Dve desiatky projektov ako zlepšiť verejný priestor v Humennom ponúkajú mladí architekti v projekte Mestské zásahy. Na zanedbané miesta poukázala verejnosť svojimi podnetmi a v mnohých prípadoch načrtla ich potenciál.
HUMENNÉ. Drahé utopické, ale aj obyčajné lacné nápady, ktoré sa dajú zrealizovať za pár dní, vznikli z podnetov „zdola”. Projekty sú vystavené na paneloch vo Vihorlatskej knižnici.
Projekt Mestské zásahy Humenné priniesla do mesta skupina kreatívcov z Občianskeho združenia UzemnePlany.sk a architektonické štúdio Atrium z Košíc.
„Ide o občiansku iniciatívu. Má za úlohu poukázať na miesta, ktoré nefungujú. O verejnom priestore v meste treba viac hovoriť,“ hovorí architekt Michal Burák.
Jednotlivé návrhy pre Humenné predstavujeme postupne na stránkach novín. Dnes predstavujeme dva projekty.
Ako z iného sveta
Prvým je Ekumenická modlitebňa na vode so štruktúrou baktérie. Autorom je architekt Tomáš Boroš/atrium architekt, náklad je 40 000 eur.
„Plávajúce teleso, ktoré akoby nepochádzalo z nášho sveta, spája práve náš svet s transcendentnom. Cez úzke svetlo preniká do interiéru rozptýlené svetlo, čo umocňuje spirituálne zážitky.“
Meditácia „v prachu“
Druhým projektom je meditačný priestor – častica prachu na brehu Laborca. Autorom návrhu je architekt Tomáš Boroš/atrium architekt, náklad vyčíslil na 20 000 eur.
„Asi najnepotrebnejšia vec v živote je prach. Snažíme sa ho skôr vyvarovať, ako by sme ho vyhľadávali. Tento nepotrebný kus ničoho však v sebe skrýva nevídanú poéziu. Mäkkosť a ľahkosť jej štruktúry v tomto prípade slúži ako meditačný priestor na brehu rieky. Veď koniec-koncov, prach si a v prach sa obrátiš.“
Ako častica prachu. Na brehu Laborca. Foto: mestské zásahy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín