HUMENNÉ. Založili Súkromnú základnú umeleckú školu Múza, prvú v meste. „Zišli sme sa nadšení a odhodlaní pedagógovia Zuzana Dirbáková, Miloš Sedláček a Oľga Minčičová, aby sme nadviazali na tradíciu umeleckého vzdelávania v meste a obohatili ponuku štúdia,“ hovorí riaditeľka a zriaďovateľka školy Nadežda Havriľaková Spišáková o zámeroch kolegov, ktorí tvoria jadro kolektívu doteraz.
„Nie je to len o talentoch. Každé dieťa má na niečo danosti, ktoré treba objaviť a rozvíjať. V prvom rade vychovávame umením“ dodáva.
Škola oslávila desiate výročie týždňovou sériou koncertov.
Vyše tristo žiakov
Škola za desať rokov prešla dlhú cestu, vychovala mnohých absolventov, dnes ju navštevuje 300 žiakov v štyroch odboroch.
„Našou víziou je nájsť žiakom zmysel v hudobných, tanečných, výtvarných a divadelných aktivitách, rozvíjať ich kreativitu, aby sa dokázali uplatniť ako sólisti alebo členovia rôznych školských kolektívov s dôrazom na vzájomnú spoluprácu medzi rodičmi a učiteľmi,“ zdôrazňuje riaditeľka Spišáková.
Nielen krstný otec, ale aj priateľ
Krstným otcom školy je spevák a hudobník Peter Cmorik. Pred desiatimi rokmi, ako čerstvý víťaz speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar, sa ako skúšajúci dokonca zúčastnil na talentových skúškach.
„Keď si to zrátame, Múza a Cmorik vlastne majú výročie spolu. Obaja už desať rokov pôsobíme na hudobnej scéne,“ dodáva Spišáková.
„Nie je to ľahké, je to výzva. Som rád, že sa im darí. Vydržali desať rokov, sú úspešní, učitelia sú spokojní, žiaci vysmiati a majú týždňové oslavy, to som ešte nikde nevidel,“ povedal na koncerte minulú stredu Peter Cmorik.
Na zodpovednú úlohu krstného otca sa ochotne podujal aj z priateľských pohnútok. „So Zuzkou Dirbákovou sme spolužiaci z vysokej školy. Mám radosť, že nám ostali dobré vzťahy, že ma má Zuzka rada ako umelca i človeka, že si ma vybrala za krstného otca. Dúfam, že budem aj na dvadsiatom, aj na tridsiatom výročí,“ dodal.
„Všetkým učiteľom a žiakom želám veľa dobrej zábavy, veľa pekných emócií, ktoré umenie prináša,“ doplnil Cmorik.
Lienka a cédečká
Od vzniku školy funguje detský spevácky zbor Lienka. Zbor s približne 25 členmi vedie Zuzana Dirbáková.
V prvom školskom roku nahral prvý CD album Spievame s Múzou. V roku 2012 uviedli do života druhé CD s autorskými piesňami Humenčana, pedagóga konzervatória v Košiciach, Jána Hrubovčáka pod názvom Jano v Múze, Múza v Janovi.
Práve úspechy na pódiu sú hnacím motorom pre celý zbor, ktorý má vo svojom repertoári piesne rôznych žánrov.
Koncertujú za bránami školy
Znie to neuveriteľne, ale prvé vystúpenie novej školy sa konalo už v novembri 2006, necelé dva mesiace po otvorení jej brán.
Od samého začiatku existencie organizuje Múza množstvo koncertov. Už desaťročnú tradíciu má benefičný koncert Čas radosti a veselosti.
Jeho súčasťou je charitatívna predajná výstava obrazov a keramiky, ktorú pripravujú žiaci z výtvarného odboru. Výťažok z neho každoročne putuje sociálne slabším rodinám, onkológii, detskej nemocnici, hendikepovaným deťom alebo zariadeniam sociálnych služieb.
Desaťročnú tradíciu má aj aprílový koncert ku Dňu narcisov. Ku komornejším patrí koncert Naši naj.... Koncert Hudba – kľúč k porozumeniu a láske dáva príležitosť nielen inštrumentalistom, ale hlavne spevákom a zborom. Škola ho organizuje v spolupráci so Speváckym zborom mesta Humenné.
Mladí umelci sa na verejnosti predstavujú aj na promenádnych koncertoch, ako napríklad koncert Zoznámte sa, prosím, určený širokej verejnosti, ktorý sa zvyčajne koná v blízkosti školy alebo na pešej zóne.
Celovečerné predstavenia Múzy nie sú len o hudobných koncertoch, ale aj o tanečných vystúpeniach. Žiaci v tanečnom odbore pripravujú totiž vlastné tanečné predstavenia. Tým prvým bol Valentínsky podvečer v roku 2009, o mesiac neskôr samostatný tanečný blok Tancujeme s Múzou. Nasledovali dva veľkolepé programy Hodina tanca s pestrými choreografiami v roku 2013 alebo v minulom roku úspešný program tanečného odboru Ako plynul čas.
Iskra tancuje s iskrou
V roku 2009 sa v škole vyprofiloval tanečný súbor Pavesa, čo v preklade znamená iskra. Vedie ho pedagogička Oľga Minčičová. Pavesa je laureátom niekoľkých celoslovenských súťaží.
V roku 2011 sa súbor zúčastnil na medzinárodnom festivale Sozopolská panoráma, kde získal v svojej kategórii prvé miesto. Tento úspech si v Sozopole súbor zopakoval aj vlani v lete.
Majú tanečný orchester
Tanečný orchester umeleckej školy Múzaband dáva priestor hudobníkom; žiakom a ich pedagógom, ale aj amatérom, ktorí milujú hudbu swingu.
V repertoári má aj hity tanečnej hudby minulého storočia i súčasnej populárnej hudby. Členovia súboru koncertovali napríklad v českom Třebíči či v maďarskej Mátészalke.
Umeleckým vedúcim kolektívu a zakladateľom orchestra je Miloš Sedláček, dirigentom Srđan Stojiljković.
Minulotýždňový koncertný maratón uzavrela Múza sobotňajším koncertom Hráme pod hviezdami v humenskom skanzene.
Nápad spojiť koncertovanie s pozorovaním hviezd vznikol vlani a vďaka dobrej odozve sa určite zapíše do opakujúcich sa projektov školy.
ABSOLVENTI A HOSTIA
Jana Jakubová, saxofón, Adam Alexovič, klavír, Tatiana Fecenková, flauta, Lýdia Dzurková, spev, Leonard Sedláček spev, Dominika Zeleňáková, balet, Jarka Kahancová, spev, Kristína Kociková, spev.
Monika Jeňová, FS Svojina, Womanvocal, Mária Havriľaková, Musica nostra, Subina, DSZ Liberi cantates, Zuzana Sedláčková, Ján Hrubovčák, Štefan Tóth.
ns
Peter Cmorik. Je krstným otcom a priateľom školy. Foto: Vladimír Babik
Hráme pod hviezdami. Koncertný maratón dorazil do finále, do skanzenu. Foto: Jana Otriová
Spevácky zbor Lienka. Predstavil sa aj v pravoslávnom chráme. Foto: Vladimír Babik
Tanečnice z Pavesy. S učiteľkou Oľgou Minčičovou. Foto: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín