Pracuje s mládežou, s partiou dievčat nacvičuje moderné a tradičné rómske tance, s chlapcami hrá v kapele. Verí, že práca s deťmi a mládežou má zmysel, že je cestou, ako sa dosať za brány osady. Keď chceš spoznať Róma, musíš žiť v jeho komunite.
Cesta Róma z Podskalky do sveta je kľukatá. Ako veľmi?
Musím začať od začiatku. Istý čas som bol s rodičmi a súrodencami v Anglicku. My Rómovia sme takí, že keď odíde do zahraničia jeden, postupne sa za ním presťahuje celá rodina. Makali sme, zarobili i ušetrili peniažky. Ťahalo nás to domov. Vrátili sme sa a pustili sa do podnikania. Najprv sme prevádzkovali potraviny, neskôr sme otvorili krčmu a bar s diskotékou. Začali k nám chodiť 12-13-ročné deti. Mali sme hudobnú techniku, klávesy, gitary, počítače. Nič si však neobjednávali. Spočiatku sa nám to nepáčilo, veď máme náklady na energie, tovar, ale postupne sme si povedali, že nech chodia. Nechajme ich, nech pracujú, uvidíme, čo sa z toho vykľuje. Začali sa spájať do partií, jedna hrala, iná spievala, ďalšia tancovala. Deti mali naozaj úprimný záujem, len sa s nimi nemal kto zoberať.
Občianske združenie ste založili, až keď ste spievali a tancovali.
Áno, nemohli sme však nikdy vystupovať, lebo sme oficiálne neexistovali. Preto sme založili občianske združenie. Otec mal v šuplíku už dávno predtým uložené stanovy združenia, všetko som vybavil, poposielal na príslušné miesta. S deťmi sme začali pracovať intenzívnejšie a pravidelnejšie. Niekedy aj sedemkrát do týždňa. A začali sme napredovať. Deti chceli a my sme museli.
Takže hnacím motorom boli samotné deti?
Presne tak. Spolu s bratom Alexom nás baví práca s mladými ľuďmi a musím povedať, že je s nimi kopec zábavy. Chcú hrať, spievať a tancovať. Netancovali sme rómske tance, ale moderné. Potrebovali sme sa však niekde ukázať. Išli sme na tanečnú súťaž do Sniny. Keďže sme tam mali byť na ôsmu, už od skorého rána som zháňal deti. Súťažiacich bolo asi sedemdesiat. Zaradili nás do kategórie starších žiakov. Kým na nás prišiel rad, bolo šesť hodín večer. Vari do ôsmej sme čakali na vyhodnotenie. Rozdávali sa ceny, darčeky, a my stále nič. Napokon na záver našu skupiny Gypsy Angels vyhlásili v bronzovom pásme. Doslova ma vyhodilo zo stoličky. Radoval som sa viac ako deti. Vtedy som si uvedomil, že to má zmysel. Diplom s rozmermi A4 a bronzové pásmo malo pre nás cenu zlata. Vtedy som sa rozhodol, že už tú prácu nenechám. A prepli sme na vyššie obrátky.
Čo to znamená?
Začal som oslovovať rôznych ľudí, organizácie a inštitúcie. Najprv som išiel na mestský úrad. Požiadal som o príspevok, dostal som asi 150 eur. Minuli sme ich na kostýmy. Obrátil som sa na zvyšok Slovenska. Oslovil som novinárku Jarmilu Vaňovú z Rómskeho magazínu, ktorá nás spropagovala v televízii. Začali nás pozývať na rôzne menšie festivaly, na vystúpenia v okolí. Boli sme začiatočníci, naše vystúpenia boli amatérske. Takto sme fungovali rok.
Potom prišiel výlet do zahraničia.
Jedného dňa som prijal telefonát z Poľska. Dnes už môj priateľ prišiel do Humenného do osady, prvý raz v živote. Všetko ho veľmi zaujímalo a rozhodol sa nám pomôcť. Pozval nás na prezentáciu do jedného prihraničného mesta. Všetko závisí od toho, ako sa odprezentujete, povedal mi. V lete presne pred rokom sme cestovali do Gdaňska. Vystupovali sme pred dvomi až piatimi tisíckami divákov. Deti z osady videli svet. Je otvorený pre každého a ony si uvedomili, že za hranicami osady je iný. Chceli sme ich urobiť šťastnými. Vrátili sme sa po šiestich dňoch. Odmenou nám bolo poďakovanie rodičov. Zažili sme to po prvý raz.
Bola to veľká motivácia, všakže?
Určite. Splnenie sna. Účinkovali sme aj v klipe k piesni Mňa sa nezbavíš speváčky Gitany a Igora Kmeťa. Deti na jeho nakrúcanie cestovali do hlavného mesta a počas dvoch dní si atmosféru filmovačky užili naozaj naplno.
Vlani nás nominovali na ocenenie v 7. ročníku Roma Spirit 2015 v kategórii mimovládne organizácie.
Ako pracujete?
Choreografie robí brat Alex, hudbu ja. Zdôrazňujem, že nie sme žiadne výnimočné talenty, ani výnimočný hudobník nie som, inšpirujeme sa navzájom, z internetu, dnes je svet moderných technológií a my ich využívame naplno. Najdôležitejšie je chcieť, potom sa všetko dá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín