Sninčan Kamil Kavčák odmalička túžil chovať kone a jazdiť na nich. Detský sen si splnil a dnes je široko – ďaleko známy ako jeden z najmladších podkúvačov koní.
SNINA. Kamil Kavčák má 38 rokov. Roky jazdí na koňoch, ktoré aj sám chová. Podkúvačský kurz si urobil, ako sám hovorí, preto, aby bol sebestačný.
„Aby som nemusel využívať cudzie služby. Ale hlavný dôvod bol, že som sa to chcel naučiť. Bavilo ma to a neskôr aj chytilo. Robím to rád. Keď ma zavolajú podkúvať, neriešim, či je sviatok, piatok, či ráno alebo večer, blízko či ďaleko, idem s radosťou,“ hovorí dlhoročný fanúšik parkúrového jazdenia.
Do netradičného kurzu sa prihlásil aj vďaka pomoci veterinára Vladislava Juška na veterinárnu školu do Košíc. Mesačný kurz bol rozdelený do dvojtýždňových turnusov.
„Najprv sme sa učili teóriu, choroby zvierat, spôsoby ošetrovania kopýt a paznechtov. Nešlo len o kone, ale aj iné hospodárske zvieratá, ako napríklad kravy či ovce. Zišlo sa mi to, keď som pracoval ako ošetrovateľ pri kravách na družstve,“ spresňuje.
Podkovu aj sám vyrobí
Druhá časť kurz bola venovaná podkovám a samotnému podkúvaniu. Pod rukami mladého podkúvača sa z kusa železa hravo stane podkova.
„Samozrejme. So všetkým, čo k tomu patrí, s dierami na klince – podkováky, s čiapkami, čo držia podkovu na kopyte. Musím vedieť vyrobiť podkovu, bola to súčasť skúšky,“ hovorí Kamil Kavčák.
V súčasnosti sa podkovy dajú kúpiť v obchode. „Prispôsobím ju, podľa potreby rozšírim alebo zúžim, natiahnem. Podkovy sú číslované. Sú kvalitné. Je jednoduchšie a pohodlnejšie kúpiť ich hotové, ako ich vyrábať. Veľkosť podkovy sa prispôsobuje kopytu,“ vysvetľuje.
Treba si všímať nielen veľkosť kopýt, ale aj chôdzu zvieraťa. „Prv ako podkovu založíte, musíte odstrániť odrastenú rohovinu. Podobne ako ľudský necht, tiež ho musíte odstrihnúť. Potom musíte kopyto vyrovnať a až potom pribíjať podkovu. Klince sú tiež číslované,“ hovorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín