Na cestách horného Zemplína pribudne desať meteostaníc.
HORNÝ ZEMPLÍN. Po spustení monitorovacieho systému na slovensko-poľskom pohraničí pokračuje Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) v jeho rozširovaní v ďalších troch okresoch na východnej hranici.
Ako informovala hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková, projekt Monitoring klimatických podmienok a zjazdnosti komunikácií v slovensko-ukrajinskom pohraničí sa realizuje v rámci Nórskeho finančného mechanizmu 2009 – 2014.
Ukončený má byť v budúcom roku. Monitorovací systém bude nainštalovaný v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce. Celkový rozpočet projektu predstavuje 150 000 eur.
Desať meteostaníc v troch okresoch
„V rámci projektu na slovenskej strane zriadime monitorovací systém, ktorý tvorí desať informačných meteorologických panelov s kamerou. Tie budú zbierať a vyhodnocovať meteorologické údaje, teda teplotu ovzdušia a teplotu povrchu vozovky. Budú napojené na dopravný dispečing,“ vysvetlil riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.
Meteostanice pribudnú v obciach Koškovce, Hudcovce, Palota, Hostovice, Nižná Sitnica, Radvaň nad Laborcom, Rokytovce, Ubľa, Ulič a na kopci Karcaba pri obci Príslop.
Zvýšia bezpečnosť
Hoci projekt trvá do marca 2017, cestári plánujú nainštalovať kamery na jeseň. Pomôcť by mali už pri tohtoročnej zimnej sezóne. „Po vyhodnotení meteorologických údajov bude riadenie pri zimnej údržbe ciest operatívnejšie. Prispeje k vyššej bezpečnosti cestnej infraštruktúry a zároveň budú informačné meteorologické panely informovať všetkých vodičov, turistov, obchodníkov a návštevníkom ukrajinsko-slovenského prihraničného regiónu. Bude vytvorená aj mobilná aplikácia, na ktorej sa budú všetky informácie z meteorologických staníc nachádzať,“ spresnil Kozák.
Zlepšiť životné prostredie na priechodoch
Projektovú zmluvu medzi správcom schémy malých grantov Nórskeho finančného mechanizmu, ktorého zastupuje PSK, a prijímateľom projektu, Správou a údržbou ciest PSK, podpísali 2. januára.
Úvodná konferencia, ktorá odštartovala jednotlivé aktivity projektu, sa konala 10. marca vo Veľkom Bereznom. Projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a zo slovenského štátneho rozpočtu.
Partnermi projektu sú Velykoberezňanska obecná rada Velykoberezňanskoho rajonu Zakarpatskoj oblasti, Velykoberezňanska rayonna asociacia miscevych rad a Obec Ubľa.
„Úlohou projektu je zlepšiť životné prostredie na hraničných priechodoch a ich okolí, zintenzívniť spoluprácu a koordináciu aktivít medzi slovenskou a ukrajinskou stranou, nezávisle a nestranné monitorovať prihraničný región s cieľom zlepšiť poskytovanie informácií, bezpečnosť cestnej infraštruktúry a zvýšiť turistickú atraktivitu územia,“ uzavrel riaditeľ Kozák.
V Prešovskom samosprávnom kraji doposiaľ cestári nainštalovali 22 meteostaníc, najviac na slovensko-poľskom pohraničí. Po ukončení projektu ich bude v kraji spolu 32. Financie na monitorovací systém SÚC PSK získala z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko, z Regionálneho operačného programu, z vlastných zdrojov a najnovšie aj z Nórskeho finančného mechanizmu.
KDE SÚ METEOSTANICE
Becherov, Kľušov, Kurov, Mihaľov, Nižná Polianka, Obručné, Smilno, Sveržov, Kurima, Vyšný Hrušov, Spišské Bystré, Slovenská Ves, Vyšné Hágy, Kamienka, Holčíkovce, Bodružal, Mlynárovce, Šarišské Jastrabie, Malý Lipník, Šambron, Reľov a Klenov.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín