HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Okresnou organizáciou Únie žien v Humennom pripravilo XXIV. ročník medzinárodnej súťažnej výstavy Karpatská kraslica.
V tomto ročníku predstavia autori zo Slovenska i zahraničia 62 kolekcií, teda spolu takmer 1 000 kusov rôznorodých kraslíc. Niektoré by ste mohli rovno z vitríny vložiť do úst. Sú totiž jedlé.
Aj v tomto roku medzinárodne
„Začínali sme skromne, v malých priestoroch, neskôr sme sa cez pokus zorganizovať celoslovenskú výstavu kraslíc dostali až k tomu, že tu dnes máme kolekcie aj spoza hraníc,“ povedala Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľa Vihorlatského múzea.
V tomto ročníku sú na výstave prezentované kolekcie autorov kraslíc z Ukrajiny, ktoré sprostredkovalo Zakarpatské oblastné organizačno-metodické centrum kultúry v Užhorode.
Ani tentokrát neabsentujú autorky zastrešené kultúrnym centrom v poľskom Przemyśli. A svoje umenie vystavujú aj maďarskí autori.
„Popri tradičných technikách zdobenia akými sú batikovanie, voskovanie, drôtovanie, olepovanie, sú na výstave zastúpené aj novšie a stále populárnejšie spôsoby, napríklad madeira, patchwork, háčkovanie, paličkovaná čipka, quilling,“ hovorí Jozef Fundák, etnograf Vihorlatského múzea.
Veľký záujem verejnosti pri otvorení výstavy si vyslúžili kraslice z bielkovej peny autorky Beáty Koľbíkovej z Vranova nad Topľou. Niektorí hádali, že je to čipka a pritom rovnaký efekt dosiahla autorka len penou vyšľahanou z bielkov vajíčok.
Pre návštevníkov sú pripravené zaujímavé novinky v spôsoboch tvorby kraslíc. Výstava v tomto roku nie je spojená s predajom kraslíc, čo niektorých, ktorí sa tu zvykli každý rok pre Veľkou nocou zásobiť tradičným umením na vajíčku, sklamalo.
O rok s inými pravidlami
Jozef Fundák vysoko ocenil, že výstavy Karpatská kraslica má z roka na rok vyššiu úroveň a v tomto roku oslovila dokonca aj deti. Svoje veľkonočné symboly tu poslali aj žiaci z Kamenice nad Cirochou.
„Budeme sa do budúcna musieť zamyslieť nad zmenou propozícií. Stretávame sa tu s ľuďmi, ktorí sú už majstrami v tomto odbore, ktorí sa len učia, alebo začínajú. O rok to zrejme rozdelíme do kategórií a jedna, tá majstrovská bude nesúťažná,“ povedal Fundák.
V tomto roku ale ešte všetko išlo po starom, odborná porota, ktorej predsedala Zuzana Petrová zo Základnej umeleckej školy v Snine, udelila 5 cien bez určenia poradia.
Mladí sú vítaní
Výstava potrvá do 08. apríla 2016. „Chceme sa poďakovať všetkým zúčastneným autorom za zapožičanie ich hodnotných kolekcií kraslíc,“ povedal Fundák.
Pre školy budú počas výstavy pripravené vyučovacie hodiny spojené s ukážkami zdobenia kraslíc. Kolektívy sa môžu nahlásiť na sekretariáte múzea. Bližšie informácie sú uvedené na webovom sídle múzea.
Foto k článku: Miroslava Masicová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín