V podstate však ide o to, aby sme nezabudli ako sa drží lyžička a na čo je zubná kefka.
HUMENNÉ. Aj humenský Regionálny úrad verejného zdravotníctva sa aktívne zapojil do kampane „Týždeň mozgu“.
Zamestnankyne Oddelenia epidemiológie a výchovy k zdraviu robili aktivity na danú tému v základných školách, materských školách a v denných centrách v Humennom a v Snine.
Čím viac sme mentálne aktívni a trénujeme svoj mozog, tým bohatšiu sieť spojení medzi neurónmi vytvárame.
Preto keď príde ochorenie, ktoré začne ničiť náš mozog, jeho bunky a spojenia medzi nimi, máme veľkú rezervu, na ktorú sa môžeme spoľahnúť a symptómy ochorenia nastúpia neskôr.
Prioritou akcie je hovoriť o možnostiach, ako si zachovať dobré fungovanie mozgu do vysokého veku.
Mozog nebolí
Náš mozog môžu postihnúť viaceré ochorenia, niektoré z nich sú vrodené (napr. autizmus), niektoré vznikajú v priebehu života (napr. rôzne druhy demencií).
Mozog nemá receptory bolesti. Preto keď sa s ním niečo deje – sú poškodzované neuróny a štruktúry mozgu, nevieme o tom okamžite, ale až keď sa začnú prejavovať príznaky v našom tele, správaní, emóciách a poznávaní.
Funkciu mozgu môže podľa odborníkov pozitívne ovplyvniť konzumácia celozrnných obilnín, ovocia a zeleniny, pretože sú bohatým zdrojom glukózy, ktorá je pre mozog čosi ako pohonná hmota. Strukoviny, zelená zelenina sú bohaté na kyselinu listovú.
Vitamíny skupiny B majú na mozgovú činnosť tiež priaznivý vplyv. Minerály sú dôležité pre prácu nervových buniek.
Netreba však zabúdať na spánok, ktorý je fyziologickou potrebou, ale aj nevyhnutným predpokladom na upevnenie a integrovanie všetkých informácií prijatých v priebehu dňa. Poskytuje mozgu čas na spracovanie spomienok.
Tiež veľa choďte a športujte. Dostanete tak do mozgu viac krvi, a tým aj viac kyslíka a glukózy, ktoré sú pre jeho činnosť nevyhnutné.
Lúštenie krížoviek, hlavolamy, čítanie, debaty udržujú mozog v činnosti, a tým ho tiež dostatočne prekrvujú, ale rozhodne to nestačí.
Musíme ho trénovať
Práve na tréning pamäte bola zameraná jedna z aktivít Týždňa mozgu v Dennom centre na Sídlisku III v Humennom.
Lektorka Iryna Hajdučková pracovala so skupinou aktívnych seniorov. „To nie je len o tom, že si každé ráno umyjeme zuby, alebo sa okúpeme, ale musíme sa starať aj o svoj mozog,“ hovorí a zdôrazňuje, že udržiavať svoj mozog v kondícii je potrebné už od detstva.
Sama už pracovala s rôznymi vekovými skupinami, od detí v materskej škole, až po dôchodcov. Profesionálne sa venuje ľuďom s Alzheimerom v špeciálnom zariadení.
„Nie som teoretik, všetko čo učím, mám odskúšané v praxi. My sa snažíme stabilizovať zdravotný stav týchto ľudí, cvičením nastane dokonca zlepšenie, je to veľká vec.“
V dennom centre sa stretla so zdravými a aktívnymi seniormi, ktorí si uvedomujú, že mozog majú len jeden. „Tých cvičení je naozaj veľmi veľa. Dnes to bude len ukážka. Zmysel to má, keď sa postupuje systematicky, vo viacerých leveloch,“ hovorí Iryna.
Upozorňuje, že dnes také obľúbené krížovky nestačia. Ľudia to robia už automaticky a mozog tým pádom už vôbec nenamáhajú.
My si mozog trénujeme
„Ja si pamäť nijako špeciálne netrénujem, len tak zľahka a dnes som tu na podnet manželky,“ hovorí Štefan Ledinský.
Manželka Elena dodáva: „S pribúdajúcim vekom je to už s pamäťou horšie, ale ja tomu nepodlieham. Pracujem s počítačom a to vyžaduje vždy niečo nové sa naučiť, samozrejme lúštime krížovky a hlavolamy a veľa chodíme do spoločnosti, medzi ľudí, stretávame sa s rovesníkmi. Myslím si, že to veľmi pozitívne vplýva na celkovú psychickú kondíciu nás oboch.“
Osemdesiatročná tiež rada lúšti krížovky a nevyhýba sa spoločnosti. „Necvičím si len mozog, ale aj telo, každý pondelok cvičievame tu v dennom centre. Ešte pred dvomi rokmi som chodievala cvičiť 3-krát do týždňa. Choroby sa ozývajú, nepopieram, beriem kopec liekov, ale je veľmi dôležité, aby som si zachovala zdravú myseľ a zatiaľ sa darí. Všetky čísla, PIN kódy vám poviem z hlavy aj o polnoci. Chcieť je dôležité a neuzavrieť sa pred svetom,“ hovorí Júlia Nevolníková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín