Podľa ukrajinskej tradície okrem sviatkov kraslice darujú dievčatá chlapcom, ktorí sa im páčia, alebo si ich dávajú dvaja rozhádaní susedia na znak zmierenia.
HUMENNÉ. Výtvarník Roman Pylyp pochádza z ukrajinského Užhorodu, kde učí na vysokej škole, venuje sa aj vedeckej práci a rekonštrukciám ľudovoumeleckých výrobkov. Asi 5 rokov sezónne aj písaniu kraslíc.
„V Zakarpatskej oblasti Ukrajiny máme veľa druhov kraslíc, pretože sme multikulturálny národ. Susedíme so Slovákmi, Poliakmi, Maďarmi a Rumunmi. Žijú tu skupiny Huculov, Bojkov, Lemkov i Rusínov a každý z nich má svoje tradície ukryté v kraslici,“ hovorí Roman.
Zaujímajú ho hlavne ornamenty na vajíčku. Na tých jeho sú huculské motívy. Píšu sa voskom a majú sedem farieb.
Majú podobnú výstavu
Na Ukrajine sa dnes kraslice spájajú len s Veľkou nocou, i keď v minulosti bol ich význam oveľa širší.
Podobnú výstavu, na akej predvádzal Humenčanom svoje umenie, organizoval pred rokom aj vo svojom rodnom meste. Predstavilo sa 30 kolekcií domácich autorov.
Na Slovensko priniesol tentoraz aj kraslice iných autorov, dvoch vyše 80-ročných žien a jednej svojej žiačky, teda zástupkyne najmladšej generácie ukrajinských krasličiarok.
„Veľmi sa teším, že v niektorých obciach ešte žijú ženy, ktoré vedia písať kraslice tým tradičným spôsobom, je to veľmi vzácne, ale nájdu sa. Ich pamäť je v končekoch prstov a to je veľmi cenné. Iba takto môžeme naše tradície udržať a odovzdať ďalej.“
Tradície máme podobné
Veľká noc na Ukrajine sa nelíši od tej našej. Pečie sa „pascha“, obradový koláč, maľujú sa vajíčka. Pravoslávni majú sviatky posunuté, v tomto roku až o 5 týždňov neskôr, 1. mája.
„Tradične sa kraslice zdobia na Veľkonočný piatok a zvyčajne na uvarené vajíčko. Okrem sviatkov kraslice podľa tradície darujú dievčatá chlapcom, ktorí sa im páčia, alebo si ich dávajú dvaja rozhádaní susedia na znak zmierenia,“ hovorí Roman Pylyp.
Na kraslice dáva až 7 farieb. Malú tvorivú dielňu mal v Humennom. Foto: Miroslava Masicová
Kolekcia. Autor ju priviezol z Ukrajiny. Foto: Miroslava Masicová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín