Nová kampaň dopravákov, aká tu ešte nebola, nechce šokovať, len upozorniť na riziká nezodpovedného správania sa.
HUMENNÉ. Kampaň sa ešte len rozbieha. „Toto miesto môže byť vaše, ak sa odviažete!“ či „Jazdíte bez reflexných prvkov? Veď vás to prejde!“.
Oslovuje nielen vodičov, ale aj chodcov a cyklistov. Pripravené sú bežné bilbordy, bigbordy, megabordy či svetelné reklamy, takzvané citylight.
Bilbordy sú dlhodobo považované skôr za prvok, ktorý rozptyľuje vodičov, niektorí bojujú za ich zrušenie popri cestách.
Teraz paradoxne práve polícia prichádza s bilbordovou kampaňou. Pripravených je 800 pútačov, rozmiestnené budú po celom Slovensku.
Iniciatíve sa medze nekladú. Najmä, ak realizovanie dobrých nápadov môže pomôcť pri záchrane životov. Polícia dlhodobo podporuje preventívne projekty a víta akúkoľvek iniciatívu, ktorá prispeje k väčšej bezpečnosti na cestách.
Zodpovedne na ceste, bezpečne v cieli
Za chyby sa platí a v zlomku sekundy sa môže zmeniť celý život. Či už za prekračovanie rýchlosti, telefonovanie a alkohol za volantom v prípade vodičov.
Bezhlavé prebiehanie cez cestu, na červenú, bez reflexných a ochranných prvkov v prípade chodcov a cyklistov. Teraz s iniciatívou prišla reklamná agentúra BigMedia, ktorá celý projekt aj zafinancuje.
Na preventívnom projekte s názvom Zodpovedne na ceste, bezpečne v cieli sa podieľa spolu s Prezídiom Policajného zboru.
Na celom území Slovenska bilbordy popri cestách budú upozorňovať na následky chýb, ktorých sa každodenne dopúšťajú. Tieto reklamné plochy pribúdajú každý deň, do konca roka ich bude spolu približne 800.
Žiadna krv, len myšlienka
„Na Slovensku máme všetci záujem, aby bolo na cestách čo najmenej tragédií. Táto prelomová akcia prinesie iný pohľad na možné nástrahy, ktorých výsledkom môžu byť nehody s následkami na celý život,“ povedal pri príležitosti spustenia kampane policajný viceprezident Ľubomír Ábel.
„Prostredníctvom nosičov vonkajšej reklamy chceme poukázať na následky dopravných nehôd z iného uhla pohľadu, ako bola verejnosť do teraz zvyknutá. Takýmto spôsobom chceme upozorniť na to, ako málo stačí, aby sa napríklad zo šoféra vozidla stal vozičkár,“ vysvetľuje rozhodnutie spustiť preventívnu kampaň šéf BigMedie János Gaál.
„Nechceli sme ukazovať žiadne zakrvavené čelné sklá alebo zrazené deti. Snažili sme sa vymyslieť spôsob, o ktorým by sme ukázali účastníkom, aké sú príčiny dopravných nehôd.“
10 vizuálov
Pripravených je desať vizuálov, ktoré sa budú v priebehu roka obmieňať. Obsahujú obrazové motívy i textové výzvy.
Každý z nich upozorňuje na rôzne porušenia dopravných predpisov – jazda pod vplyvom alkoholu, bez bezpečnostného pásu, telefonovanie počas šoférovania, prechod na červenú, chýbajúce reflexné prvky či jazda bez cyklistickej prilby. „Chodíte na červenú? Veď vás to prejde!“.
Slogany sú hra slov, nad ktorou je potrebné zamyslieť sa. „Hrajú sa vaše deti na ceste? Veď ich to prejde!“, aj takýto text sa objaví na pútačoch. Niektorí odborníci sa obávajú, či v tomto prípade nebudú pozornosť vodičov skôr odpútavať.
„Znižovanie dopravných nehôd a ich následkov nie je len záležitosť polície, k bezpečnosti na cestách musí pri-spieť celá spoločnosť aj všetci účastníci cestnej premávky. Teší ma, že si to čoraz viac uvedomujú, o čom svedčí aj tento, v tomto roku určite nie posledný dopravno-preventívny projekt. Verím, že sa nám spoločne podarí zachrániť čo najviac životov,“ povedal vice-prezident Policajného zboru, generál Ľubomír Ábel.
Je to len biznis
Jednoznačný názor na celú kampaň i problematiku bezpečnosti na cestách má Ján Biľo, dlhoročný učiteľ a majiteľ miestnej autoškoly.
„Nemá to žiaden zmysel, je to len biznis. Kým nebudú policajti na cestách, nič sa nezmení. Teda, len to, že tam budú, nestačí,“ hovorí a zveruje sa s najčerstvejším zážitkom. „Práve som sa vrátil z Banskej Bystrice, stretol som cestou 5 policajných hliadok, ale ani jedna nezastavovala autá, len tam tak stáli.“
Ján Biľo si už niečo odjazdil, aj odučil a je skalopevne presvedčený, že celá kampaň sú len zbytočne vyhodené peniaze.
„Máme takých vodičov, akých púšťajú na cesty policajti, lebo oni skúšajú v autoškolách. Práve tam by sme mali začať, keď chceme mať bezpečnejšie cesty.“
Snažiť sa prevychovávať ľudí s vodičským oprávnením sa mu zdá už neskoro. „Videl som už na cestách zomierať niekoľko ľudí, toto nie je môj subjektívny pocit, ale objektívny názor,“ zdôrazňuje.
Fakty
Minulý rok prišlo pri nehodách o život 274 osôb, z nich bolo 139 vinníkov a 135 nevinných ľudí.
Za dva mesiace tohto roka zomrelo 34 osôb, až 53 % z nich tvoria najzraniteľnejší účastníci, a to chodci.
Polícia venuje problematike dopravnej výchovy a bezpečnosti účastníkov cestnej premávky pozornosť počas celého roka.
V roku 2015 policajti vykonali približne dvetisíc preventívnych aktivít pre viac ako 50-tisíc detí materských škôl, žiakov základných škôl a stredoškolskú mládež.
Na viac ako 230 stretnutiach pripomenuli staršej generácii základné zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke s cieľom zvýšenia ich vlastnej bezpečnosti.
Prezídium Policajného zboru
Anketa
Milan B. (36): „Ešte vždy je to decentná a málo šokujúca kampaň oproti iným krajinám, ale snaha sa cení. Snáď to zachráni aspoň jeden život. Miesto pre invalidov by som aj tak zvýraznil. Nech je posolstvo bilbordu ešte zrejmejšie. Čo sa týka „údernosti“ reklamy, máme na Slovensku čo doháňať.“
Jozef L. (43): „Ako jednu z foriem na zamyslenie sa vodičov to beriem, vnímam to pozitívne. Tie slogany sú trefné, len to chce zamyslieť sa nad nimi a či toto budú Slováci robiť, to netuším. Páči sa mi aj ten vizuál. Myslím si, že je to príjemný bilbord. Lepšie sa na to pozerá, ako na bilbordy politikov a okrem toho to má aj význam.“
Katarína H. (17): „Ešte nemám vodičák, vnímam ich ako spolujazdec, takže mam dosť času uvedomiť si, čo nám nimi autor chcel povedať. Myslím si ale, že vodiči ich veľmi neriešia, možno keď taký bilbord uvidia prvýkrát, spozornejú, ale po čase to už bude rutina, ani nebudú vedieť, čo je na nich.“
Vladimír V. (74): „Už nejazdím, bilbordy som videl len v televízii. U nás ešte nie. Ja som jazdil 50 rokov bez nehody aj bez bilbordov, ale dnes, pri tom rýchlom živote a ľuďoch, čo si nevážia svoj ani cudzí život, si nemyslím, že práve toto je najlepšia forma prevencie.“
Janka Z. (55): „Pochybujem, že to má nejaký zmysel. Ja by som zrušila všetky bilbordy pri cestách a nie ešte ďalšie dopĺňala.
mima
Nový Zéland. Foto: MB
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín