Colný úrad Prešov zruší colné časti pobočiek v troch mestách. Podnikateľom sa to nepáči. Finančná správa zdôrazňuje, že colníci prídu priamo za nimi.
HUMENNÉ. Colný úrad Prešov k 30. aprílu zruší colné časti pobočiek v troch okresných mestách, aj v Humennom.
Pôvodne colno–daňová pobočka sa po novom bude zameriavať už len na spotrebné dane.
„Deklaranti, ktorí doposiaľ colne prejednávali tovar na pobočkách v Humennom, Svidníku a v Starej Ľubovni budú mať možnosť urobiť tak na najbližšie dostupných pobočkách,“ informovala verejnosť hovorkyňa Colného úradu Prešov Renáta Kravcová.
Pre Hornozemplínčanov to znamená, že budú musieť cestovať do Michaloviec alebo do Prešova. V Michalovciach je pobočka otvorená od pondelka do piatka do štvrtej popoludní, v Prešove pracuje sedem dní v týždni až do devätnástej hodiny.
Takmer tritisíc konaní
Humenským podnikateľom sa rušenie časti pobočky nepáči.
Vidia v tom nárast nákladov na pohonné hmoty, predĺženie čakacích dôb, zbytočné prestoje, zvýšený nárok na personálne zabezpečenie colného konania a v neposlednom rade sa obávajú finančných strát spôsobených zdĺhavým colným konaním.
Podľa našich informácií humenská pobočka vlani evidovala 2 700 colných konaní – dovozov i vývozov.
Vyše tridsať firiem sa podpísalo pod petíciu za zachovanie colnej časti pobočky v meste.
Konateľ spoločnosti: Je to ponižovanie podnikateľov
Alexander Dvulit, konateľ spoločnosti Chiromega, zrušenie časti pobočky vníma ako „ponižovanie podnikateľov“.
„Budem sedieť a čakať na colnici v rade ako na úrade práce, kým na mňa príde rad, aby mi potom povedali, že ma už nestihnú vybaviť. Kapacitne to nebudú stíhať,“ hovorí. „Pýtam sa, je colnica v Michalovciach pripravená na zvýšené nároky na vývoz? Je na to pripravená kapacitne i priestorovo? Veď už teraz kamióny parkujú na ceste,“ zdôrazňuje inžinier Dvulit.
Dostať sa na prešovskú colnicu po prepchatých cestách pokladá za zbytočnú stratu času.
„Vo firme sme sedemnásti. Na colnicu chodievam ja ako štatutár. Už teraz prichádzam domov o šiestej večer. Tak stratím dva dni,“ hovorí.
Nechápe, prečo na jednej strane reforma ESO centralizuje služby pre občanov a na druhej strane ich štátna správa okliešťuje.
„Neviem pochopiť, načo je v Humennom colnica, ktorá sa okliešťuje a ponecháva si iba časť prác.“
Dodáva, že k priestorovej, personálnej ani mzdovej úspore na pobočke nedôjde, lebo sa v tomto smere nič nemení.
„Podnikateľom, ktorí vyvážajú, by mali prestierať červený koberec, a nie nútiť ich chodiť kade – tade,“ uzatvára.
Rušenie časti pobočky sa nepozdáva ani väčším firmám. Podľa našich informácií oficiálnu sťažnosť na finančné riaditeľstvo poslali Tytex a Nexis. K problému sa ale pre noviny odmietli vyjadriť.
Finančná správa: Bude to pred podnikateľov komfortnejšie
Finančná správa podľa slov hovorkyne Patrície Macíkovej, pristúpila k racionalizácii pobočiek z dôvodu elektronizácie dovozného konania, ktoré sa spúšťa k 1. máju.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín