Dvadsaťosem materských škôl z jednotlivých miest Slovenska bude maľovať a priestorovo stvárňovať rovnaký počet rozprávok zo všetkých členských krajín Európskej únie. Takto únia spozná slovenské mestá a slovenské deti úniu.
HUMENNÉ. Ako jediná materská škola v okrese Humenné, sa do projektu Svet okolo nás – Eurorozprávky zapája Materská škola na Třebíčskej 13.
Jej žiaci v spolupráci s učiteľkami predstavujú rozprávku z Cypru, ale aj svoje rodné mesto. Každá rozprávka tohto projektu hravým spôsobom zavedie naše deti do blízkeho i vzdialeného sveta európskeho spoločenstva.
Tento originálny projekt organizovaný Európskou školou v Bruseli pri príležitosti predsedníctva Slovenska v Rade EÚ má byť prínosom nielen pre slovenské školstvo, ale aj pre deti žijúce v európskom spoločenstve.
„Sme presvedčení, že realizácia tejto myšlienky ukázať v Európe krásne hodnoty vytvorené našimi deťmi a európskymi deťmi prinesie radosť nielen deťom, autorom, pedagógom, pracovníkom EÚ, ale aj širokej verejnosti,“ hovoria autori projektu.
Naši spoznávajú Cyprus
28 klasických rozprávok typických pre jednotlivé krajiny EÚ bude výtvarne spracovaných v plošnej a priestorovej podobe. Prostredníctvom spontánnej detskej tvorby tak Slovensko bude prezentované ako mladá, moderná a dynamická krajina. Zároveň deti predškolského oddelenia Európskej školy v Bruseli budú taktiež svojim spôsobom originálne stvárňovať daných 28 typických európskych rozprávok.
„Účasť v projekte Eurorozprávky nám ponúkla autorka projektu Mária Zuščinová. V našej škole je do projektu zapojených 54 päť až 6-ročných detí s učiteľkami. Ponuku sme dostali začiatkom januára 2016. Neskôr sme si na výtvarnom seminári v Prešove vylosovali cyperskú rozprávku, ako jednu z rozprávok krajín EÚ,“ hovorí Mária Bednárová, riaditeľka MŠ.
Zapájajú sa malí i veľkí
Humenčanom žreb prisúdil rozprávku s názvom Prečo má korytnačka pancier. Deti si ju vypočuli, dramaticky stvárnili, potom prišlo na rad kreslenie, vytvorili leporelo a opäť maľovali, vystrihovali a lepili, pretože jednotlivé postavičky bolo treba priestorovo stvárniť. Priebeh všetkých doterajších činností je zachytený na fotografiách a videonahrávkach. V závere projektu sa z nich urobí 3-minútový záznam, ktorý bude využitý na tvorbu spoločného videozáznamu.
„Súčasne pripravujú učiteľky brožúru, ktorá bude obsahovať krátke info o našej materskej škole, o našom meste, text rozprávky, fotodokumentácia projektu a poďakovanie sponzorom. Bude spracovaná v slovenskom a anglickom jazyku, s prekladom nám pomáhajú rodičia detí.“
Tvorivé obdobie malých škôlkarov potrvá ešte do polovice mája. Vtedy je uzávierka projektu. Výstava jednotlivých rozprávok bude nainštalovaná najprv v Bruseli, neskôr v Bratislave a možno aj v Prešove.
Výsledok už je vidieť. Práce je ale ešte stále dosť. Foto: V. Gregušová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín