Dve rysie mláďatá našli dočasné útočisko v chovnej stanici Správy Národného parku Poloniny v Stakčíne. Z prírody nad Starinou ich priniesol miestny občan v presvedčení, že sú opustené. Ochranár upozorňuje, aby sa človek podobných zásahov vyvaroval.
STAKČÍN. Puf a Muf sú dve rysie mláďatá, ktoré prichýlili v chovnej stanici v areáli Správy NP Poloniny v Stakčíne.
„Pravdepodobne došlo k starej známej chybe, keď náhodný návštevník prírody si myslel, že mláďatá sú opustené, a priniesol ich k nám. Matka sa asi išla nakŕmiť. Zrejme ide o takýto prípad,“ hovorí riaditeľ Správy Mário Perinaj.
Foto k článku: Jana Otriová
Vzal ich z prírody
Mláďatá našiel miestny obyvateľ v lesnom sklade nad vodárenskou nádržou Starina. „Je to pomerne frekventované miesto. Zrejme ich v blízkosti skladu odložila matka a keďže boli zvedavé, zišli do skladu,“ spresňuje.
Špekulovať nad tým, že rysia matka žije a hľadá ich, je v tejto chvíli podľa Perinaja bezpredmetné.
„Nevieme, ako dlho boli u nálezcu. Keby sme ich vrátili na miesto nálezu, už by ich matka nemusela nájsť. Bez jej starostlivosti by neprežili. Nevedia ešte loviť,“ dodáva.
Mláďatá majú približne dva a pol mesiaca, ide pravdepodobne o samičku a samčeka. „Boli dosť vychudnuté. Prehliadol ich veterinár. Nasadil im probiotiká,“ vysvetľuje.
Majú sa k svetu
Hoci malé rysy nemajú mená, ich záchrancovia sa pohrávajú s myšlienkou nazvať ich Puf a Muf. Majú sa k svetu, pochutnávajú si na srnčom mäse.
„Chutí im. Skonzumujú aj pol kila mäsa za deň. Spočiatku sme im dávali kozie mlieko, ale už sme ho z jedálnička vyradili, aby nenastali nejaké nežiaduce zažívacie problémy. Program majú taký, ako všetky deti: kŕmenie, hry a spánok,“ hovorí Perinaj.
Dodáva, že si treba uvedomiť, že nejde o žiadne hravé mačiatka. „Škriabu. Chceme však zabrániť akémukoľvek kontaktu s ľuďmi,“ zdôrazňuje.
Najlepšie by bolo vrátiť ich do prírody
V chovnej stanici môžu byť podľa zákona tri mesiace. „Boli by sme radi, keby sa vrátili do prírody, ale pravdepodobne to nebude možné. Izolácia od matky je dlhá. Prioritou je, aby prežili. Potom uvidíme, čo ďalej,“ hovorí Perinaj.
Šanca dostať ich späť do prírody sa môže zväčšiť v zahraničí, v Nemecku alebo Taliansku.
Na Slovensku je rys chránený živočích, podľa odhadov žije u nás 400 až 800 rysov, spoločenská hodnota jedného je 3 690 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín