BRATISLAVA/HUMENNÉ. V stredu 2. marca skoro ráno zomrel v Bratislave vo veku 94 rokov akademický maliar Mikuláš Klimčák. Informovala smútiaca rodina.
"Opustila nás výnimočná, ale aj nestorská osobnosť slovenského výtvarného života, ktorá sa svojou činorodosťou, presvedčením a vzácnosťou výtvarného diela zapísala so cťou do letopisov našich národných dejín," uviedol v súvislosti so smutnou správou predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov Ladislav Skrak.
Rodák z Humenného
Mikuláš Klimčák sa narodil 16. novembra 1921 v Humennom. V roku 1943 začal svoje výtvarné vysokoškolské štúdiá na Oddelení kreslenia a maľovania (OKaM) SVŠT v Bratislave.
Po roku 1945 pokračoval v štúdiách na oddelení monumentálneho maliarstva Vysokej školy umelecko-priemyslovej (VŠUMPRUM) v Prahe u prof. F. Tichého a J. Nováka, ktoré absolvoval v roku 1948.
Po skončení štúdií pôsobil ako maliar vo voľnom povolaní najskôr na východnom Slovensku, neskôr v Bratislave.
Systematicky sa venoval monumentálno-dekoratívnej maliarskej tvorbe, v ktorej hlbinne rozvinul odkaz a podnety národných dejín, najmä Slovákov a Slovanov, cyrilo-metodských tradícií, ako aj sakrálne podnety a ikonografiu východného obradu.
Viaceré Klimčákove diela sa uplatnili ako súčasť výtvarného dotvorenia architektúry, resp. ako súčasť obradných siení a priestorov štátnej reprezentácie.
Množstvo ocenení
Klimčák získal za svoju tvorbu viacero významných ocenení. V roku 2007 pápež Benedikt XVI. vymenoval Mikuláša Klimčáka za rytiera Rádu sv. Silvestra. Ide o najvyššie vyznamenanie cirkvi udeľované laikom.
V roku 2011 mu prezident SR Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie - Medailu prezidenta Slovenskej republiky za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry osobitne príťažlivým výtvarným prejavom.
V tom istom roku získal Klimčák aj Zlatú medailu Matice slovenskej za celoživotnú pronárodnú činnosť a tvorbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín