V publikácii, ktorá chce prispieť k rozvoju cestovného ruchu v regióne, nájdete dobové fotografie a pohľadnice devätnástich existujúcich, ale tiež zaniknutých zemplínskych hradov a kaštieľov.
HUMENNÉ. Historické fotografie a pohľadnice zemplínskych hradov a kaštieľov zbierali autori knihy vyše 16 rokov. Mnohé z nich kúpili aj na burzách.
Prostredníctvom nich chcú oživiť zabudnutú krásu týchto stavieb a skrze príbehy ozrejmiť čitateľom osudy ich majiteľov.
Kniha venovaná grófke Ferdinandine Eltz, rodenej Széchényi vyšla pred pár mesiacmi, rozchytala sa ako teplé rožky, už sa pripravuje dotlač.
Na tvorbe publikácie sa podieľali historik Martin Molnár a zberateľ pohľadníc Ján Dobrovolský. Martin Molnár prišiel knihu Hrady a kaštiele Zemplína na dobových fotografiách a pohľadniciach predstaviť aj do Vihorlatskej knižnice v Humennom.
Je ich iba 19
Kniha je odborno-popularizačná, mapuje všetky hrady a kaštiele, ktoré autori na dobových fotografiách a pohľadniciach našli. Obsahuje tiež texty o 19 vybraných objektoch Zemplína.
„Zo Zemplína je hodnoverne preskúmaných archívnym výskumom a historicko architektonickým iba týchto 19 objektov,“ hovorí Martin Molnár.
Na 128 stranách nájdete 169 obrázkov šiestich hradov, stovky kaštieľov a ôsmich kúrií. Fotografie sú z väčšej časti čiernobiele. „Históriu netreba dávať do farby,“ tvrdí autor.
Pohľadnice poskytli jednotlivci a múzeá, jedno zahraničné. Tie ku kaštieľu v Hrani získal Martin Molnár od zberateľa z Londýna. Zberateľská hodnota niektorých pohľadníc je 150 až 200 eur za kus.
V Česku to vedia
Často si to ani neuvedomujeme, ale náš región je naozaj bohatý na šľachtické sídla. Vedeli ste napríklad o tom, že za najkrajší romantizujúci kaštieľ v Uhorsku sa považoval parchoviansky kaštieľ, ktorý bol úplne zničený po 2. svetovej vojne?
Vďaka knihe sa dozviete aj to, kde žila a zomrela grófka Irma Sztárayová – dvorná dáma obľúbenej cisárovnej Alžbety Habsburskej, familiárne prezývanej Sissi.
Dočítate sa i to, ktorý z kaštieľov Zemplína bol postavený podľa kalendára, alebo ktorý kaštieľ patril „krásnemu obesencovi“ – grófovi Júliusovi Andrássymu, jednému z najvplyvnejších európskych politikov 19. storočia.
„Máme tu naozaj neskutočné skvosty, len to nevieme využiť. V susednom Česku to vedia. Tam je ešte aj stolička v múzeu postavená tak, ako je to na dobovej fotografii. Prečo to oni vedia a my nie? Netreba vymýšľať niečo nové, len sa nechať inšpirovať históriou,“ myslí si Molnár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín