Korzár logo Korzár Prešov

Sulíkovci chcú od ministerstva, aby zastavilo vrty na severovýchode

V prípade prieskumu ložísk ropy a horľavého zemného plynu nebolo posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Aj v Ruskej Porube protestujú ľudia proti prieskumným vrtom.Aj v Ruskej Porube protestujú ľudia proti prieskumným vrtom. (Zdroj: Jana Otriová)

BRATISLAVA. Minister životného prostredia László Sólymos by mal pozastaviť povolenie na prieskum ložísk ropy a horľavého zemného plynu na severovýchode Slovenska, kým sa neuskutoční posúdenie vplyvov na životné prostredia a kým nebude preverená zákonnosť doterajších rozhodnutí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výzvu vo štvrtok predniesla poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová.

Nové povolenie na štyri roky

Vysvetlila, že ťažobná spoločnosť Alpine Oil and Gas má povolenie na prieskum ložísk do 31. júla, pričom ministerstvo životného prostredia (MŽP) už schválilo predĺženie tohto povolenia o ďalšie štyri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Nové povolenie vzťahujúce sa na štyri prieskumné lokality nadobudne platnosť 1. augusta.

Geologické práce pritom majú zahŕňať aj vrty do hĺbky takmer 1 500 metrov a čerpacie skúšky.

"Nepoznáme dopady na životné prostredie, lebo projekt geologických prác nebol posúdený z pohľadu vplyvov na životné prostredie. Ľudia takto nemali dostatok informácií, ktoré by im vyvrátili alebo vysvetlili ich obavy o zdravie a životné prostredie," zdôraznila Zemanová.

Podľa nej ťažobná spoločnosť tiež porušuje vlastnícke práva niektorých občanov.

Poslankyňa spomenula rozhodnutie Súdneho dvora EÚ z februára 2015 v podobnej kauze, ktoré hovorí, že MŽP musí posudzovať vplyvy na životné prostredie aj v prípade prieskumných vrtov.

"Môže sa stať, že rozhodnutia, na základe ktorých môže ťažobná firma pokračovať v prieskume, môžu byť v plnom rozsahu neplatné," konštatovala.

SkryťVypnúť reklamu

Vydané rozhodnutia podľa Zemanovej nie sú v súlade so zákonom ani v súlade s princípom práva na informácie o životnom prostredí, ktoré vyplývajú z medzinárodných dohovorov.

Zemanová považuje za neprijateľné, že z rozhodovacieho procesu bola verejnosť úplne vylúčená.

Aktivista: Hrozí zmena charakteru územia

Ronald Noga, predseda občianskeho združenia Aropane, ktoré bojuje proti prieskumu ropných ložísk, je taktiež presvedčený, že povolenia na vrty sú nezákonné.

Podľa neho sa tiež potvrdilo, že ťažiari nemali povolenia na vstupy na prieskumné pozemky, čo už potvrdila aj samotná firma.

Dodal, že už bolo podaných niekoľko trestných oznámení, no MŽP napriek tomu predĺžilo prieskumné povolenia.

"Demokracia musí byť transparentná. My máme právo vedieť, čo chcú, ako to chcú a čo nám hrozí. My nič nevieme už desať rokov," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Noga povedal, že prieskumné vrty budú v budúcnosti slúžiť zároveň ako ťažobné vrty, ktorých podľa plánov má byť na severovýchode Slovenska v okresoch Svidník, Medzilaborce a Snina niekoľko desiatok.

"Bude to úplná zmena charakteru tamojšieho územia," zakončil.

Slovensko je v rámci Únie výnimočné

Počas desiatich rokov vykonávala spoločnosť geofyzikálny prieskum bez nutnosti vŕtania. V rokoch 2008 až 2011 vykonala rozsiahle seizmické meranie na území dlhom asi 700 kilometrov.

V roku 2012 sa uskutočnilo gravimetrické letecké meranie a podrobnejšie boli preskúmané štyri oblasti, kde sa javili najlepšie štruktúry, v ktorých zisťovali z hornín prítomnosť ropy.

Spoločnosť tak vytýčila tri lokality, kde chcú robiť prieskumné a ťažobné vrty.

Proti plánovaným vrtom sa postavili obyvatelia dotknutých obcí a majitelia pozemkov v daných obciach.

Ľudia sa obávajú znečistenia vody škodlivými látkami, najmä chrómom, takisto straty vody, znečistenia pôdy ako aj devastácie životného prostredia.

V EÚ podliehajú prieskumné aj ťažobné vrty posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, na Slovensku sú však z tohto procesu vyňaté pre zle transponovanú európsku smernicu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, čo však MŽP plánuje do konca tohto roku novelou zákona zmeniť.

Reakcie

Alpine Oil and Gas: Skúmame, neťažíme

"My vykonávame prieskum, nie ťažbu. Pravdepodobnosť, že by sa vrtom našlo nejaké ložisko (ropy a zemného plynu) je asi 25-percentná," uviedol konateľ Alpine Oil and Gas Stanislav Benada, ktorý má podľa svojich slov asi 40-ročnú geologickú prax.

Až po dokončení prieskumu sa Slovenská republika podľa neho môže rozhodnúť, či začne proces súvisiaci s ťažbou.

"Vtedy sa musia posúdiť aj dopady, predovšetkým na životné prostredie. V tejto chvíli sa o ťažbe nehovorí, teraz je potrebné dokončiť prieskum," podčiarkol Benada.

Občianski aktivisti podľa jeho slov "veľmi sofistikovaným spôsobom vyvolávali určitý nepokoj" a klamlivo informovali obyvateľov obcí, napríklad o tom, že sa bude ťažiť bridlicový plyn, alebo že ťažbou sa poškodia pozemné vody, čo nie podľa Benadu pravda.

Aktivistov podporil aj kraj

Prešovskí krajskí poslanci sa 20. júna 2016 na rokovaní zastupiteľstva postavili za pisateľov otvoreného listu, ktorí nesúhlasia s prieskumnými prácami na území, kde sa nachádzajú ložiská ropy a zemného plynu.

Činnosť súvisí s aktivitami spoločnosti Alpine Oil and Gas, s.r.o., ktorá tu robí prieskum. Ide o územia v okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce a Snina.

V prijatom uznesení sa uvádza, že "PSK využije všetky svoje možnosti na presadenie vyňatia dotknutých obcí z prieskumných ťažobných území".

Uznesenie podporili všetci prítomní poslanci.

tasr

Ministerstvo odmieta politizáciu

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR odmieta politizáciu kauzy ťažby ropy na severovýchodnom Slovensku spojenú s ťažobnou firmou Alpine Oil and Gas, s.r.o.

Uviedla to rezortná hovorkyňa Petra Stano Maťašovská v reakcii na brífing strany Sloboda a Solidarita (SaS), pred ktorým sa malo k tejto kauze uskutočniť mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

To sa nakoniec pre neprítomnosť viacerých koaličných aj opozičných členov výboru nekonalo.

"MŽP SR odmieta politizáciu tohto prípadu. Je pripravené na konštruktívnu odbornú diskusiu. Celú situáciu vníma pozorne a citlivo. Ubezpečujeme, že postupujeme podľa platnej legislatívy," spresnila Stano Maťašovská.

Výbor sa nezišiel

Rezort životného prostredia mal podľa nej záujem diskutovať o téme na štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

"Nerozumieme postupu opozície, ktorá iniciovala jeho zvolanie, napokon však neprišla v dostatočnom počte a napriek tomu, že sa výbor z dôvodu neuznášania schopnosti nekonal, zvolala tlačovú besedu k jeho záverom," podčiarkla.

Pripomenula, že ťažobná spoločnosť získala prvýkrát povolenie na prieskum ložísk ropy a horľavého zemného plynu v lokalite pred desiatimi rokmi.

Súčasné povolenie MŽP na vykonanie geologického prieskumu na obdobie štyroch rokov sa v ničom neodlišuje od toho z roku 2006.

"Nerozumieme preto tvrdeniam SaS, že geologické práce majú teraz zahŕňať aj vrty do hĺbky takmer 1500 metrov a čerpacie skúšky. Túto možnosť mala spoločnosť už od roku 2006, keď jej ministerstvo povolilo vykonávať geologické práce vrátane hĺbkových vrtov," podčiarkla hovorkyňa MŽP.

Posúdenie vplyvov prieskumy nemajú

Poznamenala, že v súčasnosti je na Slovensku vyše 80 prieskumných území a ani v jednom prípade sa nevyžadovalo posúdenie vplyvov na životné prostredie.

"Súčasná právna úprava posudzovania vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA), ako aj príslušných smerníc sa totiž nevzťahuje na činnosti vykonávané podľa geologického zákona, teda na prieskum," doplnila.

Cieľom geologického prieskumu je podľa nej zistiť, respektíve overiť existenciu ložísk nerastov, v tomto prípade ložísk ropy a horľavého zemného plynu, ktoré sa nachádzajú pod zemským povrchom.

Vo fáze geologického prieskumu pritom nie sú k dispozícii presné údaje o geologických, ložiskových a hydrogeologických pomeroch územia.

"Pre informáciu dopĺňame, že držiteľ prieskumného územia je povinný zaň platiť štátu. Polovica je príjmom Environmentálneho fondu a polovica príjmom dotknutých obcí. V tomto prípade bolo dotknutým obciam vyplatených vyše 1,8 milióna eur," informovala.

"Pripomíname, že v celom procese ide o geologický prieskum, nie o ťažbu. V prípade záujmu o ťažbu organizácia musí postupovať v zmysle banského zákona, ktorý je úplne iným procesom patriacim do kompetencie Ministerstva hospodárstva SR," dodala.

tasr

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 861
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 12 525
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 263
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 320
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 971
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 874
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 266
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 110
  1. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  2. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  3. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  4. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  5. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  6. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 543
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 196
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 964
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 237
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 579
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 693
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 405
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 8 142
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  2. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  3. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  4. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  5. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  6. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 543
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 196
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 964
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 237
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 579
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 693
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 405
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 8 142
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu