BELÁ NAD CIROCHOU. Oslavy 95. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru v obci spojili na sviatok Cyrila a Metoda so zápolením O cirošský pohár.
Beľanom prišli na pomoc hasiť horiaci dom papínski dobrovoľní hasiči s historickou striekačkou z roku 1928. Na miesto ju priviezol konský záprah miestneho furmana Jána Suška.
Rýchlosť a presnosť
V požiarnom útoku súťažilo 18 družstiev žien a mužov, domáci dobrovoľní hasiči prekonali svoj doterajší rekord. Stopky sa zastavili na 15,77 sekundy, čo znamenalo druhé miesto. Veliteľ družstva Daniel Burik neskrýval radosť. „Veľmi nás teší, že sme podali taký dobrý výkon práve na domácej pôde,“ zdôraznil.
Chlapci museli pospájať hadice a savice, načerpať vodu a na terč spustiť prúd vody. „Niektorí chlapci majú po tri spoje, iní len jeden. Je to náročné, treba mať kondíciu, rýchlo bežať a pri stroji byť zodpovedný, aby sa predišlo úrazu. Dôležitá je presnosť. Najlepšie je trafiť hneď prvý prúd vody, rozhodujú stotiny sekundy. Stalo sa, že nás pripravili o víťazstvo,“ povedal.
Belianski dobrovoľní hasiči, ktorí majú od 18 do 40 rokov, sú nadšenci hasičského športu. Tvrdo a pravidelne trénujú. „Robíme ho so zápalom, od srdca,“ dodal Burik. Manuálne zručnosti z profesionálneho života sú pre nich plusom. K tomu treba pridať ešte rozhodnosť a zodpovednosť a dobrý výkon je na svete.
Nemajú sa za čo hanbiť
Podľa Lukáša Kleknera, profesionálneho i dobrovoľného hasiča, jedného z organizátorov súťaže a osláv, bola príprava na ne prioritou zboru od začiatku roka.
„Chceli sme, aby všetci, ktorí prídu, spomínali na ňu v dobrom,“ povedal.
Organizátori si dali záležať a hasičské zápolenie spojili s dobrým jedlom, hudbou, príjemnou náladou, súťažami pre deti a zaujímavou ukážkou historickej techniky.
„Musíme ukázať, že naša obec sa nemá za čo hanbiť. Máme dlhú históriu dobrovoľného zboru v obci. Musíme si to uctiť so všetkým, čo k tomu patrí,“ pridal starosta Ján Vajda.
Súťažia a pomáhajú
V dnešnej dobe je podľa Kleknera dobrovoľná „hasičina“ postavená na dobrých základoch, ktoré položili v obci zakladatelia zboru v roku 1921.
Zbor už takmer dvadsať rokov vedie Ervín Škutka s Jánom Gabrikom.
Belianski hasiči sa pravidelne zúčastňujú na Cirošskom pohári, na Zemplínskom pohári a na obvodových a okresných kolách súťaží v Zemplíne.
„V tomto roku odštartovala nová súťaž Zemplínska hasičská superliga, kde chceme byť pravidelnými účastníkmi. Treba spomenúť nový trend hasičských súťaží, „nočné súťaže“, o ktoré je veľký záujem hlavne pre neopakovateľnú atmosféru,“ doplnil.
Belianski hasiči fungujú ako zabezpečovacia jednotka DHZ proti požiarom na všetkých obecných akciách, oslavách či furmanských pretekoch, ale napríklad aj na festivale Rock pod Kameňom.
Neoceniteľnými pomocníkmi profesionálnych hasičov sú pri požiaroch v obci i okolí.
„V obci prevláda najmä drevospracujúci priemysel, čo znamená vysoké požiarne riziko. Pri lesných požiaroch v našom katastri vieme pomôcť najmä svojou znalosťou o prístupových cestách v ťažko dostupnom teréne,“ hovorí Klekner.
Vedia vodu odviesť i doviesť
Bez dobrovoľných hasičov sa v obci neobídu pri znečistení studní, alebo ich vyschnutí v horcom lete.
„Vieme vodu odsať, ale aj „doviesť“, čo je veľkou pomocou pre obyvateľov, keďže nie všetky rodinné domy sú napojené na verejnú vodovodnú sieť,“ dodáva. Hasiči dbajú na riadne značenie hydrantovej siete v obci a kontrola samotných hydrantov.
Začiatkom tohto roka pomáhali belianski dobrovoľníci pri pátraní po nezvestnej osobe v katastri obcí pri Humennom.
Hasiči sú dobre vybavení technikou i výstrojom. „Požiarna zbrojnica bola kedysi na inom mieste ako dnes. Nedávno bola čiastočne zrekonštruovaná, staráme sa o jej údržbu,“ zdôrazňuje Klekner.
S horúcim srdcom
Belianski hasiči sú chlapi s veľkým srdcom. K osudu ťažko zdravotne postihnutého šesťročného Timoteja Gdovičina neostali ľahostajní a zorganizovali preň finančnú zbierku.
Venovali mu nielen výťažok zo štartovného na súťaži, ale podali pomocnú ruku rodine pri výpadkoch elektrického prúdu v dome, aby nebol ohrozený chod dýchacích prístrojov. „Sme pripravení pomôcť vždy, keď treba,“ dodal Lukáš Klekner.
Budúci hasiči. Zasúťažili si aj deti. Foto: Jana Otriová
Po súťaži. Domáci prekonali svoj doterajší rekord. Foto: Jana Otriová
Timotej. S mamou Annou a Lukášom Kleknerom. Foto: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín