Ženy na Slovensku stále zarábajú citeľne menej ako muži.
Slovensko je v poslednej päťke krajín, kde je rozdiel v odmeňovaní mužov a žien stále vysoký, až 21,1 %. Slovenské ženy majú na pracovnom trhu viaceré obmedzenia.
Nedostatok jaslí a škôlok, vysoké náklady na opatrovanie či slabá flexibilita pracovného času pôsobia na zamestnanosť matiek výrazne demotivačne.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, vydal štatistický úrad Európskej únie Eurostat zaujímavé údaje týkajúce sa mužov a žien, z hľadiska ich postavenia na pracovnom trhu.
Viac detí, viac čiastočných úväzkov
Rozdiely medzi mužmi a ženami na trhu práce sa netýkajú iba mzdovej nerovnosti, ale tiež typu pracovnej zmluvy.
Či už s deťmi, alebo bez, v prípade žien vo všetkých členských krajinách je viac pravdepodobné, že budú pracovať na čiastočný úväzok než u mužov.
Táto medzera narastá so zvyšujúcim sa počtom detí. Zatiaľ čo 1 z 5 bezdetných žien v Európskej únii vo veku od 25 do 49 rokov pracovala na čiastočný úväzok, spomedzi mužov to bol iba 1 z 12.
Takmer polovica žien s najmenej tromi deťmi pracovala na čiastočný úväzok, u mužov v rovnakej situácii to bolo iba 7%.
U nás pracuje popri jednom dieťati na polovičný úväzok 5,6% žien, s dvomi deťmi necelých sedem a s tromi a viac deťmi 10,9 % žien.
Čo sa týka bezdetných žien, z nich na polovičný úväzok pracujú len niečo viac ako 4 %. Aj u nás teda platí, čím viac detí, tým viac polovičných úväzkov.
Pretrvávajú rozdiely v platoch
V roku 2014 predstavoval rozdiel v platovom ohodnotení žien a mužov v EÚ 16,1 %. Inými slovami, žena zarobila v priemere 84 centov na každé 1 euro, ktoré za hodinu zarobil muž.
Najnižší rozdiel v odmeňovaní žien a mužov je v Slovinsku, najväčší v Estónsku. Slovensko je s viac ako 20 percentami nad týmto nelichotivým priemerom.
Musí sa to zmeniť
Na Slovensku sa využívajú na odstraňovanie znevýhodnenia žien aj prostriedky z európskych fondov.
Do roku 2020 by vďaka nim mali pribudnúť tisíce nových miest v jasliach a škôlkach, vo firmách a organizáciách po celej krajine sa zriaďujú detské kútiky, matkám by mali uľahčiť návrat do práce projekty na podporu flexibilnejších foriem zamestnania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín