Korzár logo Korzár Horný zemplín
Štvrtok, 22. február, 2018 | Meniny má Etela
Pridajte si svoje mesto

Konsolidované oblastné trio v 4. lige nestráca optimizmus

Postavenie štvrtej ligy v slovenskej futbalovej hierarchii je v istom zmysle slova jedinečné.

Mužstvo Radvane nad Laborcom.(Zdroj: archív)

Súťaž je dosť vzdialená od oblastného futbalu vidieckej proveniencie, má už celkom dobrú úroveň, vyžaduje si náročnejšiu výkonnosť mužstiev a je akýmsi súbehom malomestských i ambicióznych obecných klubov.

A tak sa stáva, že popri mestečkách sa do popredia pozornosti tlačia aj dedinské mančafty, ktoré vo väčšine prípadov považujú vo svojich futbalových ambíciách práve tento ligový stupienok za naplnenie dlhodobého cieľa.

Mestečká, dediny a dedinky

Z nášho hľadiska patrí k skupine „mestských“ klubov Svit, Sp. Podhradie, St. Smokovec – V. Tatry, snáď Štrba, ale určite aj Medzilaborce.

Ostatné sú vidiecke kluby z väčších i menších obcí Prešovského kraja. Medzi nimi tie dve, čo do počtu obyvateľov najmenšie (Pakostov 482), Radvaň n/L (602).

Len pre porovnanie majú Šarišské Michaľany 2 800 obyvateľov. Kde je viac duší, bude iste aj viac dobrých futbalistov.

Avšak darmo, na našich oblastných štvrtoligistov sa dá spoľahnúť. Raz za pol sezóny niečo nepríjemné pred vlastnými divákmi vyvedú, keď sa však zadarí, dokážu priviezť aj bodík, či tri zvonku.

Trikrát jedna domáca čierna nedeľa

Nebolo tomu inak aj tejto jesene. Prvá si urobila čierny zápis Radvaň n/L. už v 2. kole. Na hruškách ju nachytali pri Laborci Kolčáky. Pritom sa zápas vyvíjal celkom normálne, Murdzík dal po polhodine gól, čo umocnilo príjemnú letnú náladu na ihrisku i v jeho okolí. Dlhé Klčovo po trápeniach z jarnej časti minulej sezóny hralo však ako vymenené. Aj bolo, v zostave mu pribudli chlapci s ukrajinskými pásmi. Radvaň n/L. prehrala 1:3, čo po úvodnej prehre

v Kračúnovciach nebolo dobré znamenie úvodu tretej sezóny mužstva v 4. lige.

Medzilaborciam sa snáď uľútostilo susedov z Radvane a hneď v nasledujúcom 3. kole im darovali všetky tri body z domáceho trávnika (1:2). Veľkorysosť voči cezchotárnemu susedovi prejavili rovnako Pakostovčania v 8. kole tiež doma pri Oľke (1:2). Radvani „charita“ blízkych priateľov pomohla. Tri a potom zase tri body ju posúvali v tabuľke zo zadnej pozície vyššie, až napokon dosiahla to, čo rok predtým – skončila po jeseni v tabuľke štvrtá, ibaže teraz má 31 bodov, kým vlani ich bolo iba 29. Spartaku a Ajaxu práve tieto stratené body chýbajú, aby s Radvaňou držali v tabuľke krok.

Postavenie vpredu podľa predpokladov

Futbalová jeseň sa v 4. lige Sever vyvíjala v podstate podľa predpokladov. Vlani druhý Svit potvrdzuje rolu favorita, má sľubný náskok a nakročené na treťoligové polia. Na obdiv sa ukazuje nováčikovský elán Š. Michalian. Sú druhé a iba s jedinou prehrou na číselníci. Ktovie, aké majú Šarišania úmysly, ale ak sa pozerajú ešte viac hore, päťbodová strata na lídra nie je nedosiahnuteľná. Tretia pozícia Zámutova neprekvapuje. Už vlani hral dobre, motkal sa v strede tabuľky, ale tejto jesene si „zarobil“ o 10 bodov viac ako minulej, čo ho posunulo výraznejšie dopredu. Pre 4. ligu už viac rokov platí, že sa z poľa vždy niekto utrhne (vlani Pušovce, teraz Svit), ale ináč je súťaž vzácne vyrovnaná. Pelotón za lídrom je zvyčajne poukladaný pekne za sebou bez väčších trhlín. Prakticky až nezvládnutý finiš určí čierneho Petra najslabšiemu (minulý rok takto vypadla St. Ľubovňa). Teraz je tabuľka s dvomi badateľnými trhlinami. Štvorica Svit, Š. Michaľany, Zámutov a Radvaň n/L má minimálne 6-bodový náskok pred čelom nasledujúcej skupiny, na ktorom v jeseni usadli Fintice. Vzadu majú rovnaký 6-bodový náskok Ľubotice pred Štrbou, za ktorou sú ešte v závese Kendice a Starý Smokovec – Vysoké Tatry. Vlani po 16. kole to tak nebolo, a tak s najväčšou pravdepodobnosťou v niektorom, či azda niektorých sídlach z týchto troch budú začiatkom leta chystať rozlúčkové hostiny.

Radvaň nad Laborcom silnejšia s posilami

Radvaň n/L. po zaváhaní v úvode už viacmenej išla jeseňou pevným krokom. Posilnená futurackými esami Ljubarským a Legdanom, tiež Exkošičanom Komjatým, Kochanovčanom S. Karnajom, neskôr Betákom z Jasenova, ale aj šikovnými mladíkmi z vlastných radov nedarovala doma už ani len bodík žiadnemu súperovi, dokonca ani Svitu, ktorý pokorila v 7. kole 3:1.

Pravda, nie stále jej kvitli ruže. S vychýrenými strelcami v zostave nedala vonku v Zámutove (0:1), Š. Michaľanoch (0:2) a v Sp. Podhradí (0:0) ani len jeden gól. Mrzí to o to viac, že Radvaňčania hrajú doma i vonku otvorený, útočný futbal, o čom nakoniec podáva svedectvo aj fakt, že súperom nastrieľali ako druhý tím najviac gólov (38). Viac dal už iba Svit (52).

Ak však rozmeníme streleckú štatistiku na drobnejšie, zistíme, že domáca bilancia je 29 gólov a na súperových ihriskách len 9 gólov. Iba niečo málo viac ako jeden gól vonku v priemere na zápas.

Pritom, koľko výborných šancí si dokážu jej hráči vypracovať, čo však z toho, keď s úbohou efektivitou.
Tréner Družstevníka Kocurišin však prízvukuje: „Nemusíme vyhrať každý zápas, ak ukážeme futbalové srdce a túžbu byť lepší ako súper.“ Po niektorých stretnutiach však nemal dobrú náladu.
Napriek tomu, Radvaň je v 4. lige aj tretí rok svojho účinkovania správne ukotvená.

Čudné závery Spartaka a Vodilkov gól desaťročia

Spartak Medzilaborce bol na začiatku ročníka ešte v lete ťažko čitateľným mužstvom. Naložil Kendiciam poltucet, z Raslavíc si rovnakú priniesol nádielku. Po domácom extempore s Radvaňou si šesť kusov v batohu priniesol aj zo Svitu.

Mal od začiatku problémy so zostavou, z ktorej mu vypadli pre zranenia niektoré opory (Hrehovčík, Gavula, G. Lukáčik), ale postupne sa tím konsolidoval a najmä doma raz ľahšie, inokedy s vypätím všetkých síl bodoval naplno. Výnimkou bola remíza so Š. Michaľanmi 1:1 v 7. kole, ale stratu dvoch bodov sa im podarilo eliminovať už v nasledujúcom zápase vo V. Tatrách, kde vyhrali 2:0, a potom vo V. Mirošove po remíze 1:1.

Nemožno si nevšimnúť, ako si Spartak počína v záverečných minútach stretnutí. Vyhrával od 19. min. nad Radvaňou n/L., ale v poslednej minúte Kudláč vyrovnal a v predĺžení ho Ljubarskij položil na lopatky.

V Ľuboticiach viedol 2:0, stiahol sa do obrany, domáci vyrovnali a v 85. min. mu zatĺkli klinec do rakvy (2:3). Opačný priebeh malo stretnutie so Štrbou. Domáci prehrávali už 0:2, ale zmobilizovali sily, vyrovnali a pred koncom Kuruc dal víťazný gól. S Kračúnovcami najprv prehrávali, potom už viedli 3:1, hostia v 88. min. dali kontaktný gól, ale v nadstavenom čase Potoma strelil potrebný štvrtý úspech.

A ako by sme mohli obísť gól desaťročia, ktorý zaznamenal v 11. kole pred koncom zápasu brankár Vodilka.

Výkopom z vlastného veľkého vápna a za pomoci vetra skončila lopta z nohy brankára v bráne V. Tatier. Vodilka dal gól na 3:0 a vstúpil do histórie medzi brankárske legendy.

V Pakostove si tradične veria

Ajax Pakostov charakterizujú v jesení najmä výsledky s jednogólovým rezultátom. Štyri v jeho prospech (Fintice a V. Tatry po 3:2, V. Mirošov a Sp. Podhradie po 1:0).

Štyri v neprospech (Sp. Podhradie a Kračúnovce po 0:1, Radvaň n/L. 1:2, Štrba 2:3). Pritom s Radvaňou viedol viac ako 40 minút, pod Tatrami dokonca mal k dobru dvojgólové vedenie. Ani jemu sa nevyplatila zmena poňatia herného prejavu z otvoreného na defenzívny. Góly inkasoval v poslednej štvrtine stretnutia.
Aj Pakostov je mužstvo domáceho prostredia. Už nikto iný okrem Radvane si tu neoblízal labky, i keď neraz bol dlho výsledok na vážkach.

Ajax bol predchádzajúcu jeseň úspešnejší aj na cudzích chotároch, získal za dve výhry a remízu sedem bodov. Teraz iba jediný po remíze v Raslaviciach.

Aj preto má na konte dvojbodové manko. Z tábora najúspešnejšieho klubu od riečky Oľka sme započuli, že v jari sa aj táto štatistika zmení na pozitívnu. Prečo neveriť? V Pakostove sú konsolidované futbalové pomery.

Neprehliadnite tiež

Let do Moskvy: Raši nám ukázal faktúru na 2 980 eur

Košický primátor Raši splnil svoj sľub, ktorý dal čitateľom Korzára.

Súťaž

Máme pre vás poklad na zaujímavom mieste

Súťažte s Korzárom o zlatú tehličku a ďalšie skvelé ceny.

Kauza stojiská je najväčším vranovským škandálom za posledné roky

Čo na to primátor Ragan, podnikateľ Šust, poslanec Pidaný a ďalší?

Tragickú lyžovačku na Plejsoch mal dnes riešiť súd. Nebude

Obhajca označil vyšetrovací pokus s fit-loptou za vyhodené peniaze.

Modernizácia rozvodov tepla zasiahne prešovské sídliská

Výkopové práce sa začnú v apríli, stromy padnú skôr.

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Kaliňák ukázal jednu faktúru za Kiskov let, ostatné najskôr neexistujú

Ministerstvo vnútra ukázalo podrobnosti letov, v rámci nich jedinú faktúru, o ktorej existencii sa už aj tak vedelo.

KOMENTÁRE

Kiskova cena za rodinu sa dá vyčísliť na lety

Čo ak sa na celú vec pozrieme ako na problém zosúlaďovania práce s rodinou.

DOMOV

Fico narazil na Istanbul. O čom je spor o dohovore (otázky a odpovede)

Dohovor má predchádzať domácemu násiliu na ženách.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Talent - vzdelanie - úspech
 3. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 4. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 5. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 6. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 7. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 8. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 9. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk
 10. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME
 1. Depresia. Kedy ju treba liečiť?
 2. Bratislavčania môžu žiadať príspevok na polopodzemné kontajnery
 3. Mototechna predala za päť rokov už 40 tisíc áut
 4. HubHub spája sily s Neulogy
 5. Na SPU v Nitre vznikla Konfuciova trieda
 6. Byt alebo dom? V Novom Ružinove vyriešili dilemu za vás
 7. Ak Vás nikdy nič nebolelo, nestrácajte čas čítaním tohto článku!
 8. Uvažujete nad solárnymi kolektormi? Získajte príspevok až 1750 €
 9. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 10. Príbeh tradičného družstva - príbeh Antonína Kvapila
 1. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 28 811
 2. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 21 046
 3. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 11 101
 4. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 7 198
 5. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno? 7 056
 6. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 6 392
 7. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 4 424
 8. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu 3 978
 9. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove 3 122
 10. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 2 419

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop