Nepretržite pracuje už vyše šesť desaťročí. Nedávno otvorila dvere návštevníkom. Nazrieť sa dalo do každého kúta.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Meteorologická stanica slúžila ako vojenská už v roku 1947. Pozorovania vykonáva od roku 1951 a od 54. roku funguje ako profesionálna.
Meteorologická stanica v bielej búdke slúži meteorológom od roku 1994. Na stĺpe vetromerného prístroja je namontovaná nová, modernejšia.
„Inštalovali ju len nedávno. Ešte nie je v prevádzke,“ hovorí meteorologická pozorovateľka Valéria Malá.
Malá skrinka dokáže veľa. „Môžeme merať teplotu, tlak, vlhkosť, okrem oblačnosti a dohľadnosti. K automatickej stanici patrí aj ceilometer a zrážkomer. Na meranie slnečného svitu slúži klasická guľka na vrchole stĺpa. Nová stanica zvládne aj meranie výšky snehu,“ spresňuje.
Správy každú hodinu
Stanica je v nepretržitej prevádzke. „Každú hodinu podľa medzinárodných kódov vysielame synoptické správy. Sú hlavné, vedľajšie a hodinové správy. S klasickými prístrojmi vykonávame klimatické pozorovanie podľa miestneho času. Znamená to, že náš miestny stredný čas sa líši o štyri minúty na jeden stupeň od pásmového času. Správy teda vysielame stále o štyri minúty skôr,“ vysvetľuje meteorologická pozorovateľka.
Zrážkomery s lievikmi zachytávajú zrážky do nádoby. „Vodu prelievame do odmerky. Zrážky meriame ráno o šiestej pre synoptiku, o 13.32 pre klimatiku za celý predchádzajúci deň. Pre synoptiku získavame údaje z automatickej stanice. Má prednosť pred klasickým pozorovaním,“ dodáva.
Výšku snehu merajú trikrát denne – o siedmej, štrnástej a dvadsiatej prvej hodine. .Súčasťou meraní je aj výpar vody.
Ako dlho svieti Slnko
Heliograf, slnkomer, zaznamenáva, koľko hodín svieti Slnko počas dňa. Guľa odráža slnečné lúče na pásku, vypáli ju.
„Potom vyhodnocujeme, koľko hodín Slnko svieti. Pásky sa líšia podľa ročného obdobia. V zime sú krátke rovné, v lete dlhé. Pásky vymieňame vždy večer,“ hovorí Malá.
Otepľovanie je podľa pozorovateľky zjavné. „Dlhodobé priemery počas rokov sú vyššie, skoro až o jeden stupeň. Možno príde obdobie, keď bude chladnejšie, ťažko povedať. Pozorovania sa robia dlhodobo a z ich sa vypočítavajú priemery pre určovanie klimatického charakteru. Mali by sa robiť dlhodobo na tom istom mieste,“ zdôrazňuje.
Valéria Malá. Vysvetľuje Vladimírovi a štvorročnému Jakubovi Slivkovcom, čo všetko stanica meria.
Meteorologická stanica. Je najvýchodnejšou v krajine. Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín