HUMENNÉ. Mesto Humenné sa uchádza o európske peniaze na vybudovanie centra pre zhodnocovanie a spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu.
Žiadosť o získanie nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia na vybudovanie centra pre zhodnocovanie a spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) schválili poslanci na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Odobrili aj predpokladané maximálne náklady vo výške 2,5 milióna eur, spolufinancovanie mesta je maximálne 125-tisíc eur.
Čo treba
Biologicky rozložiteľný odpad, okrem kuchynského odpadu z domácností a reštauračného odpadu, sa bude zhodnocovať metódou navážania a správneho dávkovania biologických zmesí do predpísaných hroblí.
V rámci stavebnej časti musí samospráva vybudovať na vytypovanom pozemku spevnené plochy s nádržami na zachytávanie tekutých odpadov z procesu spracovania biologických zmesí, postaviť halu na uskladnenie drevoštiepky a obslužnej techniky a tiež zabezpečiť miestnosť so sociálnym zariadením pre obslužných pracovníkov.
V technologickej časti je potrebný nákup zberového vozidla, traktora na zvoz drevnej hmoty, štiepkovača alebo stacionárneho drviča drevnej hmoty a ďalších mechanizmov na prípravu a spracovanie biologickej zmesi.
Súčasť projektu je aj nákup veľkoobjemových kontajnerov, ktoré budú rozmiestnené v rôznych lokalitách mesta.
Na cudzom a pridrahý
Poslanci z Klubu za demokratické Humenné upozorňovali, že by sa mesto malo uchádzať o európske peniaze na vybudovanie Centra BRO už na aprílovom zasadnutí.
„Upozornil som, že termín odovzdávania žiadostí sa presunul na máj a že mesto by malo tento problém riešiť,“ povedal poslanec Miloš Meričko (Strana práce).
Bývalé vedenie mesta už jeden projekt na vybudovanie centra pripravilo.
Viceprimátor Andrej Semanco (Smer) na zasadnutí zastupiteľstva uviedol, že tento projekt počítal aj s pozemkami, ktorý nie sú vo vlastníctve mesta. „Bol to zbytočný projekt, ktorý stál 30 000 eur a skončil v šuplíku,“ povedal.
Bol na 3,8 milióna eur a podľa Semanca počítal s priveľkým objemom odpadu, ktorý mesto nie je schopné zabezpečiť. „Ani Prešovský a Košický kraj by nezabezpečili dodávku toľkého biologicky rozložiteľného odpadu,“ dodal.
Podľa jeho slov preto mesto muselo vypracovať nový projekt, počíta s inom lokalitou, nižšími nákladmi a maximálnym spolufinancovaním mesta vo výške 125-tisíc eur.
Problémy so šéfom
Meričko vysvetlil, že podľa starého projektu prístupová cesta k zariadeniu mala viesť aj cez časť pozemku, ktorý bol v správe Slovenského pozemkového fondu.
„Keďže vtedy generálny riaditeľ bol odvolaný a fond nefungoval riadne, prevody sa nedali riešiť. Trvalo viac ako rok, kým vymenovali nové vedenie. Dúfali sme, že nás riadiaci orgán vyzve, aby sme dokladovali nájomný vzťah k pozemku a že to budeme vedieť riešiť s novým vedením. Neudialo sa tak. Bol to jeden z mála projektov, ktoré nám neprešli,“ vysvetlil.
Podľa Merička mohlo súčasné vedenie mesta aktualizovať jestvujúcu projektovú dokumentáciu.
„Mali šesť rokov na to, aby s pozemkovým fondom vyriešili pozemok. Neurobili to,“ dodal. Žiadosť sa dostala až do druhého kola.
Meričko: Objemy sú porovnateľné
Objemy odpadu boli podľa neho primerané. Starý projekt počítal s 1 500 tonami biologického odpadu ročne, Michalovce majú 1 840 ton. „Mestá sú porovnateľné. Prispieť na skládku BRO môžu aj okolité obce,“ doplnil.
Poslankyňa Mária Cehelská (SOĽ) dodala, že pôvodný projekt počítal s inou technológiou spracovania odpadu. „Výsledok spracovania bioodpadu mal byť granulát, ktorý sa dá spaľovať v teplárni,“ povedala na rokovaní poslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín