Osem študentov spoločne s dvoma učiteľmi izraelskej strednej školy v meste Haifa v sobotu ukončilo výmenný pobyt u študentov stredných škôl v Humennom a Snine. Tých čaká pobyt v Izraeli v máji.
SNINA. Ako povedala projektová manažérka Jaroslava Marcineková z Východokarpatského združenia cestovného ruchu v Snine, ktoré projekt zastrešuje, s myšlienkou výmenných pobytov študentov medzi Slovenskom a Izraelom prišiel Avihou Efrat z Izraela, ktorého rodina pochádza z Humenného. Keď v minulom roku mesto navštívil, oslovil s návrhom výmenných pobytov študentov riaditeľov stredných škôl v Humennom a Snine.
Do projektu sa napokon rozhodli zapojiť dve stredné školy - Obchodná akadémia v Humennom a Stredná priemyselná škola v Snine. Jeho zmyslom je recipročná výmena študentov stredných škôl formou pobytov v rodinách.
Cieľom projektu je vzájomné spoznávanie nových kultúr a predchádzanie predsudkom a antisemitizmu. Takisto tiež výmena skúseností z vyučovacích hodín, ale aj spoznávanie kultúrnych pamiatok východoslovenského regiónu.
Študenti na humenskej radnici. FOTO: humenne.sk
Prijatie na humenskej radnici
Izraelskí študenti pricestovali z Haify na Slovensko v pondelok, kedy ich čakalo prijatie na humenskej radnici. V ďalších dňoch sa zúčastnili na hodinách vyučovania slovenských stredných škôl s cieľom rozšírenia poznatkov z vyučovania v Izraeli zameranom na informačné technológie a HITECH.
Vo voľnom čase absolvovali spoločne so slovenskými kamarátmi výlety do okolitých miest na východe Slovenska. Navštívili Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach, absolvovali aj návštevy Prešova a Košíc.
V okolí Sniny videli Poloniny, priehradu Starina, drevené kostolíky, ale aj zachovalé židovské cintoríny. Najviac ale študentov zaujala spoločná celodenná návšteva koncentračného tábora v Osvienčime, ktorej súčasťou bol aj slávnostný ceremoniál kladenia červených ruží k pamätníku obetí holokaustu.
Išlo o kontakty
„V tomto projekte išlo o nadviazanie kontaktov medzi študentmi. To sa podarilo veľmi rýchlo, keďže si už predtým, ako sem prišli, začali dopisovať. Bolo pekné vidieť ako rýchlo sa dali dokopy,“ povedala Marcineková, podľa ktorej si izraelskí študenti pochvaľovali najmä slovenskú srdečnosť a pohostinnosť.
Dodala, že projekt financovali najmä zo súkromných zdrojov a darov sponzorov. Na pobyt študentov prispela aj Židovská náboženská obec. Projekt podporili Ministerstvo školstva štátu Izrael, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Izraeli ako aj Veľvyslanectvo štátu Izrael na Slovensku.
Výmenný pobyt v Izraeli teraz čaká na šiestich slovenských študentov spolu s dvoma učiteľmi o mesiac neskôr, od 15. do 21. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín