Výsledky nie sú pre hygienikov prekvapením. Nebezpečenstvo hrozí tým, ktorí to vôbec neriešia.
HUMENNÉ. Svetový deň vody, ktorým bol 22. marec, využili zamestnanci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Humennom na zvyšovanie povedomia a informovanie verejnosti o pitnej vode a jej význame pre ľudské zdravie.
Malé množstvo dusičnanov sa môže nachádzať takmer v každej vode. Vplyvom intenzívneho hnojenia a únikmi odpadových vôd zo žúmp či septikov sa dusičnany stali vážnou hrozbou všetkých studní.
V súčasnosti je stále ešte cca 20 % obyvateľov nášho regiónu odkázaných na zásobovanie pitnou vodou z vlastných zdrojov.
Na úrad prišlo počas dňa 118 občanov, ktorí si doniesli na bezplatné vyšetrenie aj vzorku vody z vlastnej studne.
Väčšinou z okolia Humenného, ale aj zo vzdialenejších lokalít napr. z Uliča, Klenovej či Vydrane a iného regiónu.
33 percent je dobré číslo
Skúšky vody na dusičnany a dusitany boli vykonané iba orientačne testovacími prúžkami.
Z vyšetrených 118 vzoriek bolo 33 % vyhodnotených ako nevyhovujúcich.
„Nedomnievame sa, že kvalita vody v individuálnych studniach na území nášho regiónu je taká dobrá. Podľa našich skúseností je škodlivosť vody v súkromných studniach až na úrovni 40 %,“ povedal Miroslav Veliký, regionálny hygienik.
Tieto výsledky svedčia skôr o tom, že o vyšetrenie vody prejavili záujem najmä občania, ktorí venujú sústavnú pozornosť kvalite vody vo svojich studniach.
„Záujemcom sme vysvetľovali potrebu udržiavania okolia studne, teda jej ochranného pásma tak, aby povrchové vody nemohli zatekať do studne,“ povedal.
V ochrannom pásme nesmú byť žiadne zdroje znečistenia, ako chovné zariadenia, kanalizácia, žumpy, septiky, cesty a cestné rigoly, ale ani záhradky, ktoré sú hnojené.
Kontaminovaná voda je nebezpečná
Pomerne veľký záujem o vyšetrenie vody z vlastných studní mali aj občania obcí, v ktorých je prevádzkovaný verejný vodovod. V súčasnej sociálno-ekonomickej situácii dávajú prednosť vlastným zdrojom aj napriek tomu, že tieto často nespĺňajú požiadavky na kvalitu vody.
„Upozorňujeme, že užívanie kontaminovanej vody z nekontrolovaných, zle udržiavaných zdrojov môže byť príčinou ochorenia, aj infekčného,“ upozorňuje hygienik.
Ide najmä o akútne ochorenia, ako napr. brušný týfus, bacilárna dyzentéria, vírusová hepatitída a leptospiróza, gastroenteritída, ale aj parazitárne ochorenia.
Pri deťoch buďte opatrní
Dusičnany pochádzajú z hnojív používaných vo veľkom množstve v intenzívnom poľnohospodárstve, z poškodených rúr a potrubí, z drenáží, ktoré sú poškodené alebo príliš blízko studní, alebo zo zle zabezpečených zariadení pre chov hospodárskych zvierat a pod.
Dusičnany sú sami osebe pre človeka málo škodlivé. Môžu škodiť nepriamo tým, že sa v tráviacom trakte môžu redukovať bakteriálnou činnosťou na toxickejšie dusitany.
Tie reagujú s hemoglobínom, červeným krvným farbivom zodpovedným za prenos kyslíka, ktorý sa redukuje na methemoglobín, a pôsobí aj na ostatné orgány. Zvýšené množstvo methemoglobínu spôsobuje viditeľné zmodranie najmä u detí – cyanózu.
„Slovenská legislatíva síce povoľuje obsah dusičnanov až do 50 mg/l, čo je zdraviu neškodné pre väčšie deti a dospelých ľudí, ale u malých dojčiat, najčastejšie do 6. mesiaca, konzumácia pitnej vody s obsahom dusičnanov nad 15 mg/l môže spôsobovať vážne poškodenie zdravia,“ vysvetľuje Veliký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín