Plavci humenského Plaveckého klubu súperili doma i za hranicami

V bazénoch bodovali.(Zdroj: ilustračné - Miroslava Masicová)

HUMENNÉ. Plavecký klub Orca 14. mája privítal 135 najmladších plavcov z Michaloviec, Humenného, Košíc, Nitry, Popradu, Prešova, Spišskej Novej Vsi, Svitu, Žiliny a ukrajinského Užhorodu.

Našich osem chlapcov a sedem dievčat viedol tréner Anton Bača.

Michalovský Orcačik

Najmladší 7-ročný Filip Luksaj zvíťazil v disciplíne 25 m voľný spôsob dvakrát a získal striebro v znaku a motýliku na 25 metrov. Bronzovú medailu si vyplával v prsiach na 25 metrov. Eva Onderišinová zaplávala strieborného motýlika na 25 metrov. O rok staršia Viktória Hennelová si k striebru na 25 m VS priplávala aj dve bronzové medaily – 25 m prsia a 25 m znak.

Deväťročný Oliver Verba vystúpil na najvyšší zlatý stupeň víťazov trikrát – 50 m znak, 50 m prsia, 100 m PP a raz na strieborný za motýlik na 50 m. Matúš Adamec získal bronzovú medailu v prsiarskej päťdesiatke. Petra Vasiľková preberala striebro za polohovku na 100 metrov a Mária Balogáčová bronz za 50 m motýlik.

Desaťročný Dominik Luksaj získal zlato dvakrát – 50 m prsia, 100 m polohovka a dva razy mu patril strieborný stupeň víťazov v päťdesiatkach v znaku a motýliku.

Mures Cup a 23. Memorial Tóth Pall Jozsef

Do rumunského Targu Mures si to nasmerovalo sedem plavcov z Humenného. Výpravu viedol Marián Tomahogh. Štyria chlapci Boris Barica, Samuel Onderišin, Michal Pandoš, Martin Ján Vaceľ a tri dievčatá Viktória Čvirková, Zuzana Pavlíková a Annamária Terkošová si 14. mája v Rumunsku dolaďovali limity pred majstrovstvami Slovenska.

V silnej konkurencii v 50-metrovom bazéne len Zuzana Pavlíková sa dostala na stupeň víťazov. Za výkon v motýliku na 50 metrov jej odovzdali bronzovú medailu. Plavci svojim prístupom splnili očakávania a až na dva štarty, všetci si zlepšili osobné rekordy.

Šarengradski Kup
v Kruševaci

V Srbsku v sobotu, 14. mája štartovali štyria plavci a dve plavkyne pod taktovkou Ing. Jána Pencáka. V 50 metrovom bazéne boli úspešnejšie dievčatá. Annu Stephanie Buhajovú trikrát dekorovali na stupni víťazov.
Dve strieborné medaily si domov doniesla za 50 m znak a 50 m prsia. Za motýlikovú päťdesiatku jej odovzdali bronz. Dominika Kopčová bronzové hodnotenie získala za znak na 100 metrov.

Traja chlapci si vyplávali bronzové medaily. Leo Al Ahdal – 100 m znak, Vladimír Babinčák – 100 m motýlik, Arthur Kaššay – 100 m prsia.

Lukáš Chomanič potešil piatym miestom v motýliku na 50 metrov. 900-kilometrová dlhá cesta preverila pripravenosť plavcov čo nemalo vplyv na ich výkony, o čom svedčia ich zlepšené osobné rekordy.

V obrazoch: Pohreb grófky Elizabeth Olgyay Andrássyovej

Jej urnu s pozostatkami uložili do hrobu na hrade Krásna Hôrka.