Sadnú na bicykle a idú ... Do Poľska
Základná škola s materskou školou v Koškovciach žije ako jedna veľká rodina. Ako jedna z mála má „príbuzných“ aj v zahraničí. Ako jediná v regióne ich má dokonca dvoch.
KOŠKOVCE. Na cestu spolupráce so základnou školou v poľskom Besku sa ZŠ v Koškovciach vydala pred pätnástimi rokmi.
„Využili sme možnosť zapojiť sa do predvstupových a neskôr do štrukturálnych fondov Európskej únie. Chceli sme dať našim žiakom čosi viac, čo inde nedostanú. Je to naša filozofia: v danom momente vyťažiť z ponúkaných možností maximum,“ hovorí riaditeľ školy František Bočkay.
Prvé kontakty nadviazali učitelia v roku 2001 a prvý výmenný pobyt žiakov sa uskutočnil v roku 2002. „Žiaci spo-znávali novú kultúru, iné tradície, zvyky, kuchyňu, jazyk. Našli si nových kamarátov a mnohé priateľstvá vďaka moderným technológiám pretrvávajú dodnes,“ dodáva.
Cyklopoznávanie. Medzi žiakmi je veľmi obľúbené. Foto: archív ZŠ
Rôzne zameranie
Všetky tri spoločné projekty boli s určitým zameraním. „Išlo o to nielen vidieť, ale aj vzdelávať a poznávať,“ zdôrazňuje Bočkay. „Pripravili sme kultúrne programy, spo-znávali sme výchovno – vzdelávací systém oboch krajín, uskutočnili sme spoločné semináre a konferencie pre učiteľov rôznych škôl. Do projektov sme zaradili aj cyklopoznávanie, čistenie lesa v Tatrách po kalamite, športovú olympiádu, stretnutie s poľskými olympionikmi, vydanie spoločnej publikácie o histórii a pamätihodnostiach oboch regiónov. Vystúpili sme tiež na Kremenec, kde sme spoločne zasadili strom priateľstva. Podarilo sa nám zapojiť do spolupráce aj ďalšie organizácie v oboch obciach – únie žien a miestne samosprávy,“ vyratúva Bočkay.
Hádzanári. V podrepe (zľava): D. Barkóci, T. Gamrát, F. Sitarčík, J. Kačmár, F. Barkóci, stoja (zľava): F. Bočkay, R. Gajdoš, M. Juras, D. Lisakovský, F. Danko, J. Valichnáč, M. Laco. Foto: archív ZŠ
Obľúbené bicykle
Cyklopoznávanie sa stalo takým obľúbeným, že ho koškovskí žiaci absolvovali niekoľkokrát aj po skončení projektov. „Na bicykloch sme prešli za šesť dní aj štyristo kilometrov. Cesta do Beska cez Čertižné meria takmer 70 kilometrov. Na bicykle nasadneme zavčasu ráno, popoludní sme už v cieli. Odtiaľ podnikáme ďalšie túry s cieľom spo-znávať región. Je to náročné podujatie, na deti sa musíme stopercentne spoľahnúť a veľmi si to vážia,“ hovorí.
V ostatnom čase škola získava peniaze na družobné cykloaktivity sponzorsky. Pomáhajú jednotliví rodičia, samospráva, rodičovské združenie.
Za pätnásť rokov spolupráce sa do medzinárodných aktivít zapojilo množstvo žiakov. „Do Poľska cestujú žiaci od tretieho ročníka. V prvom projekte sa na výmenných pobytoch zúčastnilo tristo žiakov z oboch škôl, v druhom už 600 žiakov, v treťom ešte viac“ dopĺňa riaditeľ Bočkay.
Škola nadviazala spoluprácu s ďalšou poľskou školou v Bliznom. „Mali záujem nájsť si u nás partnerskú školu. Zatiaľ sa im to nepodarilo. Tak chodievame aj tam,“ dodáva.
Žiaci z koškovskej školy sa do poľského Beska a Blizneho chystajú v máji, deti z Blizneho boli u nás v marci a Beskovčania prídu k nám v júni.
Žiaci majú šport jednoducho v krvi
Chodba koškovskej školy je plná trofejí – víťazných pohárov z rôznych športových súťaží.
„Len čo žiaci nejaký pohár vyhrajú, hneď ho vystavíme na policu na chodbe, aby ho všetci žiaci a návštevníci školy videli. Aby boli rodičia na svoje a naše deti hrdí,“ hovorí riaditeľ František Bočkay. V zásade platí: čo školský rok, to polica plná pohárov. „Už sme dali dorobiť police,“ dodáva s úsmevom.
Koškovskí žiaci majú šport jednoducho v krvi. Škola razí trend odmalička podchytiť všestranne pohybovo nadané deti, pravidelne ich trénovať, zapájať do rôznych súťaží a vychovať si tak stabilnú športovú základňu. Od piateho ročníka majú posilnené hodiny telesnej výchovy. „Teraz žneme úrodu. V tomto školskom roku sme v súťaži družstiev nenašli spomedzi škôl v okrese premožiteľa v basketbale chlapcov a dievčat, v hádzanej i bedmintone chlapcov a dievčat a vo florbale chlapcov. Druhé a tretie miesta ani nespomínam, a to ešte nie všetky súťaže sú za nami,“ informuje riaditeľ.
Chlapci, ôsmaci a deviataci, s prehľadom vyhrali okresné kolo v hádzanej a zahanbiť sa nedali ani v krajskom kole v Levoči. Obsadili tretie miesto. Tretí boli aj v bedmintone, aj v basketbale.
Dievčatá neboli o nič horšie. V hádzanej boli v kraji tretie, v basketbale a bedmintone štvrté. Okrem dobrých výsledkov je podľa riaditeľa Bočkaya dôležité aj niečo iné. „Tímový šport buduje v žiakoch súdržnosť, zodpovednosť, snahu podať čo najlepší výkon. Učí tiež férovosti,“ zdôrazňuje.
Doposiaľ najväčší úspech žiakov koškovskej školy je šieste miesto na majstrovstvách Slovenska vo futbale mladších žiakov. „Pred dvoma rokmi boli vtedajší siedmaci na súťaži. Niektorí sa venovali futbalu už skôr. Výborné umiestnenie nie je teda len naša zásluha. Chlapci dokázali poraziť napríklad bratislavský Slovan, Banskú Bystricu i Trenčín. Podľahli len Žiline a Trnave. O konečnom poradí rozhodlo skóre. Mužstvo doplnili šiestaci a piataci. Boli sme najmladšie družstvo,“ dopĺňa Bočkay.
Úspech aj za hranicami
Za ostatných pätnásť rokov z koškovskej školy vyšlo viac ako 80 víťazov rôznych predmetových olympiád.
„Prispieva k tomu pravidelná záujmová činnosť. V rámci krúžkov sa učitelia žiakom venujú. Tí chcú pracovať, sú šikovní a to nás veľmi teší,“ hovorí riaditeľ Bočkay.
Na olympiádach bodujú
V tomto školskom roku majú v koškovskej škole dvoch víťazov obvodných kôl olympiád. „Tomáš Ján Černega zvíťazil v biologickej olympiáde a Sofia Ciklaminyová v dejepisnej. Okrem toho máme niekoľko ďalších druhých a tretích miest. Pravidelne sa zúčastňujeme vedomostných i talentových súťaží, z ktorých môžem spomenúť matematickú, biologickú, chemickú, dejepisnú, geografickú, technickú, biblickú olympiádu, olympiádu zo slovenského jazyka, olympiády v cudzích jazykoch a mnohé ďalšie súťaže s výtvarným zameraním. Neraz sme boli aj na krajských kolách, kde sme chemickú olympiádu dokonca aj vyhrali a niekoľkokrát sme boli druhí a tretí na dejepisnej a geografickej,“ vyratúva.
Medzi desať najlepších
Medzinárodným úspechom sa môže pochváliť Diana Jenčíková. Pred dvoma rokmi vtedy piatačka namaľovala obrázok, ktorý oslovil porotu na medzinárodnej výtvarnej súťaži v Macedónsku. Jej práca sa dostala medzi desať najlepších na svete.
Úspešní. T. J. Černega, Sofia Ciklaminyová, Diana Jenčíková. Foto: archív ZŠ
Zachraňujú stromy
Škola aktuálne žije Dňom Zeme a zberom papiera.
„Triedy súťažia medzi sebou, ktorá z nich zachráni najviac stromov. Žiaci vedia, že 128 kilogramov papiera zachráni jeden strom. Rodičovské združenie súhlasilo, že všetky peniaze utŕžené za zber môžu deti minúť na koncoročné výlety. Ročne nazbierame 8 až 10 ton papiera,“ chváli súťaživosť tried riaditeľ František Bočkay.
Upratujú pivnice
Zber papiera je tradične časom upratovania pivníc a povál rodinných domov v jedenástich obciach. „Školu navštevuje 248 žiakov a 15 škôlkarov. Do školy chodia deti z Koškoviec, Hrabovca nad Laborcom, Zbudského Dlhého, Hankoviec, Dedačova, Jablone, Slovenského Krivého, Rokytova pri Humennom, Zbojného, Svetlíc a niektoré aj z Ľubiše. Prichádzajú spojmi už pred siedmou. Vyučovanie preto začíname o 7.10 hod. Museli sme sa prispôsobiť okolnostiam,“ dodáva riaditeľ.
Za odmenu tričko
Vyzdvihuje rodinný charakter školy, výbornú spoluprácu s rodičmi a samosprávami. „Naše rodičovské združenie si zaslúži vďaku. Celý rodičovský príspevok venuje žiakom a môžeme z nich financovať účasť na mnohých súťažiach,“ dodáva.
Pocit hrdosti na školu a spolupatričnosti posilňuje v žiakoch tričko, ktorým na konci školského roka odmeňuje rodičovské združenie všetky úspešné deti. „Už sme vystriedali všelijaké farby,“ uzatvára František Bočkay.
Tieto slová riaditeľa ZŠ s MŠ svedčia o tom, že učitelia sú na svojich žiakov právom hrdí a tešia sa z ich úspechov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín