Narodili sa presne v ten deň, ktorý bol zakrúžkovaný v kalendári. Najprv štyri a neskôr ešte dve mláďatá sokolieho páru Fera a Zuzy prišli na svet na balkóne panelákového bytu. Páperové, krehké stvorenia sa majú k svetu.
HUMENNÉ. Párik sokola myšiara, Fera a Zuzy, sa usadil v kvetináči na balkóne panelákového bytu na Ulici osloboditeľov začiatkom apríla.
Majitelia a stáli obyvatelia balkóna Jana Ďurašková a Peter Lučkanič nových nájomníkov prijali bez výhrad a vtáčie divadlo na balkóne sledovali v priamom prenose prostredníctvom kamery.
Bedlivé oko kamery spozorovalo v hniezde najskôr štyri a neskôr šesť vajec.
Fero a Zuza, tak sokolí pár Jana a Peter pomenovali, sa na úlohu rodičov pripravovali zodpovedne a vajíčka strážili na striedačku.
„Nevychádzame na balkón. Zaťahujeme rolety, aby sme ich nevyrušovali pohybom za oknom. Ich počínanie sledujeme kamerou, je to veľkolepé divadlo,“ povedala Jana Ďurašková.
Peter ich cez mobilnú aplikáciu občas skontroluje, aj keď je v práci.
Balkónové vtáčie divadlo sokolov Fera a Zuzy pokračujeČítajte
Mená nemajú
Mláďat sa už nevedeli dočkať.
„Narodili sa presne, ako sme očakávali, 21. mája. Tento dátum sme mali zakrúžkovaný v kalendári,“ hovorí Jana. Najprv sa vyliahli štyri mláďatá, neskôr ešte dve. „Mená sme im nedali, nedajú sa rozlíšiť,“ dodáva.
Mláďatá sa majú k svetu. „Doslova nám rastú pred očami. Dnes, po vyše dvoch týždňoch, sú už „riadne“. Prechádzajú sa po hniezde a vedia o svete. Smejeme sa z nich, lebo si zatiaľ nevedia dať rady s veľkými nohami, chodia ako v plutvách,“ vysvetľuje Jana.
A jedným dychom dodáva, akí sú malí nájomníci „ohľaduplní“.
„Na naše veľké pre-kvapenie ich nepočujeme, keď sa zobudia a pýtajú si jesť. Zuza ich kŕmi svedomito, každému sa ujde. Už i sama odlieta na lov,“ hovorí Jana Ďurašková.
Myši, jašteričky či veľký hmyz sú v ich dennom jedálničku, lovia obaja rodičia. A majú sa čo obracať.
Sokolom Ferovi a Zuze sa zapáčilo na balkóneČítajte
Balkónoví krúžkovanci
Minulý štvrtok sa mláďatá oficiálne stali prvými humenskými balkónovými „krúžkovancami“. Ornitológ im nasadil na nôžky krúžky.
„Mláďatá majú asi desať dní, niektoré o dva, tri dni viac. Sú v dobrej kondícii. Vidno, že majú dostatok potravy. Majú parazity, ale to je u mláďat v hniezde prirodzené. Nie je to pre ne nebezpečné,“ hovorí Štefan Mikiara z Ochrany dravcov a sov na Slovensku Slovenskej ornitologickej spoločnosti, spolupracovník Štátnej ochrany prírody pri CHKO Východné Karpaty.
„Krúžkovanie je vedecká metóda na zisťovanie migrácie vtákov, ich trás, zisťujú sa vek jedincov, hniezdiská. Krúžkovacie centrály sú po celom svete. Posúvajú si informácie o krúžkovancoch,“ vysvetľuje, prečo je takéto označovanie vtákov dôležité.
Musia sa navzájom tolerovať
Sokol myšiar sa v ostatných rokoch sťahuje bližšie k ľuďom, nebojí sa ich tak, ako ostatné druhy. Balkón s kvetináčmi a zeminou je pre ne ideálne miesto.
„Keď mláďatám zosilnejú krídla a začnú poletovať, budú sa pohybovať po celom balkóne,“ hovorí Mikiara.
Ľudského dotyku sa mláďatá prirodzene boja, ornitológ však vylučuje, že by také mláďa matka odvrhla.
„Pre ľudský pach určite nie. Medzi mláďatami panuje súrodenecký boj o potravu. Niekedy sa stane, že silnejší súrodenci slabšieho odstavia od potravy a ten uhynie,“ dopĺňa. O mláďatá sa rodičia postarajú, pomoc domácich nepotrebujú. Musia ich však strpieť a zabezpečiť im pokoj, lebo sokol myšiar je u nás zákonom chránený. Jeho spoločenská hodnota je 664 eur.
Mláďatá sa na balkón budú vracať, aj keď sa osmelia lietať. Približne vo veku jedného mesiaca hniezdo opúšťajú.
„Teraz na ich odchod ešte nemyslíme. Tešíme sa im,“ uzatvára Jana Ďurašková.
Domáci. Jana a Peter sa o balkón ochotne podelili.
Štefan Mikiara. Zakrúžkoval postupne všetky mláďatá. Netrpezliví rodičia boli stále nablízku a škrekom dávali svojim potomkom najavo svoju prítomnosť. Foto k článku: Jana Otriová
Tento článok vyšiel v týždenníku HUMENSKÉ NOVINY, č. 22/2016, v predaji od 7. 6. do 13. 6.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín