MEDZILABORCE. Starostlivosť o poranené, choré, alebo inak hendikepované chránené voľne žijúce druhy živočíchov zabezpečuje Správa Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty (CHKO VK) v Medzilaborciach formou chovnej stanice od roku 2015.
Vybudovaná bola v rámci celoslovenského projektu "Sieť záchranných staníc" v spolupráci so zoo Bojnice, uviedla Anna Macková zo Správy CHKO VK v Medzilaborciach.
Chovná stanica (CHS) slúži podľa jej slov na umiestnenie jedincov počas nevyhnutnej doby potrebnej na ošetrenie. Tá nesmie presiahnuť tri mesiace.
"Slúži tiež na zabezpečenie prvotného veterinárneho ošetrenia chorých, poranených a inak poškodených jedincov, ktoré z dôvodu zranení nie sú schopné samostatného života v prírodnom prostredí," dodala.
Starajú sa o dažďovníka
V súčasnosti sa v CHS nachádza mláďa dažďovníka obyčajného, ktoré bolo nájdené v meste Medzilaborce.
"Pravdepodobne vypadlo z hniezda. Kŕmené bolo každé dve hodiny zmesou vajíčka, tvarohu a muších lariev," vysvetlila Macková s tým, že počas deviatich dní vypadlo mladému dážďovníkovi spolu osem letiek.
"K štyrom týždňom starostlivosti tak pribudne ďalších minimálne päť týždňov, kedy budeme dúfať, že letky dorastú a mláďa bude úspešne vypustené," konkretizovala.
Mláďa sa už pokúša lietať, ale neúplné operenie na krídlach vzlietnutie nedovoľuje. "Vypustiť mladého dážďovníka je potrebné najneskôr v prvej polovici septembra, aby zvládol bezpečne cestu na svoje zimovisko," dodala Macková.
Belorítky a bocian
Ďalším prípadom je mladá belorítka obyčajná. Zo spadnutého hniezda sa podarilo zachrániť dve mláďatá.
"Jedno sme doložili do aktívneho hniezda belorítok. Druhé mláďa adoptívni rodičia neprijali, preto bolo dva týždne kŕmené v CHS," uviedla Macková.
Za náhradný domov mláďa prijalo škatuľu s malým otvorom. "Cez ten prijímalo potravu vystrčením hlávky. Mladá belorítka bola úspešne vypustená do voľnej prírody v blízkosti aktívnej kolónie belorítok," dodala.
Medzi časté prípady patria aj bociany. "K ich zraneniam dochádza v čase, keď mladé jedince opúšťajú rodné hniezdo a učia sa lietať a loviť. Časté sú prípady poranenia na drôtoch elektrického vedenia v krajine, ale aj kolízie s dopravnými prostriedkami," vysvetlila Macková.
Minulý mesiac bol v CHS ošetrený bocian obyčajný. "Po prehliadke zmluvným veterinárom v Humennom neboli zistené žiadne poranenia. Dôvod vypadnutia z hniezda nám nie je známy. Mohlo ísť o súperenie mladých bocianov na hniezde a to najslabšie vypadlo," uviedla Macková.
Mláďa kŕmili 35 dní mletým kuracím mäsom a rybami. "V polovici júla mladého bociana previezli do Rehabilitačnej stanice v Rozhanovciach pri Košiciach, aby sa rozlietal. Tam bol aj okrúžkovaný, bude ho teda možné sledovať aj naďalej."
Choré bociany sa liečia v MedzilaborciachČítajte
Kontakty v prípade nálezu
Každý, kto nájde poraneného bociana, poprípade iného chráneného živočícha, môže o náleze informovať na linke 112, kde operátor na základe lokalizácie miesta nálezu usmerní volajúceho, kam sa má obrátiť o pomoc.
Kontakty na záchranné stanice v rámci celého územia Slovenska sú uvedené aj na www.zachrannestanice.sk, ako aj na stránke www.sopsr.sk.
"O náleze je možné informovať počas pracovného dňa od 6.00 do 18.00 h a od 18.00 do 22.00 h, počas víkendov a sviatkov od 8.00 do 22.00 h," konkretizovala Macková s tým, že CHS neslúži pre psy a mačky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín