Amatérskych fotografov Staršie, ale aj najnovšie kúsky vystavili v alternatívnom výstavnom priestore v Art café Verchovina.
HUMENNÉ. Športová fotografia zaberá v aktívnej činnosti oboch fotografov významné miesto.
Humenčan Jozef Feigl je dušou fotograf krajinár. Sporadické fotografovanie rôznych športových podujatí vzal po členstve vo fotoklube Karpatské obzory pod vplyvom predsedu Miroslava Porochnavého skutočne vážne.
„Najväčším popudom na vniknutie do športovej fotografie však bolo to, že moji synovia sa motali okolo basketbalu. Mladší hrá basketbal za humenských juniorov. Cítil som, že je mojou povinnosťou nielen ho povzbudzovať, ale aj vziať so sebou fotoaparát a výkony jeho úžasného kolektívu zachytiť. Sledujem ich od úplných začiatkov,“ povedal Feigl na vernisáži minulú stredu.
„Je mi však ľúto, že v našom meste už o chvíľu nebude čo fotiť, čo sa týka športu. Končí jeden za druhým. Keď si spomeniem na svoje detské roky, kedy sa na námestí pretekali motokáry a na Hubkovej špičkoví cyklokrosári, na nedávny koniec špičkového volejbalového klubu, vyzerá to tak, že za športovou fotografiou budeme musieť cestovať,“ dodal.
Fanúšikovia motošportu
Kochanovčan Miroslav Porochnavý, predseda fotoklubu, sa na športovú fotografiu špecializuje.
V nej je podľa vlastných slov najistejší a najlepší. Hoci amatérsky fotografuje od desiatich rokov, športovej fotografii sa vážnejšie venuje ostatných päť – šesť rokov.
Výstava vo Verchovine je jeho prvou športovou výstavou.
„Môj syn sa zaujímal o motošport. Vybrali sme sa na ralley do Fínska. Tam vznikli prvé športové fotky a rozhodnutie, venovať sa im. Spoločné Tour de France ma v tom len utvrdilo,“ povedal.
Na európskej volejbalovej scéne
Spomenul aj svoje nesmelé začiatky fotografovania z tribúny na humenskom volejbale.
Zísť na palubovku sa osmelil až po istom čase a na výzvu Arpáda Csontosa, ktorý sa v jej blízkosti pohyboval s aparátom na krku už suverénne. Napokon neostalo len pri volejbale a obecnom futbale.
„Začal som sa vzdelávať a skúšať nové športy: lyžovanie, plochá dráha, plávanie, rely, motokros. Je to pre mňa obrovský relax,“ dodal.
Ako ďalej zdôraznil, nosným športom preňho dlho bol volejbal.
„Bolo zážitkom fotiť európsku úroveň. S hráčmi a fanúšikmi som bol v Istanbule. Chýba mi volejbal. Táto výstava je aj nostalgickou spomienkou na jeho úspechy.“
Ťažká a dlhá cesta
Obaja autori sa zhodli na tom, že športová fotografia je nesmierna ťažká.
„Treba skĺbiť veľa aspektov. Náročnú fototechniku, poznanie športu, pohotovosť – nájsť správny uhol, vystihnúť okamih. Rýchlosť je dôležitá. Cesta ku kvalitnej športovej fotografii je dlhá. Stále sa je čo učiť,“ potvrdili Feigl i Porochnavý.
Len nedávno sa vrátil z Jasnej, kde ako akreditovaný fotograf zachytával okamihy Svetového pohára.
Kartičku akreditovaného fotografa si vyskúšal tiež na motorkárskej Šesťdňovej či na majstrovstvách sveta juniorov v lyžovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín