…/345059-unesie-slovensko-unesco /
  • juiceman
    Prémium

    Z tohto...

    ... má podľa mňa šancu len Tokajská vinohradnícka oblasť... ostatné veci (aj keď za pozretie určite stoja) asi nie...
    • byzancia
      Prémium

      čo sa týka

      Tokaja, tak s nami vybabrali Madari. Oni už majú svoju časť od roku 2002 zaradenú v zozname Unesco, ale v čase kedy ju tam prihlásili, tak odmietli spoluúčasť Slovenska. Jednoznačne kvôli vtedajším sporom o značku Tokaj. Pritom v zozname Unesco máme spoločne zapísané Jaskyne Slovenského krasu -z madarskej strany je tam jaskyňa Baradla, susediaca s Domicou.
      • juiceman
        Prémium

        Práve...

        ... preto si myslím že Tokaj má šancu, nakoľko by išlo len o rozšírenie už existujúceho zápisu, čo sa už v minulosti stalo... inak k tým jaskyniam... bol som vo všetkých (Dobšinská ľadová, Ochtinská aragonitová, Domica) a to v každej niekoľkokrát... tá Domica je "tragická"... tam sa ukazuje to slovenské, nedá sa, neurobíme, turista je len otravný hmyz... podobne je to napríklad na Bojnickom zámku... prehliadka v nemčine? Neexistuje... takto nás turisti obídu velikánskym oblúkom...
  • ka08
    Osobne si myslím, že do UNESCA by mali zapísať niektoré OSOBY z danej oblasti- pretože tie sú už teraz chránené policiou, sudmi, prokuratúrou a to sa v civilizovanom svete len tak nevidí!! A ja by som na čestnom mieste navrhol " troch králov"- F-P-R ( FICO-PAŠKA-RAŠI) ... a nechám aj na samých vychodniarov, nech si tam doplnia napr. aj takého Trebuľu a spol.
  • RVM

    Nove UNESCO pamiatky?

    A co tak najskor zacat pristupovat k existujucim UNESCO pamiatkam tak ako sa patri? Vo Vihorlatskych vrchoch dodnes nie su v terene vyznacene udajne pralesy, ktore by mali byt chranene UNESCO. Naopak, veselo sa tam tazi. Vsetci sa tvaria, ze tu mame nejake UNESCO pralesy, ktore tu ale vlastne vobec nie su.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 814
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 925
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 257
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 364
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 765
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 046
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 660
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 505
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 741
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 317
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 73 577
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 666
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 323
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 802
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 732
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 533
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video