Saď zemiaky na Ďura, bude ich plná pivnica i komora. Hovorí pranostika. Mnohí Hornozemplínčania už ale na Juraja majú dávno posadené. Odborníčka na choroby rastlín a škodcov tvrdí, že doba sa mení. Aj pri zemiakoch.
HORNÝ ZEMPLÍN. V regióne zemiaky sadia už iba jednotliví pestovatelia. Družstvá a poľnohospodárske podniky sa pestovania „druhého chleba“ vzdali pre nerentabilnosť.
„Je to prácne, náklady sú vysoké, vyššie ako ich cena,“ hovorí Oľga Technovská, odborná pracovníčka Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) v Humennom. Spomína, že keď pred rokmi nastupovala do práce, v okrese sadili zemiaky na 1 800 hektároch.
Najistejšie je kúpiť si uznanú sadbu
Zdôrazňuje, že zemiaky treba sadiť do prehriatej, teplej pôdy. „V studenej schádzajú pomalšie. Závisí od počasia,“ hovorí.
Dôležité je tiež, o akú odrodu ide, každá má totiž svoju charakteristiku, požiadavky. Ideálne je, keď sú zemiaky predklíčené.
V zásade podľa Technovskej možno povedať, že naši pestovatelia sú skúsení a so zemiakmi to vedia.
„Často sa chodia pýtať, či ich zemiaky nie sú choré, či už evidujeme pleseň. Platí, že aj chcete mať dobrú úrodu, najlepšie je kúpiť si v záhradkárstve alebo poľnohospodárskych firmách uznanú sadbu, teda sadbové zemiaky. Ak sa o ne budete starať a neprídu extrémy počasia, dobrá úroda je zaručená. Ak si gazdovia odkladajú z vlastnej sadby, z roka na rok budú zemiaky slabšie. Na výsadbu sa dostanú aj virózne, teda nakazené zemiaky. Tie potom ohrozujú úrodu,“ vysvetľuje.
Pestovateľom odporúča používať menej dusíkatých hnojív, lebo vtedy sú zemiaky náchylnejšie na pleseň, nesadiť do čerstvo pohnojenej a povápnenej pôdy.
Do popredia idú skoré odrody
Skorší príchod teplých dní a dvojtýždňový posun vegetácie podľa Technovskej zapríčiňuje, že pestovatelia sadia takmer výlučne skoré a poloskoré odrody zemiakov, menej poloneskoré.
„Poloneskoré a neskoré odrody sa už ani nesadia. Potrebovali viac vegetačných dní a zbierali sa až koncom septembra, začiatkom októbra,“ hovorí. Veľmi skoré odrody sa zbierajú už po šesťdesiatich dňoch. „Ľudia sa rýchlo dočkajú úrody.
Zväčša sa vyhnú aj plesni, lebo tá sa začína objavovať, keď už vňať začína odumierať. Dnes je bežné, že sa zemiaky zbierajú v auguste. Voľakedy to tak nebolo. Dnes sú na trhu kvalitnejšie odrody, odolnejšie voči plesni,“ dopĺňa.
ÚKSUP robí prognózu a signalizáciu výskytu plesní s týždňovou pravidelnosťou a uverejňuje ich na webovej stránke.
„Skúsení už vedia, že keď je vlhko a rastú huby, budú aj plesne. Vtedy treba ošetrovať,“ uzatvára Oľga Technovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín