Miniatúrne i rozmerné fajky vyrobené z rôznych materiálov zozbieral Košičan Miron Mihalič.
HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum ponúka vo svojich priestoroch ojedinelú kolekciu historických fajok.
Unikátna výstava Historické fajky 17. až 20. storočia počtom i rôznorodosťou ponúka viac než tristo artefaktov fajok a predmetov súvisiacich s ich využívaním.
Vystavované exponáty zo zbierky Mirona Mihaliča pochádzajú z rôznych historických období a území.
Kolekciu tvoria miniatúrne i rozmerné fajky vyrobené z hliny, dreva, keramiky, parožia, morskej peny (sepiolitu) a kombinovaných materiálov.
Spomedzi vystavovaných exponátov sa vynímajú bohato zdobené fajky – umelecké diela s rôznorodými námetmi značenia, výjavmi z mytológie, poľovníctva a podobne.
Všetko, čo s tým súvisí
Súčasť inštalovanej výstavy sú predmety bezprostredne súvisiace s využívaním fajok – dózy na ukladanie fajok z rôznych materiálov, rezačka a vrecúška na tabak, stojany a puzdrá na zápalky, zapaľovače, kresadlá, popolníky a podobne
. Zaujímavosť výstavy je kompozícia priestoru výstavy ladená ako oddychový kútik pre milovníkov spoločenského stretávania sa pri fajke.
Fajčiť mohli len muži
Výstava prezentuje exponáty ako predmety spotreby určitej skupiny obyvateľstva, ktoré sa časom transformovali na unikátne umelecké diela kopírujúce kultúrne a módne vplyvy od čias ich prieniku z amerického kontinentu do Európy.
„Do Uhorska priniesli tabak cudzí žoldnieri počas tridsaťročnej vojny (1618 – 1648) ako súčasť svojho žoldu. Vďaka vhodnému podnebiu sa v južných častiach rýchlo ujalo jeho pestovanie,“ vysvetľuje Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľa Vihorlatského múzea v Humennom.
Na našom území začali prvé fajky zhotovovať hrnčiari na prelome 17. a 18. storočia. Dielne vznikali v strediskách výroby keramiky, medzi inými aj v Humennom.
„V strednej Európe bolo v tomto období fajčenie vyhradené iba mužom. Fajčenie fajky sa tolerovalo iba u vojakov, sedliakov, remeselníkov a robotníkov,“ hovorí Strakošová.
Výstava vo Vihorlatskom múzeu potrvá do 30. júna 2016.
Foto: Miroslava Masicová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín