Za historickú označil župan Peter Chudík (Smer) utorkovú návštevu poľskej delegácie v Medzilaborciach. Poľskí predstavitelia štátnej a miestnej správy pod vedením ministra dopravy Andrzeja Adamczyka pricestovali špeciálnym vlakom, aby tak demonštrovali svoj veľký záujem o obnovenie železničného spojenia medzi oboma krajinami cez Lupkovský tunel už toto leto. Slovenská strana je zdržanlivejšia.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Humenských novín.
MEDZILABORCE. Špeciálny žltý vlak, nazývaný Bieščadský „žaček“, s poľskou delegáciou prišiel na medzilaborskú stanicu v utorok krátko pred desiatou.
Poľská strana, vedená ministrom dopravy Andrzejom Adamczykom, má veľký záujem na tom aby sa obnovilo pravidelné vlakové spojenie medzi oboma krajinami cez Lupkovský tunel.
Podľa ich predstáv by mal vlak premávať v prázdninových mesiacoch počas víkendov už toto leto. Spojenie medzi Rzesowom – Sanokom – Medzilaborcami by malo pokračovať až do Košíc a v neskoršej etape až do maďarského Miškolca.
„Máme veľký záujem na tom, aby sa víkendové prázdninové spojenie obnovilo už v tomto roku. Ide o bezpečný a pohodlný druh dopravy, hojne ho využívajú celé rodiny,“ povedal Wladyslaw Ortyl, maršalek Podkarpatského vojvodstva.
Na budúci rok
Prešovský župan Peter Chudík je pripravený spolu s poľským kolegom maršalkom Ortylom zasadiť sa za presadenie myšlienky v slovensko – poľskej medzivládnej komisii.
Nepredpokladá však, že komisia zasadne ešte v júni, a preto obnovenie spojenia už toto leto nepokladá za reálne.
„Som veľký optimista, že sa to podarí na budúci rok. Keď chceme a máme vôľu, tak to bude. Videli sme, že poľská strana ju má. Prečo by sme ju nemali mať my?,“ povedal po stretnutí.
„Budem o tejto téme rozprávať s naším ministrom dopravy Romanom Brecelym. Myšlienka je vynikajúca, “ dodal.
Záujem o dobré vzťahy medi krajinami deklarovala aj Alena Blichová, štátny radca ministerstva dopravy.
Zdôraznila však, že problematiku obnovy spojenia treba riešiť na pôde medzivládnej slovensko – poľskej komisii.
„Slovenská strana je ochotná rokovať o turistických vláčikoch počas letnej sezóny počas víkendov. Všetko treba prerokovať so zástupcami železníc a s predstaviteľmi štátu,“ povedala.
Trať vojaka Švejka
Príchodu poľskej delegácie na Slovensko predchádzali vzájomné rokovania v meste Zárogz vo februári a máji tohto roka. Zúčastnil sa na nich aj primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Smer).
Keďže trať z Rzesowa do Košíc zažila najväčšiu slávu v časoch prvej a druhej vojny, nazvali ju Traťou vojaka Švejka. Pre mesto má obnovenie vlakového spojenia veľký význam.
„Problémov na oboch stranách je dosť veľa na to, aby sme ich vedeli vyriešiť len jedným stretnutím v Medzilaborciach. Je potrebné, aby o tom rokovala medzivládna komisia,“ zdôraznil Višňovský.
Na poľskej strane premáva vlak na trase Zágorz – Lupkow len počas víkendov, modernizáciu trate treba finančne podporiť. Na našej strane je trať v dobrom stave.
„Treba nájsť peniaze na vhodné logické prepojenie oboch regiónov. Dôležitá je aj výška cestovného,“ povedal.
Primátor Višňovský: Máme čo ponúknuť
Višňovský je presvedčený o tom, že mesto má čo turistom ponúknuť. „Máme svetový unikát múzeum Andyho Warhola. Príroda v okolí je nepoznaná. Turistov nie je veľa, čo je dnes cenené, že na chodníkoch a trasách nestretávate denne tisíc ľudí. V pokoji si môžete užívať krásy prírody,“ dodal.
Doplnil, že mesto bude intenzívne pracovať na propagácii cestovného ruchu. „Momentálne sú aktuálne výzvy na slovensko – poľské projekty. Budeme na ne reagovať,“ uzavrel primátor.
Dôležitá spojnica
Prvú uhorsko – haličskú železnicu cez Lupkovský priesmyk otvorili v roku 1873.
Lupkovský železničný tunel dlhý 416 metrov sprevádzkovali 31. mája 1874. Po druhej svetovej vojny v roku 1946 zničený tunel opäť otvorili.
Doprava fungovala až do 80. rokoch minulého storočia.
Osobnú dopravu obnovili v roku 1996, o štyri roky neskôr vlak prestal premávať.
Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín