Po štvrtý raz zorganizovali občianske združenia Podvihorlatská paleta a Spoločnosť klinickej onkológie na Deň narcisov tvorivú dielňu. Podporiť namaľovaním kvetu nádeje dobrú myšlienku prišli okrem domácich aj hostia v Poľska, Ukrajiny a Maďarska. Precestovali stovky kilometrov.
HUMENNÉ. Myšlienku maľovať narcisy uviedli zakladajúce členky Podvihorlatskej palety do života po prvýkrát pred štyrmi rokmi.
„Terapia umením je osvedčená. Maľovanie je najlepší relax. Pomáha zabudnúť na zdravotné problémy a nepozná jazykové bariéry,“ vysvetlila Anna Šimkuličová, prečo sa rozhodli boj proti rakovine podporiť takouto formou.
Obrazy putujú do onkologických ambulancií, na nemocničné oddelenia, na výstavy i dražby.
Maľovanie narcisov. S chuťou sa do práce pustilo dvadsať autorov.
Prišli zblízka i zďaleka
Tvorivá dielňa prekročila hranice regiónu. Aktívnou účasťou ju podporili členky onkologického klubu a umelcov z poľského Przemysla, zo Sanoka, ukrajinského Ľvova a maďarského Sárospataku.
„Vážim si všetkých, ktorí merali dlhú cestu a prišli podporiť našu myšlienku. Teší ma, že sme k podobnej aktivite inšpirovali kolegyne z Poľska, ktoré nás pravidelne pozývajú na narcisový pochod,“ dodala Šimkuličová.
K maliarskym stojanom a plátnam sa v Dome kultúry posadilo 20 amatérskych, ale aj profesionálnych výtvarníkov, medzi nimi aj Ľudmila Lakomá - Krausová z Michaloviec, či Eva Goľová zo Sniny.
Vo výstavných priestoroch od piatka visí 70 obrazov, ktoré vznikli počas doterajších ročníkov.
Obrazy poslali umelci aj z Iraku, Libanonu, Cypru, Spojených štátov či Austrálie.
Mária Lelková (stojí), predsedníčka Podvihorlatskej palety. Maľuje Mária Lukáčová, predsedníčka Okresnej organizácie ÚŽS v Humennom.
Torta. Sladkú podporu maliarom priniesla Oľga Skysľáková, riaditeľka SOŠ (vpravo).
Narcisy. Steny výstavnej siene v Dome kultúry zdobí 70 obrazov. Foto: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín