Horúcu nedeľu 26. júna využilo asi tridsaťpäť nadšencov na turisticko-pietny výstup na vrch Hodošík nad Veľkou Poľanou. Náročný výstup odmenila príroda príjemným prostredím a nádherným výhľadom.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Humenské noviny.
HODOŠÍK. Výstup absolvovali deti, dospelí aj dôchodcovia. Najťažšie to mali chlapi z Klubu vojenskej histórie Karpaty. Potili sa v dobových uniformách a so zbraňami.
V marci pred 101 rokmi sa tadiaľto vojaci brodili nahor v metrovom snehu.
Na vrchole Hodošíka porozprával Miroslav Buraľ účastníkom výstupu o histórii bojov v tomto regióne. Po krátkom oddychu nastúpil oddiel vojakov.
Starosta Stakčína Ján Kerekanič položil k centrálnemu krížu cintorína veniec a uctil si pamiatku padlých vojakov.
Zostup z kopca viedol cez Krásnu dolinu, kde v roku 1915 prebiehali najťažšie boje. V doline, na mieste bývalej obce Veľká Poľana, turistov čakali klobásky, slaninka a pivo.
Turisticko-pietny výstup na vrch Hodošík sa uskutočnil druhýkrát.
Fakty
Vo Veľkej Poľane sú vojaci pochovaní na dvoch cintorínoch.
Jeden sa nachádza na severnom okraji obecného cintorína vedľa ruín murovaného kostola sv. Michala Archanjela. Miesto posledného odpočinku tu našlo 340 vojakov.
Druhý je na vrchu Hodošík v nadmorskej výške približne 980 metrov.
Je tu 44 jednotlivých hrobov, v ktorých sú pochovaní dôstojníci, v 12 obrovských šachtách sú uložené pozostatky radových vojakov. „Podľa posledných údajov, ktoré máme z vojenského archívu v Bratislave, je tam pochovaných 668 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády,“ hovorí Miroslav Buraľ.
Cintorín na Hodošíku je pamiatkou na Veľkonočnú bitku v Karpatoch, ktorá sa tu odohrala v roku 1915.
Zdroj: tasr
Autor: Miroslav Bober
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín