Ekológiu s snahu o to, aby sme všetci žili zdravšie a šťastnejšie.
HUMENNÉ. Fantastickú atmosféru v známom podniku na pešej zóne vytvorili v stredu večer štyria diskutujúci inšpiratívni Humenčania, ktorí boli súčasťou prvého tohtoročného stretnutia ľudí, ktorí majú čo povedať a majú aj odvahu urobiť to. V
ladimír Sovjak, Tomáš Tóth, Iva Mocáková a Peter Kudráč. Dnes predstavujeme prvých dvoch.
Vlado Sovjak: Neľahostajný občan
Manžel, otec, podnikateľ sa od väčšiny svojich priateľov, susedov či príbuzných líši. Na svet sa pozerá inak, ako väčšina. Nie je ľahostajný.
K tomu, ako a kde žije, čo dýcha, na čom jazdí, čo konzumuje, do koho a čoho investuje.
Jednoducho, žije tak, ako to považuje za správne, bojuje za to, čo považuje za dôležité a nebojí sa povedať, čo si myslí.
„Býval som beťár, precitol som, až keď sa mi narodili deti. Uvedomil som si, že treba energiu investovať rozumnejšie a zmysluplnejšie,“ hovorí otec dvoch dcér.
Jeho aktivizmus sa začínal tým, že na prechádzke s kočíkom zbieral po sídlisku igelitky. Neskôr pravidelne kosil mestský pozemok pred bytovkou, kde býval, lebo chcel, aby sa deti mali kde hrať. Bojoval za záchranu stromov, aj opravu zimného štadióna.
Dnes má hotel pre psov, naplno podporuje svoju dcéru v krasokorčuľovaní, niekoľkokrát týždenne s ňou cestuje do iného mesta na tréningy. Zostáva mu čas aj na riešenie občianskych tém.
Nebyť len konzumentmi
Vlado Sovjak sa dlhé roky venoval vrcholovej kynológii, cvičil psov pre policajné zložky, robil aj športovú kynológiu. Štvornohým miláčikom sa venuje dodnes.
S rodinou žije v dome bez vodovodu, len s vlastnou studňou, nemajú televízor ani mikrovlnku, do školy v meste jazdia dievčatá na bicykloch v každom počasí.
„Nežijeme preto, aby sa z nás stali len konzumenti. My žijeme preto, aby sme vytvárali hodnoty,“ hovorí.
Vlado kupuje mlieko z družstva v blízkej obci, sám si vyrába maslo, syry, smotanu, jogurty. Nerobí to preto, aby ušetril, ale aby neprodukoval odpad a podporil regionálnu ekonomiku.
„Keď dáte zarobiť Slovákovi, najradšej niekomu z vlastného regiónu, nebudete chudobnejší a peniaze sa v konečnom dôsledku k vám vrátia oveľa skôr, ako keď ich necháte v Poľsku, na Ukrajine, alebo v Čechách,“ myslí si.
Proti chemickým postrekom
Po 35 rokoch života v meste sa rozhodol vymeniť vzduch za čistejší. „Hľadal som pokoj, išiel som bývať na dedinu, do Jasenova. Veľmi som sa mýlil, keď som si myslel, že tým budem bližšie k prírode.“
Dnes nosí tričko s nápisom Som proti chemickým postrekom, pravidelne beháva 10 kilometrov po obci a deklaruje tak svoje presvedčenie neprestať bojovať proti tomu, čo nazýva súčasným trendom.
„Kto dnes nemá na chrbte žltú bandasku, nie je in. Prečo ľudia potrebujú postrekovať svoje záhrady? Keď chcú zeleninu a ovocie s postrekom, môžu si ich predsa kúpiť kdekoľvek v supermarkete. Ja si pestujem svoju úrodu, aby bola zdravá a týmto sa to predsa vylučuje,“ hovorí Vlado s rozhorčením.
Býva v bezprostrednej blízkosti políčok miestnych záhradkárov. Očakáva, že ľudia pochopia a prestanú s chemickými postrekmi, ale problém podľa neho každým rokom naberá obludnejšie rozmery.
„Nie sú to malé množstvá, ako niekto tvrdí, lebo to robia všetci. Chémia sa potom dostáva do pôdy, vzduchu, prostredníctvom prachových čiastočiek všade. Minule som ich pozval, že dajte si z toho pohárik. Nikto nechcel. Prečo? Keď je to také neškodné!“ dodáva.
Tomáš Tóth: Ľudia chcú žiť zdravo, ale nevedia ako na to
Dnes podniká, má fitnes centrum, pomáha ľuďom nielen dobre vyzerať, ale ich aj učí, ako zdravo žiť. Titul majstra sveta v kulturistike mu ostane navždy.
Humenčan Tomáš Tóth možno ešte súťaženie nezavesil celkom na klinec, i keď teraz ho zamestnáva niečo iné.
„Priznávam, že som bol tučné dieťa. Rád som jedol. Vždy som musel mať na tanieri naložené rovnako ako môj o šesť rokov starší brat. Práve ním som sa neskôr aj inšpiroval. Vrcholovo sa venoval kulturistike. Najprv som začal robiť cyklistiku. Ako stredoškolák som bol aj v širšej slovenskej reprezentácii,“ spomína. Na výške ho zlákala kulturistika.
V sezóne 2010 sa zúčastnil na štyroch medzinárodných súťažiach. Na majstrovstvách Európy, ktoré sa konali v Rakúsku, obsadil 5. miesto, a už o dva týždne neskôr v Grécku na majstrovstvách sveta, získal zlato vo svojej kategórii a titul absolútneho víťaza WFF Universe. Stal sa teda majstrom sveta v kulturistike.
„Naši ľudia majú záujem cvičiť, zdokonaľovať si postavu, zdravšie žiť, ale problémom je často ich ekonomická situácia. Mladá mamička dvoch detí by si aj chcela kúpiť permanentku do fitka, ale pre ňu je aj 20 eur veľa,“ hovorí Tomáš a zároveň otvára ďalší problém, s ktorým zápasia zdravšieho života chtiví Slováci.
Nemajú správne informácie o tom, čo zdravé je a čo nie, ako správne chudnúť, čo robiť a čoho sa vyvarovať.
Tomáš tvrdí, že ak nemáme správne informácie, nemôžeme dosiahnuť požadovaný výsledok a snaženie často vyjde nazmar.
Najdôležitejší je pohyb
„Niektorí si myslia, že keď je rožok grahamový, môžu zjesť na raňajky tri a schudnú. Zabudnite. Nielen zdravé jedlo, ale aj zdravá miera jedla musí byť,“ odkazuje odborník a odporúča pohyb, pohyb, pohyb.
„Nehovorím, že to musí byť fitko, len nech to bude cvičenie, pri ktorom sa trochu spotíte a zadýchate. Musí mať určitú intenzitu a trvať primerane dlho,“ hovorí Tomáš a zdôrazňuje, že toto je cesta k zdraviu a teda aj k šťastiu.
Len ten, kto je zdravý, môže byť naozaj šťastný.
„Ak sa nechcete hýbať a predsa chcete vyzerať dobre, menej jedzte,“ uzatvára Tomáš.
Tomáš Tóth. Foto: mima
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín