Veriaci si želajú, aby to bolo čím skôr, správca farnosti to odhaduje asi na 4 ďalšie roky.
HUMENNÉ. Základný kameň Pravoslávneho chrámu sv. Cyrila a Metoda v Humennom položili 12. septembra v roku 1991, prvé bohoslužby sa tu začali o 5 rokov neskôr a vysvätený bol v roku 1999.
„Odkedy som sem prišiel, ešte sme nezložili lešenie,“ usmieva sa Peter Humeník, dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom.
„Najprv bolo vonku, potom dnu, zase vonku a zase dnu. Ale vydržíme, stojí to za to.“ Momentálne už siedmy rok prebiehajú práce v interiéri chrámu, jeho steny rozpisuje ikonami poľský ikonopisec.
Pravoslávna cirkev chrámy tradične rozpisuje ikonami. „Ikona je okno do duchovného života, je to teológia vo farbách, preto sa nemaľuje, ale píše.“ hovorí Peter Humeník.
Pokračuje slovami Bazila Veľkého: „Čo slovo prostredníctvom rozprávania sluchu prináša, to maľba ukazuje mlčky našim očiam.“
Náročné a zdĺhavé
Rozpis tohto chrámu sa začal v roku 2009, hneď o rok choroba odstavila ikonopisca od práce, po krátkej prestávke, ale v začatom pokračuje až dodnes. A ešte nejaký ten rok bude.
Humenčania sa rozhodli zveriť svoj chrám do rúk ikonopisca spoza hranice, síce Rusína, ale žijúceho v Poľsku. Prichádza dvakrát v roku, na jar a na jeseň, pracuje od rána do večera niekoľko dlhých týždňov.
„Niekedy nás pribrzdia aj jeho iné pracovné povinnosti a inokedy peniaze. Na tento chrám nedostaneme dotácie, lebo to nie je pamiatkový chrám, takže rozpis financujeme len zo zbierok alebo z toho, čo nám dá mesto, čo sa zvýši z nášho rozpočtu. Raz nám prispel na tento účel VÚC PSK,“ hovorí Peter Humeník.
Tento chrám je zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi a v tomto duchu pribúdajú na jeho stenách ikony. Vždy po častiach a po vzájomnej dohode zainteresovaných, ale podľa prísnych pravidiel. Najbližšie práce budú pokračovať už od budúceho mesiaca.
„Naši veriaci by chceli, aby to bolo hotové čím skôr, ale ako som už hovoril, nedá sa to zvládnuť ani finančne a ani ľudsky. Je to veľmi náročná a precízna práca,“ hovorí dekan farnosti, ktorý to reálne vidí ešte na ďalšie 4 roky.
Aj na Slovensku sú kvalitní ikonopisci, ale...
Pravoslávna cirkev v českých zemiach a na Slovensku patrí medzi tie menej početné. U nás má okolo 50-tisíc veriacich, ale tých, čo sa venujú písaniu ikon, vraj máme stále dosť.
Medzi najvýznamnejších patrí Miroslav Pirchala, duchovný zo Sukova, ktorí rozpísal aj humenský ikonostas.
Podľa Petra Humeníka je ich na Slovensku asi 10. Oni si ale vybrali umelca z Poľska.
Jeho rukopis oslovil Humenčanov najviac a on by mal dať ich chrámu svoju vlastnú, jedinečnú, na Slovensku zatiaľ nepoznanú pečať.
„Výzdoba interiéru nášho chrámu by mala našim veriacim pripomínať kúsok neba na zemi. Keď sem vstúpia, keď prídu na bohoslužbu, aby ich to prenieslo do trochu iného, duchovného priestoru so všetkým, čo k tomu patrí, jednoducho, aby to bolo iné ako vonku.“
Nad oltárnou časťou. Ikona Bohorodičky, tzv. Oranta. Foto: mima
Bez lešenia to nejde. Veriaci musia byť trpezliví. Foto: mima
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín