Ochranári natiahli fóliové zábrany, školáci a dobrovoľníci preniesli do bezpečia vôd Brestovských rybníkov tisícky ropúch a skokanov. Žabie taxi úspešne funguje už piaty rok.
BRESTOVSKÉ RYBNÍKY. Pracovníci Správy CHKO Východné Karpaty v Medzilaborciach sa o bezpečný prechod obojživelníkov z lesa do vody na Brestovských rybníkoch starajú už dvanásť rokov.
„Lokalita na Brestove pri Humennom je charakteristická masovou migráciou ropúch bradavičnatých. V menšom počte je možné pozorovať aj skokana hnedého, skokana štíhleho, rosničku zelenú, mloka veľkého, mloka bodkovaného, mloka karpatského či salamandru škvrnitú,“ hovorí environmentalistka zo Správy Anna Macková.
Šiestaci zo Švermovky. Žaby prenášali v piatok. Foto k článku: Jana Otriová
Do polovice apríla
Vývoj počasia počas veľkonočných sviatkov a predpoveď meteorológov ropuchy na niekoľko dní spomalil.
Dážď a teplota vzduchu aspoň 12 stupňov počas dňa a plusové teploty aj počas noci sú pre migráciu obojživelníkov hlavným spúšťačom.
Ochranári natiahli fóliové zábrany pri ceste v dĺžke takmer 650 metrov v predstihu, už 16. a 17. marca.
„Skúsenosti z uplynulých rokov nasvedčujú, že migrácia ropúch sa začína okolo 29. marca a trvá približne do 15. apríla. Fólie sme osadili na oboch stranách cesty, keďže samčeky ktoré tiahnu o niečo skôr, aj po prenesení do rybníkov vychádzajú znova na cestu,“ vysvetľuje Macková.
Ropucha bradavičnatá tiahne na lokality rozmnožovania masovo. Pred nebezpečenstvom ropucha nedokáže rýchlo uniknúť, keďže má kratšie nohy ako skokan. Vlani bolo na Brestove prenesených 16 681 jedincov.
Fóliové zábrany. Ochranári ich natiahli po oboch stranách cesty.
Žabí taxikári študujú aj pracujú
Pomoc pri prenose obojživelníkov v tomto roku ponúkli už po piatykrát Základná škola (ZŠ) Jána Švermu v Humennom a ZŠ Koškovce.
Program Žabie taxi sa delí na teoretickú a praktickú časť. V teoretickej časti šiestaci museli odpovedať na otázky týkajúce sa života obojživelníkov.
„Hravo ich zvládali. Ich pravdivosť si mohli overiť v terénnej časti programu, kde priamo na rybníkoch prenášali obojživelníky do vody. Žiaci spracujú terénne zápisníky, ktoré vyhodnotíme a tri najlepšie oceníme,“ spresňuje Anna Macková.
Vodiči musia byť opatrní
Migrácia žiab sa začala v predposledný marcový deň. „Nazbierali sme prvých 507 jedincov,“ hovorí Macková.
Nasledujúci deň ochranári zlomili rekord. „Preniesli sme 9128 jedincov ropuchy. Nepamätám si, že by sme za jeden deň preniesli také množstvo. Je to dôsledok miernej zimy,“ vysvetľuje environmentalistka.
V piatok žabí taxikári – šiestaci zo ZŠ Švermova preniesli 6 009 žiab, v sobotu majú pomáhať žiaci z Koškoviec.
Dobrovoľníci sa môžu prihlásiť na telefónnom čísle 0903 298 307.
„Návštevníkov Brestovských rybníkov prosíme, aby v čase migrácie ropúch bradavičnatých do 15. apríla obmedzili pohyb motorových vozidiel na ceste popri rybníkoch aj po hrádzi,“ uzavrela Macková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín