Turbulencia času a komercia nás valcujú a vťahujú do víru každodenného dýchania na krk. Spomaľ, raz za čas povie zdravie. Uvažuj, rozkáže rozum. Vnímaj, šepoce cit.
SNINA. A do toho všetkého sa mediálne dovalí plánovaná výstava Petra Kalmusa v sninskom kaštieli.
Výstava, ktorá je o inej kráse, na akú sme zvyknutí a inej estetike, akú nás učili. Ohúrene zaradíme spiatočku a začíname mudrovať o súčasnom výtvarnom umení.
Peter Kalmus je významný konceptuálny umelec na slovenskej výtvarnej scéne, ktorý dlhé roky stál na strane nezávislého alternatívneho umenia.
Často nazývaný „konceptuálny rebel“, či „tragik hravej generácie“. Človek, pre ktorého sa umenie a umelecká tvorba stali neoddeliteľnou súčasťou jeho životného postoja a jeho aktívneho prejavu.
Svojrázny autor
V knihe Slovník výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia sa meno Petra Kalmusa spomína pri trinástich heslách.
Počnúc asamblážou, cez performáciu, akčné umenie, až po umenie odpadu. Autorove diela majú povahu verejného otvoreného a nenásilného protestu. Prekračujú limity a nabúravajú konvencie, narúšajú stereotypy a pôsobia antikomerčne.
Peter Kalmus povyšuje na najdôležitejší aspekt svojej umeleckej práce myšlienku a koncept. Umenie považuje za životný štýl. Preto je nutné spomenúť jeho spoločenské aktivity, ktoré sa s tvorbou umelca prelínajú.
Underground
Peter Kalmus bol v sedemdesiatych rokoch a počas normalizácie výraznou súčasťou neoficiálnej undergroundovej umeleckej scény, od roku 1973 členom Jazzovej sekcie Zväzu hudobníkov ČSR.
V sedemdesiatych rokoch realizoval niekoľko akcií a experimentov skúmajúcich vzťahy života a umenia. V júni 1989 bol signatár petície Niekoľko viet a už v novembri spoluzakladateľ Občianskeho fóra v Košiciach.
V rokoch 1990 – 2012 členom Spolku C + S a od roku 1992 členom spolku Združenie 1992. Zúčastnil sa na množstve kolektívnych výstav, medzinárodných výstavných sympózií a medzinárodných festivalov akčného umenia. Vo svojom výtvarnom programe má viacero tém, ktorým sa pravidelne, až obsesívne venuje. Dvadsať rokov, od roku 1988, denne rituálne obalil minimálne jeden kameň drôtom za každého deportovaného Žida počas existencie Slovenského štátu. Tisíce mosadzným drôtom obalených kameňov „Mementá“, sa stali súčasťou monumentálneho pomníka Park ušľachtilých duší, ktorý vznikol vo Zvolene, ako pocta všetkým, ktorí riskovali život, aby zachránili prenasledovaných Židov.
K jeho dlhodobým projektom patrí cyklus Partitúr, či Koróznych grafík. Od 90. rokov vytvára inštalácie, v ktorých ventiluje svoju posadnutosť konzumom a konzumnou spoločnosťou. Do tohto konceptu čiastočne zapadá aj výstava v sninskom kaštieli Podstromčekové darčeky pre...
Venovaná dadaistom
Výstava je venovaná 100. výročiu vzniku hnutia dadaizmus. Je súčasťou turné One man band Tour 2016. Nájdeme na nej množstvo „dadaistických“ darčekov, ktoré sú vytvorené špeciálne pre túto prezentáciu. Sú väčšinou z „chudobných materiálov“, ktoré sa stávajú nositeľmi nových významov a estetických zložiek diela. Vychádzajú z dadaistických tradícií a vtipne sa odvolávajú na Duchampa, Rauschenberga, Mondriana, ale aj predstaviteľov socrealizmu.
Autor z odpadového materiálu skonštruoval stroje, objekty, asambláže, ako sú napríklad: Zbytočný stroj, Bicykel pre Pohodu, Hracia skriňa, Cédečkáreň, Disharmonorgan, Trofeje, či Borovička a sedem hrušiek. Autor oslobodzuje veci od ich obvyklých vzťahov a ukazuje v nových, nečakaných až nelogických súvislostiach. Môže sa nám zdať, že ide o úmyselnú nerozumnosť.
Hudba pre oči
Autor hravou formou apeluje na prehnaný konzum a megahromadenie vecí, čiže aj odpadov, ktoré zahlcujú naše prostredie. Celá výstava, ako vraví Peter Kalmus, je „výtvarným bluesom či hudbou pre oči“. Sú to objekty, asambláže, ktoré vznikali konkrétne pre túto výstavu.
Aj keď výstava si vyžaduje od diváka špeciálny druh pozornosti, mentálnej spoluúčasti a nenájdete na nej žiadnu expresiu, impresiu či archetypálnosť, verím, že sa na nej pobavíte, pouvažujete nad ňou a odnesiete si pocit nového zážitku.
Výstavu sprístupnili 5. februára a každé dva týždne je dopĺňaná o nové konceptuálne diela „darčeky“. Výstupom tejto výstavy bude 24. marca o 16.16 hodine veľkolepá finisáž. Výstava potrvá do 4. apríla.
Sme radi, že sa nám podarilo túto výstavu zrealizovať v sninskom kaštieli. Je to prvá výstava konceptuálneho umenia s takýmto zameraním v Snine.
Peter Kalmus. S dielom Disharmonorgan. Foto: dk
Autor: Daniela Kapráľová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín