Niekto je na jazyky, niekto na techniku. Oni to už dávno vedia, ale chceli o tom presvedčiť aj svojich spolužiakov, že fyzika, chémia či matematika môžu byť aj zábavné a do istej miery veľmi vzrušujúce učebné predmety. Len im je treba prísť na chuť.
HUMENNÉ. Už 4. ročník Dňa vedy a techniky na Základnej škole Kudlovskej zorganizovali učitelia prírodovedných predmetov.
Pod taktovkou Jany Balážovej pripravili prehliadku toho, čo sa žiaci naučili z fyziky, chémie, matematiky aj informatiky. Podujatie bolo rozdelené do štyroch častí.
Chemici
V chemickej učebni nádejní chemici pripravili a predviedli pre spolužiakov zaujímavé pokusy. Na školskej chodbe, ktorá sa v pondelok premenila na fyzikálne laboratórium, prebiehali pokusy z akustiky, elektromagnetizmu, optiky aj mechaniky tekutín.
Jedna časť chodby patrila robotom LogiRobot a programovateľným autíčkam Pro Bot. V učebni biológie pozorovali mikroskopom drobný hmyz a jeho krídla.
Zároveň sa tu žiaci mohli dozvedieť poznatky o chove včiel od skúsených včelárov. Siedmaci vstrebávali z rozprávania pracovníka Vihorlatskej hvezdárne zaujímavosti o našej galaxii, aj iných galaxiách, o štádiách vzniku hviezd.
„Býva dobrým zvykom, že na svoj deň vedy si pozývame hostí z humenských stredných škôl. V tomto ročníku svoje víťazné projekty v krajských súťažiach aj v rámci stredoškolskej odbornej činnosti predstavili študenti Strednej odbornej školy technickej. Zo Strednej odbornej školy na Mierovej ulici prišli autoopravári-mechanici, ktorí boli úspešní v súťaži Autoopravár Junior Castrol 2016,“ približuje Jana Balážová.
Úspešní študenti sa vracajú
Bývalí študenti na svou školu nezabúdajú a aj pri takýchto príležitostiach využívajú ponúkanú šancu prezentovať svoje vedomosti nastupujúcej generácii.
Zaujala aj praktická ukážka programovateľných autíčok – robotov Pro Bot, ktoré priniesli a predviedli žiaci a učitelia zo ZŠ Laborecká v Humennom.
Tí vedia naprogramovať robotov tak, že sa pohybovali po štvorcovej sieti alebo kreslili rôzne geometrické útvary.
Chemická učebňa postupne privítala žiakov 4. – 8. ročníka, aby sa mohli dozvedieť niečo nové a prostredníctvom praktických ukážok získať predstavu o chemických reakciách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou rôznych prejavov života.
Mladé chemici si pre každú skupinu pozorovateľov opakovane pripravili chemické pokusy s takýmito záhadnými názvami: Výbuch, Kde zmizol polystyrén, Prskavka, Slonia pasta, Faraónov had, Fialový dym, Balónik.
Čo sa na hodine nenaučíš
Fyzikou sa pôvodne nazývalo učenie o prírode a zahŕňalo všetky oblasti, ktorými sa dnes zaoberajú samostatne prírodné vedy. Dnes však fyzika zaberá ústredné postavenie medzi ostatnými prírodnými vedami.
Návštevníci Dňa vedy a techniky mohli získať nové poznatky pozorovaním fyzikálnych javov, pozorovali pokusy z akustiky, časti fyziky, ktorá sa na hodinách neučí.
Ladičkou rozozvučali drevenú skrinku a rozvlnili hladinu vody, reproduktorom a kúskom zrkadla ukázali, že zdrojom hudobného zvuku môže byť pravidelne kmitajúce teleso.
Aj keď matematika nie je považovaná za prírodnú vedu, lebo je produktom ľudského rozumu, ale potrebujeme ju na jednoduché, výstižné a presné vyjadrenie fyzikálnych faktov, fyzikálnych zákonov a dôsledkov, ktoré z nich vyplývajú. Kto jej porozumie otvorí sa mu svet vzrušujúcich zážitkov, netušenej krásy a radosti z poznávania.
Preto súčasťou workshopu boli aj stánky s rôznymi hlavolamami a úlohami.
Videohry ovládané iba silou myšlienky
Pravidelne medzi návštevníkmi nechýbajú malí škôlkari. Tí si mohli otestovať šikovnosť aj jemnú motoriku pri vesmírnom labyrinte, pri skladačke naslepo aj pri nakreslenom bludisku a za svoju usilovnosť dostali sladkú odmenu.
Veľký záujem bol o stanovište na ktorom žiaci pracovali s prístojom EEG biofeedback, ktorý pomocou elektród umiestnených na hlave sníma mozgové vlny a transformuje ich do digitálnej podoby.
Žiaci si mohli vyskúšať mieru svojho sústredenia a relaxácie a zahrať si videohry, ktoré ovládali iba silou svojej myšlienky – iba vôľou, bez klávesnice, alebo myši.
Prístroj škole požičal riaditeľ Neurobiologického ústavu SAV v Košiciach Ján Gálik.
Tento článok vyšiel v týždenníku HUMENSKÉ NOVINY, č. 22/2016, v predaji od 7. 6. do 13. 6.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín