Katka Minčičová skončila bronzová na majstrovstvách Slovenska

Humenským šachistom sa podarilo uspieť na najväčšom slovenskom šachovom festivale v Ružomberku.

Humenská šachová mládež. Predstavila sa v Ružomberku.Humenská šachová mládež. Predstavila sa v Ružomberku. (Zdroj: Marianna Aľušíková)

Humenským šachistom sa podarilo uspieť na najväčšom slovenskom šachovom festivale CHESSFEST v Ružomberku.

RUŽOMBEROK/HUMENNÉ. Tento rok ho navštívilo viac ako 600 hráčov zo Slovenska a zahraničia, pričom zastúpenie mala aj reprezentácia klubu Šachy Reinter. Jeho hráčke Katke Minčičovej sa podarilo vybojovať bronzovú medailu.

V rámci Chessfestu sa uskutočnilo od predchádzajúceho piatka do nedele aj niekoľko turnajov pre deti.

Podujatie otvorili majstrovstvá Slovenska družstiev mladších žiakov, v ktorých zápolilo 120 detí v 29 družstvách.

Šachy Reinter postavili v tomto turnaji dva tímy, ktoré boli podľa priemeru deklarovanej výkonnosti zaradené na 10. a 20. štartovaciu pozíciu.

Družstvo Reinter Humenné A (Simonová, Marko, Simon a Valko) sa po siedmich kolách umiestnilo nakoniec na vynikajúcom 7. mieste so štyrmi výhrami, jednou remízou a dvoma prehrami. Prehry utŕžili so súpermi, ktorí nakoniec skončili zlatí a bronzoví.

Desaťročný Leonard Simon si za svoj výkon prebral ocenenie ako tretí najlepší hráč na tretej šachovnici, kde uhral skvelých 5,5 boda zo siedmich.

Družstvo Reinter Humenné B v zložení Babjarčík, Bača, Rzeszoto a Gajdošová si taktiež počínalo odhodlane a oproti štartu si polepšilo o jednu priečku, teda skončilo na 19. mieste.

V sobotu boli na programe majstrovstvá Slovenska jednotlivcov v rapid šachu za účasti takmer 300 mládežníkov, ktorí bojovali o tituly v štrnástich kategóriách podľa veku, osobitne chlapci a dievčatá. Reinter Humenné poslalo do bojov 10 hráčov v šiestich kategóriách.

Medailovo sa presadila Katarína Minčičová, ktorá si v kvalitne obsadenej kategórii dievčat do 16 rokov vybojovala bronz. Katarína trénuje intenzívne iba dva roky, avšak pre tento šport má nesporný talent. Na turnaji podala znamenitý výkon a pokorila i skúsenejšie hráčky.

Veľmi dobre sa darilo aj Stelke Simonovej, ktorá obsadila 4. miesto v kategórii dievčat do 12 rokov, pričom bronz jej unikol len tesne.

Nedeľný deň festivalu žil majstrovstvami Slovenska družstiev starších žiakov, v ktorých štartovalo celkom 20 družstiev.

Reinter Humenné A v zložení Seman, Minčičová, Majirská a Harvan sa umiestnil na 15. priečke.

Možno iba konštatovať, že humenský mládežnícky šach napreduje cieľavedome a presadzuje sa aj v celoslovenskom meradle.