Moruša na Dobrianskeho ulici je už minulosťou, breza zatiaľ odoláva pokusom zahubiť ju. Nedávno sa stala centrom pozornosti policajtov a hasičov, ktorí odstraňovali spod jej kmeňa rozsypaný biely prášok.
HUMENNÉ. Na pohnutý osud brezy na trávnatej ploche medzi bytovkami na Dobrianskeho ulici upozornil náš čitateľ.
O výrub stromu požiadalo spoločenstvo vlastníkov bytov jednej z bytoviek na sklonku roka 2014. Strom vraj tieni do bytov a narúša signál na televíznom prijímači.
Mesto vydalo rozhodnutie so zamietavým stanoviskom 20. októbra toho istého roka.
Aby rez nebol čistý
Šiesteho novembra ale sídliskový pokoj narušil príchod nákladného auta s plošinou. Jeden z miestnych obyvateľov, pracovník technických služieb (TS), sa pustil do orezávania konárov.
„Takto vyzerala breza pred jeho ‚revitalizačným zásahom‘. Orezal ju na takéto véčko,“ ukazuje náš čitateľ, ktorý si želal ostať v anonymite, fotografie, ktoré na mieste urobil. „Pri zrezávaní konárov si dal záležať, aby stromu ublížil. Bolo vidieť, že konár bol narezaný a rukou strhnutý. Aby rez nebol čistý, nech strom vyhnije,“ hovorí.
Niekto zo susedov zavolal mestskú políciu. „Neviem s akým výsledkom,“ dodáva.
Ak by bol strom orezaný bez povolenia, radnica môže podať podnet na priestupkové konanie na okresný úrad. Lehotu má dva roky.
Mesto: Všetko je v poriadku
Podľa vedenia mesta sa ale nič nezákonné nestalo.
„Keďže dotyčný pán, bývajúci na Dobrianskeho ulici, je pracovníkom TS, v rámci pravidelnej údržby verejnej zelene v meste Humenné, ktorá zahŕňa aj orez stromov a vykonáva sa podľa schváleného harmonogramu, použil plošinu TS, pomocou ktorej orezal aj predmetnú brezu,“ uviedol viceprimátor Andrej Semanco. „Nedošlo teda k svojvoľnému orezu a nie je ani dôvod postihovať za tento orez zamestnanca TS,“ zdôraznil.
Dodal, že problematiku orezu stromu osobne riešil a kontroloval.
Neznámy biely prášok vystrašil sídlišťanov
Tým sa ale pohnutý osud brezy ani zďaleka neskončil. Práve naopak. Spôsob, ako ju zahubiť, sa stal sofistikovanejší.
Vo štvrtok 16. júna pri strome zasahovali piati hasiči z OR HaZZ a štyria príslušníci Záchrannej brigády HaZZ. Tí prišli oblečení v špeciálnych pretlakových odevoch, aby približne dva kilogramy neznámeho bieleho prášku rozsypaného v tráve pri kmeni brezy odobrali do uzatvárateľnej plastovej nádoby, dekontaminovali ju a za asistencie polície dopravili do Košíc na pracovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na expertízu. Tam prítomnosť antraxu vylúčili.
Prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová vtedy potvrdila, že polícia začala trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.
Ako nedávno dodala, vyšetrovanie doposiaľ ukončené nebolo. „Obvinenie vznesené nebolo a pravdepodobne ani nebude, rozsypaná látka podľa znaleckého dokazovania bola chlorid sodný, (NaCl), teda soľ, ktorá sa používa v domácnostiach, na posýpanie ciest v zime a podobne,“ povedala.
Na stránke zverejňuje fotky výrubov
Náš čitateľ je presvedčený, že zámer „posoliť“ strom mal jednoznačný motív. „Soľ by po daždi vsiakla do zeme a strom by zničila. V meste sa dejú aj iné veci. Pod stromy sa leje olej, nafta,“ hovorí.
Necitlivých zásahov voči mestským „pľúcam“ je podľa neho v rôznych lokalitách mesta viacero.
Na sociálnej sieti založil stránku Stop mestskému vandalizmu. Umiestňuje tam fotografie výrubov stromov, ktoré si, podľa neho, zaslúžia minimálne zamyslenie.
Ide napríklad o smrek z Dobrianskeho ulice, ktorý skončil ako vianočný stromček na námestí, stromy za detskou poliklinikou, vŕba pred detskou poliklinikou, stromy za supermarketom na Laboreckej ulici, na Kalvárii, na ulici Osloboditeľov.
Na stránke púta pozornosť mestský erb. „Trochu sme ho pozmenili. Ruka nedrží kľúč, ale pílku. A pribudol peň. Prvýkrát sme ho použili, keď spílili morušu. Paradoxné je, že v inom meste ju v tom istom čase vyhlásili za strom roka,“ hovorí čitateľ.
Uväznení v bytoch
„Neviem, či si ľudia uvedomujú vážnosť situácie. Veď predsa nemôžeme zastávať názor, že stromy patria do lesa. Že v zime z nich padá lístie, ktoré treba hrabať,“ dodáva.
Dokaličená breza je podľa neho živým príkladom, aký je strom na sídlisku dôležitý. „Uväznili sme sa v bytoch. Vidíme si do okien. Nemáme tieň, chládok. V horúcom počasí je na nevydržanie. Po ľudí chodia sanitky, lebo kolabujú z tepla,“ uzatvára.
Auto s plošinou. Začína sa „údržba verejnej zelene“. Foto: oa
Breza. Po údržbe a „revitalizačnom“ zásahu. Foto: oa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín