Unikátny objav zaznamenali nedávno pracovníci Správy Národného parku (NP) Poloniny v Stakčíne. V mokradiach v Zboji pozorovali mloka dravého. Na Slovensku jeho výskyt doposiaľ známy nebol.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STAKČÍN/ZBOJ. Prvé pozorovanie mloka dravého na území Slovenska majú na konte pracovníci Správy NP Poloniny krajinárka Martina Vlasáková a lesník Tomáš Didirka.
V našich končinách nezvyčajného a netradičného živočícha pozorovali 27. apríla.
„Mloka dravého sme pozorovali v genofondovej lokalite pre obojživelníky v katastri obce Zboj v nadmorskej výške 256 metrov nad morom,“ informovala Vlasáková.
Lokalitu vytvorili v roku 2005 na mieste, kde sú depresívne jamy, teda skupina izolovaných jám s trvalou vodnou hladinou.
„Vyskytujú sa tu ohrozené, významné a chránené druhy ako mlok obyčajný, skokan hnedý, skokan štíhly, užovka obyčajná a iné,“ spresnila krajinárka.
Po prvýkrát
Na Slovensku výskyt mloka dravého doposiaľ známy nebol.
„Ide o prvé pozorovanie tohto druhu v území. Výskyt druhu bol potvrdený až v roku 1997 v oblasti Znojemska, kde zasahuje zo severného Rakúska. V súčasnosti žije v Českej republike v povodí Dyje,“ dodala.
Najvzácnejší
Mlok dravý je najmenej známy a vôbec najvzácnejší druh mloka.
„Samce dorastajú do veľkosti 12 až 15 centimetrov, samice do 14 až 18 centimetrov. Od ostatných mlokov nachádzajúcich sa v území NP Poloniny sa líši tým, že má nápadne veľké previsnuté pysky. Je hnedo až hnedošedo sfarbený, ale jeho sfarbenie je variabilné a má lokálny charakter. Hrdlo má zafarbené oranžovo, brucho je oranžovočervené s nepravidelnými škvrnami. Vo vode sa živí larvami hmyzu, červami, žubrienkami, drobnými chrobákmi. Dokáže uloviť i mláďatá mlokov. Dožíva sa 25 až 30 rokov,“ vysvetlila Martina Vlasáková.
Netreba ich chytať
Mloky sú indikátormi čistoty vody a možno ich pozorovať v prírode voľným okom.
„Mloky ani iné obojživelníky radšej neodporúčame chytať. Niektoré z nich majú jedové žľazy a v prípade ohrozenia môžu vylučovať jedovatú látku až na vzdialenosť niekoľkých centimetrov,“ upozornila odborníčka.
Mlok dravý je v zozname chránených druhov živočíchov a tiež v zozname živočíchov chránených bernským dohovorom.
„Genofondová lokalita v Zboji si do budúcna zaslúži finančnú podporu pre rozšírenie tohto rozmnožovacieho biotopu obojživelníkov a posilnenie jej významu v území Národného parku Poloniny,“ uzavrela Martina Vlasáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín