Všetky tieto poranenia si spôsobili samy, alebo navzájom.
HUMENNÉ. Do dvoch dní bolo rozdelených 15 hodín intenzívneho kurzu maskovania poranení, ktorý viedla lektorka Oľga Szalmová, riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Leviciach. Vyškolila celkom 16 nových maskérov z okresov Humenné a Snina, ktorých už o niekoľko týždňov čaká skúška ohňom.
Už v druhej polovici júna sa v Snine uskutoční celoslovenská súťaž poskytovania prvej pomoci dospelých. Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka práve tu na východe vstúpi už do svojho 24. ročníka.
„Školili sme maskérov z okolia, ľudí, ktorí budú na tomto podujatí pomáhať so simuláciou zranení, dobrovoľníkov, zdravotníkov i nezdravotníkov,“ povedala lektorka Oľga Szalmová.
Aj podľa riaditeľky Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Humennom Silvie Knapikovej, je potrebné mať na cvičeniach zdravotníkov a záchranárov dobrých maskérov.
„Dobrým maskovaním robíme simulácie realistickejšie, lepšie predstaviteľné. Zasahujúci sa tak môžu ľahšie vžiť do úlohy a prijať simuláciu ako 'reálnu'. Takisto tým, že zranenie dobre namaskujeme, znížime nároky a nebezpečie, ktoré plynie z 'domýšľania' si záchrancov,“ hovorí Knapiková.
Pripravili, vyskúšali
Nevýhodou je časová náročnosť a potrebné umenie kamufláží, ktoré získavajú vďaka maskovaciemu materiálu. Ten sa dá aj kúpiť, ale ide o finančne náročnú záležitosť. Preto je síce komplikovanejšie, ale podstatne lacnejšie, potrebné komponenty si vyrobiť.
„Ide nám o to, aby sme sa k cieľu dopracovali lacno a efektívne. Krv, pľuzgiere, podliatiny, rezné rany, to všetko si vieme vyrobiť k bezpečných potravín,“ hovorí Oľga.
Na „varenie“ a prípravu jednotlivých komponentov využíva múku, kyselinu citrónovú, med, potravinárske farbivo, ale aj kuracie či kačacie kostičky, samozrejme po predchádzajúcej dôslednej dezinfekcii.
Kurz mal 3 časti. V prvej sa naučili jednotlivé komponenty vyrobiť, v druhej si osvojili, ako majú čo najrealistickejšie vyzerať a v závere dostali konkrétne úlohy, ktoré v praxi ukázali, do akej miery sú schopné novú skúsenosť zvládnuť.
Vzdelávanie bude pokračovať
V Humennom účastníci kurzu začínali so základnými modelmi poranení, naučené budú môcť zúročiť nielen na Harinekovom memoriáli, ale aj na iných záchranárskych súťažiach realizovaných po celom Slovensku. Ich vzdelávanie sa týmto neskončilo. Pribudnú komplikovanejšie zranenia, ktoré sa bude potrebné naučiť robiť.
„Umenie naučiť sa maskovať poranenia nesie aj nemalé riziko, psychickú záťaž, ktorú si je treba uvedomiť, nakoľko ide o veľmi realistické techniky, ktoré nemusí zvládať každý. Preto sme k výučbe pristupovali veľmi citlivo, pod dohľadom certifikovanej lektorky a garantky Oľgy Szalmovej, doktorky Biserky Kupčovej a ďalších zdravotníkov,“ hovorí Knapiková a dodáva, že „na Červenom kríži si uvedomujeme, že maskovanie je len prostriedok na výučbu, nie cieľ, ktorým chceme niekoho vyľakať“.
Maskovanie je len prostriedok na výučbu. Nie je to cieľ, ktorým chcú niekoho vyľakať. Foto: Natalia Vesma
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín