RUNINA. Runinu v okrese Snina vyhľadávajú ľudia aj pre jej okolitú prírodu a pokojnú atmosféru, tvrdí starosta obce Marián Regula.
Podľa jeho slov je práve toto dôvodom, že ľudia majú záujem o život v obci. Problémom je ale práca.
V roku 1921, keď sa v obci pomaly rozbiehala priemyselná výroba, tu žilo 564 obyvateľov.
Runina bola v širokom okolí známa vodnou i parnou pílou, tehelňou, liehovarom, raritnou vodnou výrobňou šindľov či sklárskou hutou.

Necelá stovka obyvateľov
V súčasnosti tu žije 80 obyvateľov prevažne rusínskej národnosti. Najmladšou z nich je 15-ročná Lucia Regulová, úctyhodných 90 rokov prednedávnom oslávila Anna Oriničová.
Školopovinných detí už v obci niet. Brány miestnej školy, ktorá je v súčasnosti v havarijnom stave, opustili poslední žiaci v roku 1974. Na celej doline je iba jedna základná škola, a to v Uliči.
Miestny obyvateľ Vasiľ býval dlhé roky v meste. Do Runiny sa vrátil práve pre pokoj. Občas má ale problémy s divou zverou.
"Už päť rokov mi chodí do záhrady ako do reštaurácie jeden a ten istý jeleň. No ešte ani raz mi nezaplatil," zasmial sa.
Majú rekreačný areál
Pri protipožiarnej nádrži v Runine vznikla malá obecná rekreačná zóna. Využívajú ju nielen domáci, ale aj turisti.
Protipožiarna nádrž v Runine slúži aj na čerpanie vody pre helikoptéru v prípade požiaru v Národnom parku Poloniny.
Jej objem predstavuje približne 2 500 metrov kubických. Vznikla v roku 1974 a je súčasťou relaxačno-športového areálu.
Podľa slov starostu obce Mariána Regulu nádrž koncom 80. rokov zanikla po pretrhnutí hrádze. "Zarástla náletovými drevinami, taktiež nánosmi bahna," dodal.
Vzniklo oddychové miesto
V roku 2011 sa nádrž obnovila. Vybagrovalo sa vtedy približne 400 metrov kubických bahna, odstránili sa nečistoty.
Rybári, ktorí tu lovia štýlom "chyť a pusť", nájdu v priehrade kapra, lieňa a pstruha dúhového.
Voda, ktorá sem priteká, pramení na Troch studničkách a pripája sa k nej Priečny potok. Ústia do runinských vodopádov flyšového pôvodu.
V letnom období navštevujú areál podľa slov starostu aj turisti, ktorí si tu prečítajú dobrú knihu alebo len tak oddýchnu.
"Je tu zákaz kúpania, ale v letných horúcich dňoch ťažko niekomu zabrániť, aby neskočil do tej vody," vysvetlil s úsmevom Regula. Pod tunajším altánkom si miestni i turisti radi posedia, neraz sa tu koná grilovačka.
V blízkosti nádrže sa nachádza volejbalové ihrisko. O okolie sa totiž starajú chlapci, ktorí sú zamestnaní na obecnom úrade.
Láka aj vojenský cintorín
Neďaleko priehrady sa nachádza vojenský cintorín z prvej svetovej, ktorý turisti takmer nikdy neobídu.
"V 60 jednotlivých hroboch a siedmich šachtách je pochovaných 90 ruských vojakov. Zriadený bol v roku 1917," uviedol Regula.
V minulom roku sa ho za pomoci Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku podarilo obnoviť.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín