HUMENNÉ. Dominantou expozície ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom je drevený chrám sv. Michala Archanjela.
Vybudovaný bol v druhej polovici 18. storočia v obci Nová Sedlica v Sninskom okrese bez akýchkoľvek kovových súčiastok.
Je to zároveň prvý objekt, ktorý bol do múzea v prírode v Humennom privezený v rokoch 1971 až 1974.
Zaujímavý je nielen zvonku, ale aj zvnútra. "Ikonostas v chráme je pôvodný, barokový. Bol reštaurovaný počas prevozu," uviedol správca expozície ľudovej architektúry a bývania a etnológ múzea Jozef Fundák.
Podľa jeho slov bol chrám pôvodne gréckokatolícky, ale neskôr bol posvätený ako pravoslávny.
Dodnes sa v ňom vykonávajú bohoslužby počas významných sviatkov alebo podujatí v skanzene.
Rôzne zaujímavé objekty z regiónu
Nachádzajú sa tu tiež tradičné obytno-hospodárske budovy, ktorých časť slúžila na bývanie a časť na ustajnenie zvierat alebo na hospodárske či remeselné činnosti.
Jedným z takých je aj dom z Nechválovej Polianky. Prízemná zrubová stavba obdĺžnikového tvaru pozostáva z obývacej izby, predsiene a dvoch maštalí.
Interiér je vybavený len najzákladnejším inventárom. Ide prevažne o rusínske domy.
Neodmysliteľnou súčasťou dedinskej architektúry a koloritu obce boli kováčske dielne, vahadlová studňa či mlyny.
Slamené strechy dnes už takmer nikto nerobí
Zaujímavosťou v humenskom prírodnom múzeu je podľa Fundáka aj domček so slamenou strechou pochádzajúci z Kalnej Roztoky.
"Je veľký problém zabezpečiť niekoho, kto dokáže robiť takéto slamené strechy, opravovať ich alebo vymieňať," uviedol.
V obytnej miestnosti sa nachádza stôl, posteľ, lavice - šafárne, riad na varenie a textil. V komore je nainštalovaná výroba metiel z brezového prútia. Poľnohospodárske náradie je uložené v stodole.
Domček bol obývaný do roku 1974, o dva roky neskôr bol presťahovaný do Humenného.
Akcie pre rodákov
Vihorlatské múzeum každoročne usporadúva v expozícii podujatia venované obyvateľom a rodákom obcí, odkiaľ konkrétne objekty pochádzajú.
Súvisí s nimi aj príprava informačných panelov o predmete alebo stavbe, ktoré potom putujú do obcí, odkiaľ boli privezené.
Zároveň je v objektoch stálej expozície umiestňovaný panel o možnostiach návštevy obce a o zaujímavostiach, ktoré v nej môžu návštevníci nájsť. "Ide o vzájomnú výmenu turistov," vysvetlil Fundák.
V tomto cykle stretnutí rodákov a obyvateľov obcí múzeum po minuloročnej vydarenej akcii Nechválova Polianka a Vyšná Jablonka pokračuje v tomto roku Kalnou Roztokou, ktorá by sa mala uskutočniť v auguste.
Približne 14 stavieb, ktoré sa v expozícii ľudovej architektúry a bývania v Humennom nachádzajú, si v minulom roku prišlo pozrieť viac ako 8 300 návštevníkov.
V blízkej budúcnosti plánuje Vihorlatské múzeum podľa Fundákových slov dopĺňať expozíciu o ďalšie zbierkové objekty, hlavne krčmu a školu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín