Aktivisti postavili drevenú zvonicu na mieste, kde počas prvej svetovej vojny zúrili ťažké boje. Vzniká tu pietne miesto.
HOSTOVICE. Posviacku zvonice v Hostoviciach v okrese Snina, ktorej predchádzala osem kilometrov dlhá túra, v sobotu absolvovala približne päťdesiatka ľudí.
Hold padlým prišli vzdať nadšenci z Oravy, ktorí výstavbu zvonice iniciovali, členovia Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy, miestni obyvatelia, ale aj Poliak, ktorý ako jediný prešiel celú trasu v dobovom oblečení, informoval Martin Drobňák z KVH Beskydy.
Podľa jeho slov viedli počas túry jej účastníci rôzne debaty na vojnovú tému.
"Dnes sa ideme prejsť a ľudia sú relatívne unavení, pretože je to vcelku fyzicky náročná trasa. Ťažko si teda predstaviť, ako to tí vojaci prežívali pred sto rokmi, keď boli ovešaní zbraňami a muníciou. Zároveň boli oblečení v dobovom odeve, ktorý nebol taký prispôsobivý ako súčasné oblečenie na turistiku," vysvetlil.
Atmosféru podujatia dotvárali muzikanti, ktorí pri posviacke zaspievali regrútske piesne.
Postavili ju približne za mesiac
"Na stavbe zvonice v Hostoviciach sa začalo pracovať 25. júna v rámci jedného z dobrovoľníckych medzinárodných táborov, ktoré KVH Beskydy organizuje už od roku 2011. Celá Vyšehradská štvorka sa na nej podieľala," vysvetlil Drobňák.
Zvonica je vybudovaná z dreva, vysoká je šesť metrov. "Pri stavbe sme sa voľne inšpirovali zvonicou, ktorú sme videli v jednom starom dokumentárnom filme o Oravskej priehrade," dodal.
Podľa jeho slov by ocenili, ak by sa vytvorila tradícia pochodu k zvonici, ktorá sa nachádza priamo na bojisku.
"Chceme, aby tu každoročne prichádzali ľudia a vzdali úctu vojakom. Nie je to nič nezvyčajné. Konkrétne v Slovinsku sa podobný pochod organizuje už niekoľko rokov a chodí tam množstvo návštevníkov," vysvetlil Drobňák.
Podľa neho je aj v okolí čo vidieť. Turisti by nemali obísť neďalekú obec Osadné, kde sa nachádza unikátna krypta vojakov z 1. svetovej vojny.
Rozpočet bol 10 000 eur, bol Drobňákových slov ho mierne prekročili.
"Momentálne zháňame ešte nejaké peniaze na vybavenie areálu, ako sú lavičky. Plánovaný je tiež náučný chodník k zvonici, takže stále hľadáme ďalších darcov, aby podporili túto myšlienku," dodal.
Areál ešte chcú dobudovať
V budúcnosti by chcel klub pri zvonici osadiť kamenné monolity alebo vytvoriť priestor, kde by sa nachádzali mená vojakov, ktorí padli v Karpatoch.
"Ide o vojakov zo slovenských plukov, pretože tá zvonica je venovaná práve im," vysvetlil Drobňák.
Združenie sa totiž okrem obnovy cintorínov venuje aj výskumu.
"Pracovný tím, ktorý pozostáva z niekoľkých dobrovoľníkov a dvoch až troch koordinátorov, už vyše rok mapuje matriky, kartotečné lístky a zhromažďuje mená vojakov z územia súčasnej Slovenskej republiky, ktorí padli na frontoch prvej svetovej vojny. Na základe tohto výskumu vieme vyfiltrovať mená tých vojakov, ktorí padli v Karpatoch, či už na slovenskej, poľskej, alebo ukrajinskej strane," konkretizoval Drobňák.
Počas prvej svetovej vojny prebiehali pri Hostoviciach intenzívne boje.
"Najmä v apríli 1915 počas Veľkonočnej bitky v Karpatoch na kopcoch nad obcou prebiehali urputné boje, ktoré si vyžiadali tisíce mŕtvych a ďalšie tisícky ranených," vysvetlil historické pozadie Drobňák.
Tieto udalosti sú len veľmi slabo zmapované. V súčasnosti sa snažia dobrovoľníci tieto vojnové informácie sumarizovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín